EEN WAL MET JONGE BOMEN: WAAR KAN DAT NOU ZIJN? HERINNERING AAN DE PAESENER VIS WYFKES 'T KLEINE KRANTSJE FOTO'S VOORPAGINA ONZE FOTOPRIJSVRAAG IÉKMKÉ# Een bijzonder lastige opgave in onze prijsvraagrubriek, die van vier weken geleden! Dat hebben we kunnen concluderen uit het opvallend geringe aantal inzendingen en hebben we eveneens kunnen opmaken uit het commentaar van verschil lende lezers, die-wel een oplossing inzonden. Het was niet zo, dat het op onze redactie regende van de foutieve inzendingen, maar wel kwamen de meeste briefschrijvers er rond voor uit, dat de vraag "Leewadders, waar is dit?" ditmaal heel moeilijk te beantwoorden was. "Niet gemakkelijk, het zoek- plaatje in uw krant nummer 420", schreef ons als zeer trouwe deelnemer - de heer Th. Weda te Leeuwarden. "Geen erg duidelijke foto en ook nog zeer oud. Ik gok op het laatste stukje Westersingel voor de Vrouwen- poortsbrug. Wat schimmig in de verte tussen de bomen de Olde- hove, maar het kan ook het brugwachtershuisje zijn. Het klopt niet meer met de bestaande wal van nu, maar ik meen, dat in de jaren dertig de walmuur daar is rechtgetrokken, waardoor de weg werd verbreed." De heer H. de Boer te Leeuwar den was blijkbaar zekerder van zijn zaak: hij beantwoordde onze vraag zo, dat het niet korter kon: 'Westersingel'. "De vraag is moeilijker te beant woorden dan de drie voorgaande malen" meende de heer Joh. de Jong te Leeuwarden. "Ik gok derhalve op de Emmakade zuid zijde. Op de achtergrond de eer ste Kanaalsbrug met daarachter, op de foto niet erg duidelijk een gedeelte van de gevangenis. Aangezien het een zeer oude foto moet zijn, is het niet moge lijk de plaats op te zoeken en te controleren. Als ik het mis heb, dan heb ik pech gehad en dan de volgende keer beter." Tegenover deze twijfel van de heer De Jong stonden weer ze kerheden van anderen. "Nieuwekanaal, gezicht op Eer ste Kanaalsbrug, zuidzijde Em makade" schreef de heer P. van Kuik te Leeuwarden en ook de heer P. A. ten Rhije te voorscho ten maakte het kort: "Emmaka de, gezien in de richting van de Eerste Kanaalsbrug". Alzo: verschillende stemmen voor de Westersingel en verschil lende stemmen voor de Emma kade. Maar nu raakt de balans uit evenwicht. "Deze keer een moeilijke opga ve, maar des te leuker als men het oplost", aldus de heer D. Beeks- ma te Leeuwarden. Volgens mij is de foto genomen op de Emma kade - op de achtergrond is de Eerste Kanaalsbrug nog zicht baar." "Emmakade zuidzijde", schreef ook de heer L. van der Meer te Leeuwarden en voor de heer ing. K. Visser gaf het beantwoorden van onze vraag al evenmin moei lijkheden. "De kade met het groenstrookje met bomen en de bocht in de kademuur, zo'n honderd meter voor de brug waren aanwijzin gen genoeg om te weten, dat de foto deze keer een stuk Emmaka de zuidzijde te zien geeft met op de achtergrond de Eerste Ka naalsbrug", zo berichtte hij ons. "De fotograaf heeft ter hoogte van de Johan Willem Frisostraat of iets oostelijk daarvan gestaan. Indien de foto wat duidelijker zou zijn geweest, zouden achter de brug de gebouwen van het complex van de Leeuwarder Strafgevangenis te zien zijn ge weest, gedeeltelijk verborgen achter de daar staande populie ren, die later zijn gerooid." Goed, laat het nu duidelijk zijn, dat het inderdaad de Emmakade was, waarvan wij vier weken geleden een foto in de krant hebben afgedrukt. De prijswinnaar? Dat werd de heer P. van Kuik, Van Loonstraat 81 8932 AP Leeuwarden - hij krijgt een exemplaar van het fotoboekje 