SCHOOL 7 AAN ARENDSTUIN SCHOOLFOTO TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN gevogelte wijnen ST. JACOBSSTRAAT LEEUWARDEN Dit is een foto van de vijfde klasse A van de Gemeenteschool 7, indertijd genomen op de binnenplaats van de Marechausseekazer ne aan de Arendstuin. We beginnen bij de bovenste rij: Jacob Visser, Gerrit Nieuwenhuis, Evert de Bruyn, Folkert Baarsma, Lucas Dekker, Folkert Jongedijk en Henry Jilles. Op de tweede rij naast meester R. van der Noord: Henny Miedema, Beitske Drijver, Lientje Polak, Alie van Biesum, Bouwina Piquer, Annie Postma en Klaske Koopmans. Op de derde rij: Neeltje Mulder, Saakje de Vos, Trijntje Veeninga, Johanna Tromp, Geesje Nijp, Froukje Efdé, Jopie Weidijk, Sjoukje Gras, Jacoba Lemmers en Sietske Meinders- ma. Zittend: Antje van der Kooy, Sarah Andriessen, Jikky Miedema en Douwtje Minnema. Dan nog vooraan de jongens Bernard Fetter, Koos Visser en Jan Miedema vervolg van pag. 6 weliswaar na aan het hart liggen, maar die misschien maar weini gen van zijn lezers interesseren. Terug dus naar de foto, die zo'n kleine 70 jaar geleden is geno men. Rekening houdend met de ge middelde leeftijd die in Neder land wordt bereikt en die voor mannen 74 en voor vrouwen 76 bedraagt, is de kans groot, dat verscheidene van de geportret- teerden het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld. Ze ker is dat het geval met de heren Harts en Haenen. De heer Harts, het hoofd van de school, stond bekend als een bekwaam onder wijsdeskundige en is dan ook directeur van een Normaalschool geworden. Aan hem en zijn medeonderwijzers en onderwij zeressen heb ik veel te danken. Zij leerden mij immers de eerste schreden zetten op het pad, dat naar voldoende ontwikkeling voert. En het begin van alle dingen is het moeilijkste. Zonder behoorlijk lager onderwijs is het onmogelijk een ontwikkelde maatschappij tot stand te bren gen. Over Jo Groenewoud sprak ik al. Van de anderen herinner ik mij Fetje de Boer, dochter van onze slager Gaele de Boer, als een meisje, met wie ik wel eens knik kerde (o.a. het z.g. pompen in een klomp) en dat ze goed kon leren. Geen wonder, dat ze later met een Amsterdamse hoogle raar is getrouwd, niet vanwege het knikkeren, maar (mede) om haar verstand. Hennie Buis was, als ik het wel heb, zöon van onze kolenhande laar, die ik vaak, met een gebo gen rug en met een door kolen stof zwart gezicht, de zakken cokes in ons huis heb zien sjou wen. Ook hij was een zeer pien ter ventje, die, naar ik meen, bij het onderwijs is terecht geko men. Jans Tiemstra is waarschijnlijk de zuster van Maaike, dochter van slager Tiemstra. Maaike was het eerste vrouwelijke wezen - maar zij heeft dat nooit geweten - dat, al op de bewaarschool, m'n hart hevig beroerde. Maar ook met haar bleef het louter hartstochte lijk knikkeren. En is Hendrik Meyer niet de zoon van touwslager Meyer, die een zaak had aan de Huizumerlaan en aan de Schrans bij de spoorbo men? Bij Meyer kochten we de kluwens touw om mee te vliege ren. De familie Meyer had een pittig klein bruin-wit hondje, waarmede Hendrik en ik de koeien in de weide aan de Huizu merlaan de schrik op het lijf joegen. Wat is het allemaal lang en toch ook zo kort geleden, want "de tiid hald gjin skoft." Wie vertelt nog eens wat over de andere jongens en meisjes van de foto? Misschien mevrouw Hinke Hollander van Asperen, die de foto inzond. Kom mevrouw, klim in de pen! Den Haag mr. J. S. Bijl

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 11