LEEWADDERS, WAAR IS DIT llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DE KAART Illllllllllllllllllllllllllllllll! "De kaart is uitgegeven door Postma's Boekhandel, die geves tigd was in de Schrans; in welk jaar dat is gebeurd weten we niet". Dat schreven we een vori ge maal, toen we een foto van de Verlengde Schrans uit Groot moeders Ansichtenalbum repro duceerden en afdrukten in de krant. Nu, onze abonnee, me vrouw H. Wiersma-Hofstra te Leeuwarden wist het wel. "Dat moet omstreeks 1908 zijn ge weest" zo vertelde zij ons en Ruurd Postma was de man, die de foto heeft gemaakt. Hij kwam, net als ik, uit Irnsum en hij heeft korte tijd een winkeltje in de Schrans gehad. Het was meen ik in 1912, dat hij verhuisde naar Apeldoorn." Zodat ook dat kleine raadseltje weer is opgelost! frouw. Stille kracht must mar rekene. Wiebe nog niet werom? Die houdt het mooi lang uut. En ons Fokke, waar hangt die uut? Ken ie niet bij sien Sientje weg komme? Minne: Was dat mar waar.. Nee, het buttert niet helemaal meer tussen die twee. Ik weet het naadsje fan de nijlon oek niet, hor. Klein grapke. Mar der is al wat. Muskien komt ie nog, mar dan is het nog de fraag, of ie wat kwiet wil. Sjouke: We konden besoeke om em te raden, mar ja, dit ken teer lêgge. Het su mie begroate, want het is een goeie Fokke. Sien frouw fut, hij self in de andere VUT. En dat alleen ompielen is oek niks. Hein: Soms liekt mie dat wel mooi. Want die wieven kanne jóu soa om 'e kop seure. Mar ja, hoefeul hantaasten se niet foor jou doene, die gien naam hewwe. En besgroentsjes en sokken en skoane onderbroeken klaar lêg ge. Toe mar! Tabe: Hein hèt al weer geliek. Een paar jaar leden hèt mien frouw een paar weken in 't sie- kenhuus leid. In 't roomse. Nou, dat hew ik weten. Dou bist doad- stien ferlegen. Kenst niks fiene. Pielst wat met eten om. Minne: Mien buurman fan 't sel- de pak een laken. De eerste paar dagen broad. Drie keer op een dag. Toen een dag uut eten naar sien suster. Die fon dat ie der suterig bij liep. Toen Fokke Vutman: Mprgen man nen. Wie liep der soa suterig bij? O, Minne sien buurman. Ja, het oog fan een frouw siet skerp. Soms te skerp. En se kenne oek skerp prate. Ik weet er op 't heden alles fan. Sjouke: Hoe nou, Fokke, toch gien swarigheden met ehJa, het binne dien saken, mar as wij dij rade kenne uut ons erfarings en al soa meer, dan stane wij klaar. Mar-as het te privaat is, te eigen. Marten: Het is toch gien jeloer- sigheid hé, Fokke? Bij hur of bij dij. O, dat ken soa raar uutpakke, Daar komme soms messen of pistoalen an te pas. Mar nee, dou bist ferstandig genoeg Fokke: Jimme mutte niet soa ouwehoere. Ja, jim doen het uut goederbestens, ik weet het wel. Mar de saak is heel simpel: waar salie we woane, in hur huus of in mien huus? Want we houwe nog steeds twee huzen an. Minne: Waar salie jim woane? Geen enkel terrasje op de Voorstreek? Nou en? Ik zit hier prinsheer lijk op m'n vaste plaatsje in de vensterbank van de oude bakkerij Van den Berg. Op de eerste rang! Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leewarders"door Fenno L. Schoustra. Wat huus is't gaadlijkst, su ik sêgge. Wij kenne daar moeilijk in rade. Jim mutte der mar om lotte. Of om potte. Hoe was dat potsje oek alweer. Onder de brug daar lag een hond Tabe: Gien flauw praat, Minne. Dit is een sereneuze saak! Jim binne oek nog niet soa oud, ja en oek niet trouwd, want anders su ik sêgge, doen alles an 'e kant, en gaan tegare in een rusthuus of soa. Hoewel, dat is teugenwoor- dig oek niet soa eenfoudig. Sjouke: Dan mutte jou een seer urgentief gefal weze. Met een stuk of tien doktersferklaringen. Ik hew een oom en tante in Sint-Antoon sitten. Die hewwe wel twintig jaar op 'e lijst staan. Het su se nou niet meer lukke. HeinFan Sint-Antoon gespro ken, se binne bij mij weest, of ik 'met doen wu an een soort aksie- groep om ehJa, het is swaar geheim, dat ik sien al es om mie hinne Marien: Hèt het te maken met wat in 'e kranten ston, dat se de saak afbreke wille, dat