MOOI TRAPGEVELTJE WAS NIET ZO GEMAKKELIJK TE VINDEN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG 0 Jazeker, dat was weer een lastige opgave in onze fotoprijsvraag "Leewadders, waar is dit?" - die van vier weken geleden, toen we de toppen van een aantal oude gevels in de krant afbeeldden. We hebben het kannen merken aan het ditmaal niet zo geweldig grote aantal ingezonden oplossingen en we merkten het ook aan de verscheidenhied van antwoorden, die we binnenkregenwillen we al onze abonnees geloven, dan komen de gefotografeerde geveltjes voor op verscheidene punten in onze oude binnenstad! Maar dat kon natuurlijk niet - er was maar een goed antwoord mogelijk en dat was - alweer - de Eewal en wel het stukje tussen de Wortelhaven en de Minnemastraat. De meeste inzenders zijn op dat enig juiste antwoord uitgeko men, maar zoals gezegd waren er nogal wat andere abonnees, die het gezochte punt meenden te moeten vinden op heel andere plaatsen in de stad. "Ik zou zeggen, dat dit de Oos terkade is" schreef mevrouw L. Stelpstra-Witteveen te Leeuwar den en mevrouw T. Vogelpoel-de Jong uit Den Haag gokte op de Bagijnestraat: "De grote gevel is het huis, waarin de dames Ben der een kleuterschooltje hadden tegenover Propstra, de groente handelaar. Naast het huis van de Dames Bender liep een steeg naar de Nieuwestad. Aan de an dere kant woonden wij. Mijn vader - Herman de Jong - had daar een schoenmakerij, tot we eind '39 of begin '40 verhuisden naar de Maria Louisestraat. Naast ons woonden de Dames Heeger". Met zijn gedachten op een heel andere plaats in de stad zat de heer P. Visser te Leeuwarden: "Volgens mij is het het pand Tuinen 11, waarin gevestigd is de Doe het Zelfzaak van Joh. Oost veen. Aan de trapgevel is te zien, dat ze vrijwat naar voren over helt". Mooie geveltjes op de Nieuwestad. Ook de heer Rinze van der Hei de, eveneens te Leeuwarden zocht het in een andere richting: "Ik gok en zeg Achter de Grote Kerk, waar vroeger de Garage van Noordhof gevestigd was en een kapper op de hoek van de Monnikemuurstraat. Er is de laatste tijd veel afgebroken, zo dat je er niets meer van terug zal vinden". 'T IS EEN GOK Mevrouw P. Wibbens-Kamp te Delft zat met haar idee eveneens in de buurt van de Grote Kerk ("'t Is een gok!") en mevrouw H. Ouwerkerk-Bleeksma te Leiden dacht aan de Bollemansteeg. "Het meest rechtse huis" schreef zij, "herken ik als het huis van mijn vriendin Janke. Haar vader, de heer Burg, had hier een hout draaierij. In de oorlog ben ik hier vaak geweest. De houtkrullen uit de werkplaats gingen wel naar een visrokerij en in ruil daarvoor kreeg de vader van mijn vriendin wel eens een visje". Maar goed, we weten het nu: het was dus de Eewal en verschillen de abonnees meldden ons, dat ze dit punt alleen maar hebben kun nen vinden door zelf op pad te gaan. Dat werden dan vaak ple zierige excursies, waarbij bleek, dat er toch nogal wat aardige ge vels in Leeuwarden te vinden zijn. "Bij het zoeken naar de oplos sing, wat ik weer met veel plezier heb gedaan" aldus schrref ons de heer Th. Weda te Leeuwarden, "kom je tot de ontdekking, dat onze stad toch nog mooie gevels heeft. In het eerste kwart van de twintigste eeuw zijn er heel wat trap-, hals- en klokgevels in de binnenstad opgeruimd. Op een foto in mijn bezit zie je op de Nieuwestad tussen de Brilmij en het Schavernek niet minder dan zestrapgeveltjes! Mijn oplossing: "Eewal 80". Ook de heer Ing. K. Visser te Leeuwarden maakte -"met het hoofd omhoog" een kleine ex cursie langs de bestaande grach ten "en" zo schreef hij ons, "dat leverde wel een aantal leuke geveltjes op, waar anders niet zo op wordt gelet, maar gaf geen oplossing. De Grote Kerkstraat leverde ook niets op. Van de gedempte grachten vielen ook het Heerenwaltje, het Zwitsers- waltje, de Nieuweburen en de Turfmarkt-Tweebaksmarkt- Druifstreek af, waarna tenslotte de Eewal de oplossing bracht. Een leuk puzzeltje deze keer!" EEN GRAP? "Is dit nu een grap, heer Schou- stra?" zo vroeg de heer Ritsko van Vliet Senior te Leeuwarden zich af, "wij blijven maar op de Eewal" en dan geeft hij weer een interessante opsomming van de bewoners, die hier weleer heb ben gewoond. Graag schrijven we zijn epistel even over. "Het eerste huis is nummer 82, waar nu de drukkerij van Kuipers gevestigd is. Dit is het pand, dat mijn grootvader L. M. van Vliet sr. in 1930 verliet, om naar de overkant, naar nummer 45 te verhuizen. Thans notaris Adema. Er kwam toen al een drukkerij in; Hoekstein's drukkerij, later Teb- bens. Er is dus vanaf 1930 altijd een drukkerij in dit pand geves tigd geweest. Toen mijn grootvader het pand omstreeks 1924 betrok, woonde de familie Witteveen, van de handschoenenzaak uit het Naauw, er nog boven. Enkele jaren later zou de firma L. M. van Vliet het gehele pand betrekken, omdat van winkel op grossierde- rij werd overgegaan. De zaak breidde zich toen zo uit, dat in 1930 het andere heel grote pand op nummer 45 betrokken werd. Ik herinner mij nog als kind, dat ik helemaal boven sliep, bij het dakvenster, dat op de foto te zien is. BORSTELWAREN In het dan volgende pand, num mer 80, woonde de familie Hui- zinga. De firma Gebroeders Hui- zinga, die uit Boksum kwamen, zijn in dit pand gebleven, tot de twee broers afzonderlijk een zaak begonnen. Thans in de Schrans en op het Ruiterskwar- tier. Zij verkochten stalinrichtin gen en borstelwaren. Het dan volgende pand nummer 78 is smaller en kleiner. Ik herinner mij niet, wie daar omstreeks 1930 woonde. En dan kwam nummer 76, waar notaris Van Giffen woonde. Thans is er een antiekzaak in gevestigd. Dit zijn de vier panden, die men op de foto ziet. (Vervolg op pag. 11) voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (058) 120302. Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld: 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet schriftelijk voor 1 december zijn opgezegd, worden au tomatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 3