CuJouAtt mg Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen ELFSTEDENTOCHT Van de goede Sint kreeg ik het boekje van Fenno Schoustra over een eventueel te houden elfste dentocht en ik heb het soms met ingehouden adem gelezen. Wat een organisatie komt daaraan te pas, eigenlijk een haast onbegon nen plan in deze tijd. 't Is interes sant eens een kijkje achter de schermen te nemen en te ontdek ken hoe zwaar wel de verant woording weegt bij de te nemen beslissing, wél of géén elfsteden tocht. Elke winter weer heb ik hoop, brei dikke truien voor de kinderen en iedere keer weer zegt mijn man: ,,'t wordt toch geen winter!" Ook ik heb enkele leuke herin neringen aan de elfstedentocht. Zo werd er in de jaren '40 ook één gehouden en wij kregen toen inkwartiering van 2 jongeman nen uit Neede. Ze brachten een lekkere koek voor ons mee en mijn moeder maakte heerlijke erwtensoep met kluif, 'k Geloof dat ze dat ook in de vroege ochtend hebben gegeten. Of ze de barre tocht hebben volbracht kan ik me niet meer herinneren. Dan is er nog de elfstedentocht waarbij 5 rijders uiteindelijk ge zamenlijk over de eindstreep kwamen. Nog hoor ik de golf van teleurstelling van de toeschou wers toen er niet 1 maar 5 man de finish bereikten. Zelf heb ik het schaatsen ge leerd achter een stoeltje op de Potmarge en ook trokken we vaak een baantje op het spoor- slootje in de Willem Lodewijk- straat. Dat is nu niet meer moge lijk; afgelopen zomer zag ik dat alles daar dichtgegroeid was. 's Zomers speelden we er met vriendinnetjes, zochten kikker visjes in een potje en ook hebben we een tijdlang onze geit, die m'n vader op de markt had gekocht daar overdag geparkeerd, 's Avonds haalden we haar weer op, riepen dan vanuit de verte." "Willy, Willy!" en dan mekkerde ze verheugd terug. 't Beestje kreeg een roemloos einde, een oom heeft hem ge slacht en het vlees verkocht. Dit waren enkele jeugdherin neringen uit de jaren veertig! Schoonhoven Rity Wibbens-Kamp ALLES TERUG Onlangs in 't Kleine Krantsje een mooie foto van het Vliet; dat kon ik me allemaal goed herinneren. Toen ik geboren werd zag het er net zo uit, alleen de namen van- enkele bewoners waren anders, namelijk Hartkamp, dan Goede- moed, sigarenwinkel, De Vries, schoenmakerij, Swart, de kruide nier, dan kwam de Weg naar Cambuur. In het eerste huisje links ben ik geboren. Naast ons woonde Krikke en tegenbver ons stond het huis van de familie Geerlings. Dit huis stond precies tussen de Weg naar Cambuur en het Oran- jewaltje. Zo zien we: in 't Kleine Krantsje komt alles terug! Wesel, W. Dtsl. J. L. Schoffelmeer DE THEEBUS Is er ook een van de lezers van 't Kleine Krantsje in het bezit van een foto of tekening van het stukje Huizum, dat de Theebus werd genoemd? Het is het ge boortehuis van mijn vader. Leeuwarden F. van der Meer DE LETTER B Ik heb ook wel eens veronder steld, dat de letters B en T aan het pand in de Sacrementstraat, waarover al enkele malen in 't Kleine Krantsje geschreven werd, betrekking hadden op de orgelmakerij Bakker en Timmen- ga, die in 1880 in deze Sacra mentstraat zijn begonnen. Het metselwerk van de gevel is echter duidelijk van een jongere datum. Met het gegeven van B. Taconis "als oplossing van het raadseltje" zijn echter alle twij fels verdwenen. Leeuwarden W.Yedema NOSTALGIE. Nostalgie is een vreemd woord, in het woordenboek staat: heim wee, verlangen. Nu heb ik niet zoveel verlangen naar "de goe- de-oude-tijd", maar een beetje heimwee zit er toch wel in. Als je de oude foto's bekijkt in 't Kleine Krantsje dan opeens word je soms getroffen door een herinne ring uit je vroege jeugd en ik geloof dat dit de waarde en het mooie is van het K.K.! Zo zag ik in nummer 424 een oude foto van de Amelandspijp en direkt kwamen oude beelden uit mijn jeugd naar boven. Zo'n zestig jaar geleden heb ik daar veel gespeeld als jonkje van een jaar of acht. In de bocht van de stenen leuningen maakten we ook wel eens een brandje. Als de pliesie kwam holden we gauw over de Meelbrug de Tünen op. Op de hoek had je de Apotheek van Feteris en op de andere hoek de slagerij van Van der Weide. Daar een in een krant verpakte peerdevieg naar binnen gooien was onze grootste stunt Op de autoped met een rotgang de Amelandspiep af en soms bij bakker Van der Berg in de winkel terecht komen! Beelden uit mijn kinderjaren. Als Lollige Jehannes de piep over moest waren wij de brave jonkj es die hem hielpen duwen. Als belo ning kregen we dan een sinaasap pel, die was meestal half verrot, maar reuze sappig. In de Amelandstraat stond de broodkar van bakker Giezen. Een of andere zwerver had de moed er een broodsje uut te gappen terwijl Giezen bij een klant was. Toen een plisieman de dief achterna wou hield Giezen hem tegen! "Deze man het vast honger had" zei Giezen, dus was ie oppe goeie plek! Herinnerin gen na het zien van een hele oude