WAAR STOND HET DONKERE HUIS AAN DE GRACHT? 'KLEINE KRANTSJE LEEWADDERS, WAAR IS DIT ONZE FOTOPRIJSVRAAG Met onze voorlaatste prijsvraag in het onde jaar, "Leewadders, waar is dit?" hebben we heel wat lezers aan het denken gezet. Tsjonge, nog an toe, wat was dat nou voor een merkwaardig donker gebouw, kennelijk aan de een of andere grachtHeel velen hebben het niet geweten en zij moesten ditmaal dan ook onder de oplossers verstek laten gaan. En van de anderen, die het wél meenden te weten, liepen de meningen meer dan ooit uiteen. Er kwamen deze keer dan ook tal van verschillende oplossingen uit de bus en het is interessant om ze eens stuk voor stuk te bekijken. Die foto vervolgt mij", schrijft ons de heer J.I. Kuhlmann Azn uit Berg en Dal. "In gedachten ben ik wel tien keer wandelend of schaatsend langs de stads grachten geweest om dit gebouw voor mijn geest te krijgen. De zijkant van de arbeidsbeurs aan het Jacobijner kerkhof kan het niet zijn, want dan is het walvast niet te verklaren. De achterzijde van de Infirmerie ook niet, want dan zou het touw aan het walvast over de openbare weg tussen de Noorderbrug en de Prinsentuin gaan. Het walvast is ook niet te verklaren, wanneer ik ga denken aan de gevangenis, aan het Huis van Bewaring of de kazerne. Dan blijft naar mijn mening over de zijkant van het Stadsziekenhuis aan het eind van de Nieuweweg. RAADSEL Ook dan blijft het touw aan het walvast een raadsel, want dan zou het over de onderwal moe ten hangen. Tenzij er geen moge lijkheden waren om een schip aan de onderwal vast te leggen, wat ik me niet kan indenken. Het blijft raden en niet weten". "Het kan volgens mij maar een punt zijn", schrijft ons de heer Chr. Doorenbos te Leeuwarden en hij voegt er meteen tussen haakjes aan toe: "logisch trou wens". En dan komt hij tot de conclusie: "Het is het gezicht op het rechtse stuk van de Arends- tuin met de man met de fiets aan het begin van de Verwersbrug, beter bekend als de Kiepeloop. Later dan toen de foto werd gemaakt was er links een mu ziektent, zo er wel meer waren in die tijd, maar die zo voor en na alle zijn verdwenen. Behalve, als ik het goed heb, die in de Prinsen tuin". De heer Joh. de Jong, ook uit Leeuwarden, liet zijn gedachten precies dezelfde kant uitgaan. Hij schrijft ons het volgende: "De vraag Leewadders, waar is dit? is deze maal niet zo gemakkelijk te beantwoorden. Op zich zelf vind ik dat wel aardig. Je hebt dan iets om over na te denken en zodoen de laat je alle mogelijkheden in gedachten aan je voorbijgaan. Vertrouw je het niet, dan probeer je de gevraagde plaats op te spofen en meestal lukt dat dan wel. Maar ditmaal is het moeilij ker en ik doe dus maar weer eens een gok en dan gok ik op het gebouw bij de Verwersbrug en wel het gedeelte, dat naar ik meen nog Arendstuin heet". Ook de heer O. Jongedijk, even eens uit Leeuwarden kan niet tot een andere conclusie komen. "Het gebouw staat m.i. aan de Arendstuin" schrijft hij en hij voegt er aan toe: "De persoon, die op de foto staat ken ik niet, maar die staat volgens mij met zijn fiets aan de ingang van de Kiepeloop gezien van de Arends tuin naar de Hoekstersingel. Het betreffende gebouw is verschei dene jaren in gebruik geweest bij het Gemeentelijk Woningbedrijf, dat nu aan het Zuidvliet geves tigd is. De Tuuntsjeskool staat hier ook nog in de buurt". Een andere oplossing was die van onze stadgenote, mevrouw A. Looyenga-de Boer, die dacht, dat we hier te maken hadden met het vroegere veerhuis aan de Ee- buurt, "waar" zoals ze schrijft, "vroeger o.a. het Dokkumer beurtschip aankwam. Indertijd woonde daar een koopman naast, een Van der Haag en die hielp ook wel deurwaarders en notarissen. Later kwam er een doe het zelf zaak in het veerhuis" aldus besluit mevrouw Looyenga haar brief. De heer Y.J. Bakker te Doetin- chem bericht ons, dat hij tot dusver alle opgaven in onze prijs vraag te gemakkelijk vond, maar nimmer een oplossing inzond. Nu doet hij dat dus wel en hij "zag direct" dat we hier te doen hadden met het pand op de hoek van de Westersingel bij de Vrou wenpoortsburg. "Ik moet me al vergissen, als dit niet zo zou zijn". Welnu, de heer Bakker bleek in zijn mening bepaald niet alleen te staan, want er kwamen veel meer inzendingen binnen van lezers, die in het afgebeelde gebouw dat op de hoek bij de Vrouwen- poortsbrug meenden te zien. "Dit leek eerst wel wat moeilijk, maar per slot van rekening zijn er in Leeuwarden niet veel van zulke grote panden, die op hoe ken en dan ook nog aan het water staan" aldus de heer ing. KI. Visser te Leeuwarden. Een stukje muur van de zuidwestelijke vleu gel van de vroegere Vrouwen- poortsbrug staat er nog net bij op. De foto moet vrij oud zijn, want de walbeschoeiing is nog van hout". WAGENMAKERIJ "Destijds, een zestig tot zeventig jaar geleden" aldus de heer Leo Doodkorte te Leeuwarden, "was hier een wagenmakerij gevestigd van de familie Radersma. Hij was een collega (of concurrent) van mijn oom, W. G. Doodkorte, die eenzelfde bedrijf had op de hoek van de Westerplantage en de Torenstraat onder de Oldehove, welk pand nu juist is gereno veerd". Goed, goed, goed, het is dus inderdaad het hoekpand bij de Vrouwenpoortsburg: er waren nog veel meer inzenders, die tot deze, enig juiste, conclusie kwa men. Nu de prijswinnaar: dat werd de heer R. Poelstra, Leeuwerik straat 186 te Leeuwarden. Hij krijgt een exemplaar van het fotoboekje: "Leeuwarden, ach ja, zo was het toegestuurd. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaat van het boekje "Leeuwarden—ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries straat 1. 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: f 50 - per jaar. Losse nummers afgehaald f 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd. dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven. Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 3