Lezers klommen in de pen xfl| A j1 WIE KENT MIEKE? LEE W ADDERS, WAAR IS DIT Der is één brugman, die niet uut 't end set in 1983. De broer fan Tabe, uut Leiden, (just: de ge- pensjeneerde spoorman) is wel weer es fan de partij. Met ouwe fotos wurre herinnerings op- haald. De Tureluur en Bonne blieke mekaar te kannen. Een ferhaal over dias kieken is dan 't end fan het eerste brugberichl uut 1983 met Tabe Ruutsje, Sjou ke Sukerslak, Wiebe Poatsje Lange Marten,' Minne Mager Fokke Vutman en as gastspeuler Bonne Séra en Loadewiek dt Tureluur. I Lange Marten: Daar salie we an wenne mutte, dat Hein hier noor meer komme sal. Wat ken hei dan oek flug gaan niet? Het wa^ son goeie Hein!! Wiebe Poatsje: Daar wurdt niet naar fraagd. Ik hew Hein wel fieftig, sestig jaar kannen. Sien moeke noemden se wel het Hob- belpeerd. Die had in hur goeie jaren wat bijferdiensten uut een heel oud fak. Mien fader sei dan: Son meens mut sich leggende staande houwe Tabe Ruutsje: En die bijnaam toogde Hein sien leven lang met Hein fan 't Hobbelpeerd. Binm Fokke en Bonne der nog niet Hestou Bonne al es troffen, Bou ke? Bouke Spoorman: Ja, fledei week even. Ik hew sien fadei skoan kannen. Die waar reizigei of soa. Ik had em wel gauw es in 'e trein. Oek in Holland wel. Eer hele flotte kerel. Minne Mager: Ja, in jouw fak ii de treinen kom je allerhandt soorten meensen teugen, stel il mie foor. En je doene een soa meensekennis op. En gesichtei onthouwe. Kiek, daar is Sjoukt sien gesicht. Sjouke SukerslakMorren man nen. Ja, ik bin wat an 'e late kant, want Hein sien frouw kwam nog Jj|| Dit is een oeroude foto van "Mieke, een kermisreizigster uit Leeuwarden". Zouden er nog lezers van 't Kleine Krantsje zijn die Mieke hebben gekendDe even langs. Die hadde nog wat fotos waar ik op ston, en Wiebe op een paar en Tabe, en ons hele ploegje nog es in Amsterdam. Weet jim nog wel? Tabe: Dat was toen een mooie loop. Hestou die fotos daar, Sjou ke? Laat es kieke. Och heden ja. Nog uut 'e ouwe buurt. Hein en ik bij een fersierde wagen. Buurt feest. Je sien oek nog een stuk fan die andere wagen. De maagd fan Orgelmans, soa as de foorsitter sei. Marten: En hier binne we an 't biljetten. Het liekt het Blauw- huus wel. Dan is dit Toal en hiei Sibbele Panhéring. Hein hét een glaske bier in 'e han. Nou hèt ie gien dust meer!! Bouke: En hier bij de rondfaart- boat in Mokum. De hele goud- ploeg gaat fan boord. Kiek, daar hest die Duutser oek, die eerst soa kwaad was op Hein. Die was in slaap fallen, en die snurkte soa ferskrikkelijk. Later hèt ie frede sloaten met de Feldwebel. Wiebe: En hier staat Sjouke met een angelstok in 'e han. En daar Hein met een skepnetsje. O, al weer buurtfeest. Een tabelo fan de fisklub 'Los fan 't wief'En daar song Kleine Henkie bij. De klok fan Genemuiden. Bonne Séra: Kleine Henkie. Daar hew ik mien fader nog wel over hoord. O ja, good morning, gentlemen. Fokke en ik hadden eerst een klein putsje, dat soa doende. Ah, daar is Bouke oek weer. Ja, ik sêg mar fan Bouke. Bouke: Dat is 't maklijkst hé? Ik hadde dien fader weze kannen, temeensen Ik fertelde krekt nog, dat ik dien ouwe heer skoan kannen hew. Die