LEEUWARDERS ZIJN PONTJES NOG LANG NIET VERGETEN 'T KLEINE KKANTSJE 'I KLEINE KEANI5JE ONZE FOTOPRIJSVRAAG STADSNIEUWS VAN VROEGER Wanneer wij onze fotoprijsvraag „Leewadders, waar is dit?" als een wedstrijd beschouwen, waarbij het er om gaat onze lezers schaakmat te zetten, dan mogen we met voldoening constateren, dat we ditmaal aardig in die opzet zijn geslaagd. De foto, die wij vier weken geleden in onze krant afdrukten, was onmiskenbaar bij een aanlegplaats gemaakt van een van de vroegere pontjes in de stad, maar, en daar zat hem nu juist de kneep, bij welk pontje stond de fotograaftoen hij dit punt vereeuwigde? Er waren verschillende mogelijkheden en een groot aantal lezers liep lelijk in deze val. Maar toegegeven: ver in de meerderheid was toch het aantal abonnees, dat het juiste antwoord gaf. Eén inzender, de heer E. Mooij te Hoorn, dacht dat de foto bij de Oosterkade was gemaakt en wel van de steiger van het pontje, dat er eens voer tussen deze Ooster kade en de Oostergrachtswal. Tegenover zijn mening stond die van ettelijke abonnees, van wie de gedachten uitgingen naar het pontje tussen de Noordersingel en de Wissesdwinger. NIET ZO MOEILIJK „De oplossing is voor mij niet zo moeilijk," schreef ons mevrouw Rijpstra te Leeuwarden. „Vroe ger, toen we nog in de kinder schoenen stonden, gingen we vaak met dit pontje over vanaf de Noordersingel naar de overzijde en toen waren we zo in de Prinsentuin. Het pontje meerch af vlak bij de ingang van dezi Prinsentuin." „Voor een halve cent, later een cent en twee centen, kon men de gracht overvaren," berichtte ons de heer L. van der Meer te Leeuwarden. „In 1878 kwam er een pont bij de Prinsentuin." JEUGDIGE AVONTURIERS Twee knapen van 13 en 14 jaar uit de Hulstbuurt en het Molen pad alhier, hadden plannen ge smeed de wijde wereld in te trekken en gaven aan die plan nen Maandagmiddag uitvoering. Het leven in den vreemde viel hun blijkbaar niet mee, en ze ondervonden al spoedig, dat wei nig menschen klaar staan om een paar vreemde jongens voedsel en huisvesting te verschaffen. Toen de Friesch-Groningsche grens was gepasseerd kregen ze in eens verlangen naar huis, en keerden teTug. 't Was nog een hele tippel naar Leeuwarden. Gelukkig ontfermde een autorij der zich over de afgedwaalde knapen en liet hen meerijden, zoodat ze gisteravond weer thuiskwamen. (1930) „Volgens mij", schreef de heer J. Langendijk te Rotterdam, „is het het pontje bij de Noordersingel. Dus hoop ik dit nu eens juist te hebben." De heer S. Hoekstra te Franeker besefte terdege, dat hij een keus moest maken „Er komme drie pontsjes in anmerking," betoog de hij, „et pontsje vanaf de in gang Prinsentuun naar de Noor dersingel, et pontsje van de Har monie naar de Westersingel en et pontsje van et ouwe Stadszieken- huus naar de Grachtswal. Ik hou et op et eerste, misschien bin ik mis, maar ik loof et niet!" Zo waren er veel meer inzenders, die óf heel erg zeker waren van hun zaak, óf toch wat twijfelden, maar die allen hun stem uitbrach ten op het pontje bij de Prinsen tuin. Onze abonnee de heer J. L. Schoffelmeer moest de situatie beoordelen vanuit Duitsland, waar hij woont, maar daarmee werd het probleem niet moeilij ker of gemakkelijker, omdat die aanlegsteiger er toch al lang niet meer is en een oriëntering ter plekke dus niet meer mogelijk is. KIENE OPLOSSING Hij schreef ons het volgende: „Leewadders, waar is dit in num mer 418 is volgens mij niet zo moeilijk als de vraag in nummer 417; toch weet ik niet, of ik het deze keer goed heb. Voor vijftig procent zeker is het het pontsje aan de Singel." Met deze kiene oplossing zat hij dus altijd goed, want wat kan deze geachte inzender met 'Sin gel' hebben bedoeld? De Noor dersingel, de Oostersingel, de Zuidersingel of de Westersingel? En dan komen we nu bij de categorie van de goede oplossers, want, u zult het intussen al begre pen hebben, het was niet het pontje van de Prinsentuin, waar van wij een afbeelding hebben afgedrukt, maar van de steiger, die er eens bij de Westersingel is geweest voor het pontje dat van daar af voer naar de Harmonie. KADEMUUR „Als men de foto goed beziet is de kademuur van wat wij de Schaverneksbrug noemden, nog goed zichtbaar," schreef de heer Joh. de Jong te Leeuwarden en de heer H. Koopmans te Heems kerk zei het zo: „Ik zie boven het pontje de ingang van het Scha- vernek en de onderkant van de huizen van de Westerplantage." „De foto dateert uit plusminus 1907 en wij gingen over voor een cent," schreef mevrouw A. van Kuik-Stevan te Leeuwarden en ook de heer Th. Weda uit Leeu warden berichtte over het specia le pontjestarief; maar hij gaf die cent liever aan wat anders uit: LIEVER SNOEPEN „Al kostte de overtocht maar een cent, als jongen liep je graag een eindje om en bracht je je centen liever naar het snoepwinkeltje van Moeke Muizer aan de Ge dempte Keizersgracht voor een stuk zoethout, een toverbal, een brok joadesuker en meer van dat lekkers. Als vaste klant werd je daar nog begroet met: „Wat blieft u jongeheer?" - kom daar nou eens om Mevrouw P. J. M. Keijzer-de Jong te Kampen schreef, dat zij aan de 'pontsjes' de beste herin neringen bewaart: „Het was echt een feest, als we met het pontje Vervolg op pag. 8 voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1. 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: f 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE Abonnees, die zijn ver huisd. dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858. 8901 BR Leeuwarden Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858. 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. In 1965 maakte 't Kleine Krantsje met het laatste pontsje het laatste 'rondsje'.Daar zijn toen deze foto's van gemaakt. Op de linkerfoto pontsjebaas Dijkstra en redacteur-uitgever Fenno L. Schoustra. Op het rechterplaatje: vertrek voor de allerlaatste overvaart... Lal laatste p ionisj'e

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3