"JOU HEWWE UT NIET SU SLIM MAAKT, DISSE KEER" 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Wij zijn blijkbaar heel erg goedmoedig gestemd geweest, toen wij uit onze verzameling Leeuwarder prentbriefkaarten de foto kozen voor de laatste prijsvraag van het oude jaar: de opgave hoorde zeker niet tot de moeilijksten in de reeks. "Jou hewwe ut niet su slim maakt, disse keer!" schreef de heer], A. Bouma uit Heiloo ons dan ook en zo was het dus, al kwam er toch ook nu weer een foutieve oplossing uit de bus: er was een abonnee, die onze vraag beantwoordde met de tekst: 't Gebouw in de Weerd, kort na de oorlog heeft 't Burgerweeshuis er in gezeten". Maar dat klopte niet helemaal: onze foto gaf het Gouverneursplein te zien met een stukje van de Eewal en heel veel inzenders deelden ons dat dan ook mee. Achteraf bezien hadden we de zaak aanzienlijk moeilijker kunnen maken door alleen de dikke zuil af te beelden met een stukje van het dak van het hoekhuis van de Grote Hoogstraat en de Eewal, maar ja, dat is natuurlijk napraterij. 7eel inzenders deden hun oplos sing weer vergezeld gaan var gezellig commentaar. Zo ook ck heer Ritsko van Vliet Senior U Leeuwarden, die ons volledig in formeerde over de mensen, dit hier woonden en de zaken, die ei vroeger zijn geweest. "In het pand rechts" aldus de heer Van Vliet, "was het kadas ter gevestigd. Oorspronkelijk stond er naast dit grote nog een kleiner pand, waar nu gebouwd wordt. In de jaren 1930 1937 was het een dagverblijf voor werklozen, die er mochten scha ken en dammen, maar kaarten mocht niet. Op de hoek van de Grote Hoog straat en de Eewal woonde de schoorsteenveger en rookver drijver August Delea met zijn vrouw. Het echtpaar was kinder loos in tegenstelling tot zijn broer, die heel veel kinderen had en in de Grote Hoogstraat woon de. In het kleine huisje naast Delea woonde de postzegelhandelaar Kartering. Daarna kwam, gevestigd in twee panden, de ijzerhandel van de firma Th. van der Meulen. Boven en ook in het pand woonden nog personeelsleden en hun gezin. Naast Van der Meulen de apo theek van Ten Velthuis. En dan kwam in het reuzenpand de Raad van Arbeid. Naast de Raad van Arbeid woonde de familie Van der Schel, die een winkel in huisvlijtartikelen dreven. Daar naast kwam een huis, waarin de concierge van de Raad van Ar beid woonde, de heer Groen veld. En dan kwam de leuke buurtwinkel van de dames gez. Smits. Zij verkochten niet alleen kruidenierswaren; zij hadden ook een soort uitzending van diners en hadden 'heren op ka mers'. Vroeger zei men kostgan gers tegen eenvoudige mensen en heren tegen de betere burger man. Tenslotte kwam dan nog een pand, waarin vaak van be woners) of zaak gewisseld werd. Er heeft wel een kapper in ge woond, maar later was ook de Friesche Clichéfabriek in dit pand gevestigd. Het hoekhuis. Eewal-Minnemastraat, verleen de o.m. van 1930 - 1936 onder dak aan het zich noemende 'Na tionale Reddings Leger'. (Het zal een afscheiding van het Leger des Heils geweest zijn!) Ook de Sin- ger-Tax heeft in dit pand geze ten. En nog veel later woonde hier de familie Dantuma, die een werkplaats voor vervaardiging en reparatie van muziekinstru menten had. Meer huizen, tot aan de Minne- mastraat, zijn op de foto niet te zien, zodat ik het hierbij gaarne wil laten. ITALIAANSE SCHOORSTEENVEGER Tot zover de heer Van Vliet; hij was bepaald niet de enige, die de naam van Delea noemde als be woner van het pand op de hoek— heel veel abonnees herinnerden zich deze 'Italiaanse' schoor steenveger en de heer S. Massaut te Groningen had nog een zeer bijzondere herinnering aan hem. "Op veertienjarige leeftijd in 1919", zo schreef hij ons, "heb ik daar twee maanden als knecht gewerkt. Eens moest ik helpen een schoorsteen te vegen bij een grote schoenenwinkel op de Voorstreek. De baas beurde toen een kwartje loon en ik als knecht je kreeg. zeven stuivers fooi!" Mevrouw H. de Pont-ten Velt huis uit Weert schreef ons over "de vier meisjes en de vier jon gens" van Delea" en dat lijkt in tegenspraak met wat ons de heer Van Vliet zojuist heeft bericht, maar het kan natuurlijk zijn, dat beide inzenders verschillende ge neraties bedoelen; vergissen we ons niet, dan hebben er heel lang Vervolg op pag. 8 Nog een interessant plaatje van het Gouvemeursplein, zoals het vroeger was. Alles wat we hier zien is nu afgebroken, behalve het voormalige Gouvemeurshuis links. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland: 45,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 3