hèt heel wat knipkes fan mie had. Fokke VutmanEn die beleefde fan alles altied op reis, as je die ferhalen fan Sientje en Bonne foto werd ons toegezonden door de heer Teake Hoekema te Zuid homdie ons schreef, dat zijn vader Alle Hoekema (1878- 1965) Mieke nog wel had gezien op de kermis in Roordahuizum. De heer Hoekema vraagt zich af of deze Mieke ook wel Annema- rie werd genoemd en dat zou dan de kermisreizigster zijn geweest, over wie notaris Ottema eens schreef. "In de tachtiger jaren" aldus notaris Ottema, "was er een belangrijke winkel van an tiek porselein in de Kleine Hoog straat van de familie Hendriks. De eigenaren waren in de acht tiende eeuw als "fyndoekspoe- pen" naar ons land gekomen en een negentiende eeuwse eigena res, "Annemarie" genaamd", ging nog wel met een grote mand met porselein op het hoofd ba lancerend de boer op. Een spe ciale wijze van afzet was het rondreizen langs de kermissen, o.m. te Leeuwarden en Gronin gen, met een porseleinkraam". Wel, wie weet is er nog iemand, die kan bevestigen, dat met Mie ke en Annemie dezelfde persoon werden bedoeld. De heer Hoeke ma zou het heel graag willen weten. hore. Ik hew em niet kannen. Hé bin dat fotos? Och heden, Hein Sjouke: Ja, die hèt sien frouw mie metgeven. Ik mocht se oek wel houwe. We kenne se wel ferparte. Waar Tabe op staat, en ik, en j onges, daar komt de Ture- luur an. Must mar es oplette. Bonne. Tureluur: Ik docht, ik mut even bij jim sien. En tureluurlijk even over Hein prate. Wie hadde dat denke kannen. Fan 't seumer op 't Ameland hadden we 't nog soa gesellig had Is dat Bonne? Ture luurlijk is dat Bonne. Bonne: Dou bistJa, dou bist Loadewiek. Nee, ik hadde fan hun een andere naam ferstaan. Hé, Sjouke, staast mie op 'e toanen. Ja just, Loadewiek. Jou hewwe met krantsjes fan 'e bond bij ons tuus weest. Tureluur: Klopt as een swerende finger. Dastou dat nog weest. Ja, dat hoort oek bij de herinnerings an froeger. Soa salie we hier nog wel gauw es over Hein prate. Hein fan. nou ja. Tabe: We hadden nog fotos waar Hein op staat. Kiek, hier nog één fan een buurtfeest. En hier één uut Amsterdam. Toen waren we met een hele ploeg een dag fut. Waar siest soa naar? TureluurNaar dizze pursoan. Dat is een ouwe spoorman. Hij liekt wel op. Kiek nou toch, daar staat ie. Tureluurlijk, dat is em. Ik kan jou al honderd jaar fan gesicht, mar Bouke: Maak er mar tweehon derd fan, as ik jouw ouwe kop sien. En jou mienen, hahaha. Ik bin een broer fan Tabe. Self hiet ik fan Bouke. Ik bin hier uutfan- huus, want ik woan in Leiden. Bonne woant even ferder. Marien: Dat kanstou nooit rade, Loadewiek, waar Bonne Serena de woant. Den Haag? Nee, feul ferder. In 't butenland? Nee, feul ferder. Ik bedoel in een ander, hoe hiet son ding nou, een ander werelddeel. Nee, niet in Ammé- rika. Ik sal't wel noeme. Ferrek, nou bin ik het self even kwiet. Fokke: Bonne is anders maans genoeg, om het self te fertellen. Bonne is dus een neef fan Sientje, waar ik eh. wat gedoente met hew. En hij woant tiedelijk in mien huus. En straks in Febrewa- ris gaat ie werom naar Australië. Tureluur: Australië. Dat is een mooi poepke uut 'e rook. Al een