gasthuus en de Hofstra-wiek. Nou, dat su die Groate Kerkstraat oek raar ferrinnewere. Sjouke: Ik hew mien ome oek al hoord over aksies. Der was een arsitekt, die wu een slagsin make: Sint-Antonius sta ons bij, tegen deze rebarberij Fokke: Dat sal barbarij weze mutte. Kiek Antonius is de be- skermengel fan sieken en ge- brekkigen. Daar is't gasthuus oek naar noemd. Mar ja, dit hoort wat te deftig, docht ik. Hein: Gaat oek niet deur. Nee, mar der binne fan die ouwe Minne Mager:-Son pliesje must toch wel een bitsje talen kanne. Fooral in fekaansjetied trekt daar fan alles deur, stel ik mie foor. Hoe su dat met ons pliesje sitte? Want tot fer in september toe siene jou hier nog butenlanders deur de stad lopen. Waar of niet Hein? Gouje. Hein fan 't Hobbelpeerd: Gouje, daar was ik al. Ja, Minne hèt geliek. Ik hew krekt nog een paar Engelsen de weg uutduden naar 't stadhuus en Uus Heit. Se had den een boekje in 'e han, en se liepen om Merkurius heen te strunen. Ho, ho, sei ik, die bloate kerel is uus fader niet, ha, ha, ha Sjouke: Suden se dat begrepen hewwe? Mar, nou Marten weer, hèt dien seun het daar oprêdde kennen, of sit ie nog steeds op water en broad? Marien: Nee, hij is al weer weken tuus. Mar we hadden het over een ander ongeluk en toen kwam mie dit weer in 't sin. Nee, tot sien geluk kwamen hur een paar meiskes melden, die hadden alles sien, en seiden dat mien seun in sien recht ston, en toen kon ie wel inrukke. Tabe: Die konnen de taal oek denk ik. Ja, en der wat aardig uutsien, en wat luftig kleed. Dat is met liften oek soa. Jonges stane uren met 'e duum omhoog, maar een paar mokkeltjes binne in een wipMooi kopke, kort broek je- Hem: Ja, dat is de kracht fan de meensen, die binne ferrekte fannetiek. Afbreke? Over mien liek, sei der één. En oek Sjouke: Der was een oud wiefke, die sei: we mutte net soa doen as die meensen op die boat, die teugen het legen van de fergiftige rommel in see waren. Die lieten hurren fastbiene an die ene boat! Hein: Ja, mar toen sei se later: Ik hew last fan mien rug. Der mut mar jongfolk komme en dan met kettingen fast an't iezeren hek om het gasthuus hene. Krekt as die Groenpiesers altied doen!!! (Mevr. A. B. te C.) De mannen misse Wiebe, mar hewwe gien gebrek an praatstof. De talekennis fan de pliesje in ferband met butenlanders. Kom er mar es op! De sorgen fan Fokke en Sientje en het 'sware leven fan een kerel alleen. Dan fait het woord gasthuus en soa komt het praat op Oud-Sint- Anthoon. Wille "se" dat afbre ke? Daar binne duudlijke opfat- tings over bij Tabe Ruutsje, Sjou ke Sukerslak, Lange Marten Minne Mager, Hein fan 't Hob belpeerd en Fokke Vutman. Lange Marien: Affijn, om een kort ferhaal nog korter te maken, mien seun sit daar op het pliesje- bero, en hij kan gien Noorwe gens, nee Noors, en die ouwe feldwachter gien Hollans, laat staan Liwadders. Sjouke Sukerslak: Dan sitte jou mooi anklauwd. Wij binne nooit naar't butenland weest, want jou sitte met son freemde taal hé. Dat wete we nog wel uut 'e oorlog. Dan stonnen j e mekaar soms heel dom an te kieken. Tabe Ruutsje: Och, as jou mar goed faak seiden fan "was", en "biete" en "immer gerade aus" dan kwamen jou een heel end hene. Mar nou de seun fan Mar ten, hoe is dat beteerd? Marien: Die pliesje wude het één en ander opskrieve, mar ja wat. Mien seun tekende em foor, hoe het gongen was. Hij fan rechs, die andere must foorrang geve. Mar die skudde fan nee, en die kon wel Noors prate. "Na het wegvliegen van mijn kanarie, nu anderhalf jaar gele den, had het leven voor mij weinig waarde meer. Ik werd depressief en bracht hele dagen suffend in mijn leunstoel door. Er was werkelijk niets meer, dat me interesseerde. Tot ik op de markt een bokking kocht. Die was in een exemplaar van 't Kleine Krantsje verpakt. Ik las dat blad en er ging een wereld voor mij open. Direct heb ik me geabon neerd en nu ben ik werkelijk weer een ander mens. Dank zij 't Kleine Krantsje!"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 9