foto! Amsterdam Enne Rozema DOKTER VAN DER MEER Wij woonden vroeger aan het Oldegalileën in het zogenaamde "domineeshuis". Onze huisarts, dokter Van der Meer, kwam daar op de motorfiets. Als ik die motor hoorde aankomen kroop ik weg in een kast. Toen hij er weer eens kwam zei hij tegen mijn moeder: "Waar is de kleine meid zo gauw geble ven, mevrouw Van Doorn? Daarnet zag ik haar voor het raam staan". Het was net een plaatje. Ze spra ken af, dat hij de deur open en dicht zou doen, net alsof hij weg ging. Dus trapte ik daar in en ik kwam weer te voorschijn uit de kast. Hij een lol: hij hoste met me door de kamer en het ijs was gebro ken. Later kocht dokter Van der Meer een auto en toen mochten we wel eens met hem meerijden. We moesten onze klompjes dan op de treeplank zetten, anders werd de wagen vuil. Na het maken van een aantal flinke bochten zette hij ons bij de Nieuweburen af. "O, dokter" zei Willem toen, "onze klompen zijn weg "Nou, dy moatte jimme dan mar gauw sykje" zei hij en lachend reed hij weg. Nu, bij de gasfabriek, daar lagen de klompjes nog. Ik heb altijd nog spijt, dat ik dokter Van der Meer niet wat krantenknipsels heb ge stuurd, toen mijn man twintig jaar geleden zijn eigen houten platbodem bouwde; daar stond toen geregeld iets over in de krant en dokter was zelf zo'n groot liefhebber van de zeilsport. Oud Beyerland Gré Zweed-Van Doom GEWELDIG Ik vond de rubriek van Huizum, "Huizumer Herinneringen", ge weldig. Ik ben er zelf geboren en leefde helemaal met de schrijver, Albert Zuiderveld, mee. Mijn va der en broer werden er ook in genoemd. Leeuwarden Mevr. K. A. Wieringa-Dijkstra TREU-SIKKENS Met veel belangstelling heb ik over de hoedenwinkel Treu- Sikkens gelezen en ik kan u voor uw lezers de juiste informatie geven. Laat ik me eerst even aan u voorstellen. Mijn naam is B. de Boer en ik woonde vroeger aan de Willemskade 53, waar nu het kantoor van de FBTO is. En verder heb ik dertien jaar bij de fa. Treu in de zaak gewerkt. De dames Sikkens hadden de zaak overgenomen van Carolien Treu en deze was in 1933, toen ik daar begon, gevestigd op num mer 22 in de Weert. Daar boven woonde een oude dame, me vrouw Beintema. Na enige jaren, ik meen 1937, werd een groter pand betrokken op een betere winkelstraat, na melijk Peperstraat 6, tussen de stoffenzaak' van Covers en de boekhandel van Van Wieren. De vorige bewoner van dat pand was dameskapper De Boer, geen familie van mij, maar een broer van de bekende kapper De Boer van de Wirdumerdijk. Deze is later vertrokken naar Amster dam, waar ik hem nog niet eens ontmoet heb. De dames Sikkens werden altijd de dames Treu genoemd omdat de oude firmanaam was blijven bestaan. Na de oorlog is de zaak opgeheven en zijn de dames me de door hun hechte vriendschap met de fam. Treu die een gros- sierderij in dameshoeden had in Amsterdam, ook daarheen ver trokken. Ze hebben nog in het Begijnhofje gewoond, waar ik ze nog wel eens bezocht heb. Ik heb altijd nog prettige herinne ringen aan die tijd en heb er ook zakelijk veel geleerd, want ik heb later nog twintig jaar een eigen zaak in Haarlem gehad. Haarlem B. Reijnders-de Boer HOEDENWINKELS Ik wou even inhaken op het stukje over de hoedenwinkels van mevrouw F. Weber-de Kant in 't Kleine Krantsje nummer 423. Mevrouw Weber schreef over de hoedenzaak van Meyer op de Voorstreek tussen de Wor telhaven en de Sacrementstraat. Dat moest zijn Meyerhof. Mijn vriendin is daar ook ge weest te hoedenmaken. Ook schrijft mevrouw Weber over een meisje Heiner, maar dat moest zijn Zwaantje de Vries, gehuwd met Klaas Bijlsma, die congierge in Sneek is geweest. De moeder van Zwaantje was een Heiner. Ik ben zeven jaar verloofd geweest met een neef van haar. Wij waren dikke vrien dinnen. Ze heeft ook bij Feitsma op de Put gewerkt. Leeuwarden Mevr. G. Unema Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Wat de hoedenzaak op de Voorstreek betreft: Meyer of Meyerhof? Wel, mevrouw We ber had gelijk en. U hebt eigenlijk ook gelijk. Hoe kan dat nou? De zaak zverd gedreven door een dame, die Hof heette en die met een Meyer was ge trouwd. Alzo: mevrouw Meyer- Hof. We hebben een foto van de zaak in ons archief en daarop kunnen we de naam Meyer-Hof duidelijk op het raam zien staan. Red. 't KI. Kr. CIRCUS GLEICH Als ik mij goed herinner stond het Circus Gleich op het Fontein- land achter de Fonteinstraat. Ik werkte daar op nummer 61 als dienstmeisje. De mannen van het 'circus haalden altijd drinkwater bij ons. Een was er bij, die had hele lange haren, maar je kon niet met hem praten - het waren echte vreemden voor ons. Ik hoop de heer C. W. A. Wiemer hiermee van dienst te zijn ge weest. Mijn leeftijd is zeven en zeventig jaar en ik ben een en vijftig jaar getrouwd, dus dat klopt wel. Leeuwarden Mevr. K. A. Wieringa-Dijkstra

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 4