'Leeuwarden, ach ja, zó was het Het droeve beeld van een karak teristiek hoekje, in twee foto's op de voorpagina treffend vastge legd door onze abonnee, de heer Jelle Foppema te Leeuwarden. De eerste foto maakte de heer Foppema in februari 1973, toen hij, wandelend langs de oude Badweg in Huizum, getroffen werd door dit fraaie winterbeeld. Zomaar een bejaarde gardeniers woning, gevat in een passepar tout van wat riet en kale bomen en toch: wat een sfeervolle plaat, wat een mooi gezicht! De tweede foto maakte de heer Foppema op de eerste oktober van dit jaar toen hij, weer het oude pad bewandelend, tot zijn schrik moest constateren, dat al het karakteristieks juist was ge sloopt. Een treurig beeld van het lot, dat zoveel aardige hoekjes in het oude Leeuwarden beschoren is! Donderdag-morgens, üt ut stoombootsje van Dokkum, kwam - een negentig jaar leden - een invaasje van Paesener vis vrouwen. It bootsje hadde lig- plak bij de Eebuurt, bij 't Manees je. Een half dezien vrouwen, strooi- ene hoeden op van 't medel als de moffen droegen, doe ze een veer tig jaar leden in ons goeie landsje de beest uithingen. Blauw baitsje, grauw griis linnen- se rokken, nassau-gerense kou sen en vierkantige grote skünen - iizer d'r onder spiekerd. Juk met twee grote korven, waar de stur- ten en koppen van schelvis en kabbeljouw ütstakken. Dat bootsje ging 's morgens in de vroegte van 'e wal in Dokkum, -was om tien uur in Leeuwarden en gong om twee uur weer terug naar de stad, waar Bonifatius, na 't zéggen is, doodslagen wudde. In 'e stad hadden dizze viswyfkes hun vaste hüskes, waar dan on der it doen van de negoosje - en voor 't schrabben en grommen - een kop koffie met brood en wat er op, te wachten ston. Oek wel een bodsje met opwarmd eten met een frambooske of advo- kaatsje even vooraf. Een mooie schelvis brocht twaalf stüvers op, en 'n kabbeljouw - 'n allerverschrikkelijkste groten ien - vijfenveertig stüvers of een rieksdaalder. Nachts te voren war dat zeeban ket üt it bün komen van de krekt thüsvarende skütsjes en dus zo vers as je it mar hewwe konnen. Dat waar vis! Voor onz' Moeke waar 't vismaal altieten 'n bron vol zorg. Zes kienderkes an 'e tafel en elk met een keeltsje, waar wel 'ns een graatsje in steken blieve kon. As er een maar 'es even kuchelde, docht moeke al an 't slimste. Zo ak zei: zij zag met dank de visresten naar de keuken ver- dwienen! Van de zes lieverdsjes wandele nog vijf op dizze ver scheurde wereld - van 88 tot 69 - nooit een ervan in een graatsje stikt. As dan savus om 6 uur 't bootsje weer an 'e wal in Dokkum terug waar musten de Paesener wyfkes terug lope. Nou met een lege korf. Niet altieten leeg. Want er kwam een band tussen mevrouw- in-de-stad en Trien, Befke of Geertsje en vaak wudde de kleer kast nazien voor wat 't Paesener wyfke misschien wel brake kon. Toen 't lekaalsje kwam te riden en deur de ramp, die Paesens trof, was 't üt met dizze verse vis. Later kwam ut zeebanket üt Ymuiden, in ies goedhouden, maar op gien stukken na zo lekker! N voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie, tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1. 8921 BP Leeuwar den Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. s Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27.50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje Is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de te februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd. dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3