kleine twintig jaar. So, so. Eigen bedriefke? Ja, tureluurlijk, waar je broad is, is je faderland. En jou hewwe gien ferlangst om hier te blieven? Bonne: Half om half. Kiek, son stad doét je wat. Wat er fan over is temeensen. As ik hier staan, en ik sien de kant fan het Vliet op, dan skriemt mie 't hart. Mar net as hier de Tunen, en de Nijburen, en stukken fan de Nijstad en soa, ja, dat binne de plekjes. Daar hew ik oek ferskeidene dias fan maakt. Marien: En se dan straks tuus bekieke. Mien seun doet dat ook wel. Dias fan fekaansjes. Daar mut je dan tot ferfelens toe naar kieke. En dat anwieze, en dat, en ruzie make wat het is, en hoe en waar. Minne: Wij fleden week bij ken nissen met een stel anderen dias bekieke. Pas klaar fan de winter sport. Och wel mooi hor. Tot ik op een stuit goedbedoeld fraag: Wat is dat daar foor een half standbeeld. En hij seit: een stuk (vervolg van pag. 4) wintervoorraad groenten zorg den. Smit kwam na zijn dienstja ren nog geregeld boodschappen voor ons doen. De hond Marokje, waar de heer De Jongh over schreef, heb ik niet gekend, maar ik heb er wel van gehoord. In mijn dagen wa ren er twee honden, Leentje en Beerke en later kwam er nog een Kazan. Ik heb er prettige jaren doorge maakt. Zomerdag ging ik met meneer en mevrouw mee naar Huisterheide bij Sint Nicolaasga, waar veel gasten en logé's kwa men. Mevrouw was in heel erge mate astmatisch. Ik heb haar overlijden nog meegemaakt. De dood van meneer Van Eysinga niet - toen was ik er al vandaan. Meneer en mevrouw Van Eysin ga zijn beiden bijgezet in het familiegraf op de Oude Begraaf plaats in Leeuwarden. Leeuwarden Mevr. J. Feenstra- de Jong WERKMANSLUST Door omstandigheden, heb ik vergeten de oplossing van de prijsvraag met de foto van de Coöperatieve winkel aan de Gro ningerstraatweg in te zenden. fan een groate sniwpop. Mar sij skriwt: Dat liegst, dat is de ach terkant fan dat dikke wief, waar- stou soa groat met wast! Tureluur: Doe gong tureluurlijk Het kwam mij direkt heel bekend voor. Ik heb namelijk tot m'n twaalfde jaar op Werkmanslust gewoond. Mijn broer is geboren in de buurt links van de winkel op no. 94, meen ik en mijn zuster en ik op no. 145, de buitenste buurt, die uitzag op de nutstuintjes, die er toen in die tijd waren. Op 20 mei 1926 hebben we op de zaal boven de Coöperatieve Winkel de vijftigjarige bruiloft van mijn grootouders gevierd. Deze heb ben vijf en vijftig jaar op Werk manslust nummer 39 gewoond. Als wij de grootouders wilden bezoeken zei vader altijd: "Zul len we even naar 39 gaan?" Deze dingen vergeet je nooit meer. Ik weet nog dat de familie Hol- lenga in de winkel woonde met hun kinderen, Dora, Daan, Thijs, Willem en Pekie. Al was Bart van der Weerdt, nu helaas overleden, een paar jaar ouder dan ik, toch heb ik nog wel met hem gespeeld, ook mijn broer. Veel heeft hij ons laten genieten van z'n 'smoute' verhalen, voor al over Werkmanslust. Je leefde er helemaal in mee. Leeuwarden A. Nauta de biuskoop uut. En Kasjenoga en Kenau bleven achter met feul onheil en gien segen in de eerste maand fan drie-en-tachtig! Vlga. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9