MAAR TWEE OVERLEVENDEN UIT NEERGESTORTE VLIEGTUIG LEEUWARDEN AAN RAND VAN RAMP WIE ZAG HET? Terwijl de resten van de neergestorte Lancaster bommenwerper in de weilanden tussen de Overijsselsestraatweg en de Zwette ongekend fel blijven branden, brengen de twee geallieerde vliegers als de enige overlevenden van de.bemanning van acht de nacht door in het molenaarshuis van Willem en Aaltsje de Jong aan de andere kant van de Zwette onder Beers. Zij weten, dat aanstonds de Duitsers zullen komen. Wat te verwachten van deze confrontatie met soldaten, die hun vijanden zijnZonder deze crash zou hun vierduizend pond zware brisantbom en zouden hun honderden brandbommen in het verre Berlijn dood en verderf hebben gezaaid; nu komen ze oog in oog met mannen, die, wie weet, zelf uit de zo beproefde Reichshauptstadt afkomstig zijn. De klok moet nog tien uur slaan, wanneer er al een Duitse overvalwagen bij het molenaars huis het erf opzwaait. Er springen vier militairen uit; een moment later staan ze bij De Jong in huis. Drie redelijke kerels en een kwal. De kwal snuffelt alles na, haalt de zakken van de vliegers leeg, komt aan de persoonlijke spullen van de familie De Jong, wil zelfs een horloge achteroverdrukken; het is z'n meerdere, die het hem belet. Monty Brudell, de Australiër, wordt verzocht z'n bed uit te komen; hij moet mee. Rustig, geen geschreeuw, geen dreigementen. ZWAAR GEWOND Lewis, de Canadees, kan voor lopig bij de kachel blijven liggen; hij is te zwaar gewond om in een overvalwagen te worden ver voerd. Monty neemt afscheid, drie Duitsers vertrekken, één blijft er achter. Hij is de kwaadste niet. Hij stopt zijn gevangene een sigaret toe, maar doet dat wel via De Jong. Dan verschijnt er een ambu lance en ook Owen wordt ge haald - hij gaat rechtstreeks naar het Bonifatius Hospitaal. Dokter Mantel bezoekt hem daar nog - de patiënt zal het wel redden is zijn indruk. De zes gevallen vrienden worden op de begraaf plaats in Huizum ter aarde be- Oberleutnant Heinz-Wolfgang Schnaufer, 's werelds meest suc cesvolle nachtjager, die ook ver antwoordelijk was voor deze ramp. Zelf overleef de hij de Gro te Slachting, maar. niet voor lange tijd. steld. Alleen de Amerikaanse pi loot zal later worden herbegra ven op een ereveld in België; de anderen rusten hier nog. Hersteld van zijn kwetsuren wordt Owen Lewis via Amster dam naar Frankfurt gebracht, vandaar verdwijnt hij in een kamp voor krijgsgevangenen. Eerder maakte Monty Brudell al dezelfde reis. Beiden zullen de oorlog over leven en zij keren in '45 in hun vaderland terug, de tweede pi loot in Canada, de radiotelegra fist in Australië. Wel moeten ze de militaire autoriteiten nog verslag uitbren gen van wat er zich in het laatste half uur in en rond de veronge lukte Lancaster heeft afgespeeld. Dan zal Monty Brudell ook rapporteren, dat hij al in de cockpit stond om de eerste piloot William Fisher diens parachute aan te reiken, toen de fatale explosie de bommenwerper in stukken reet. Beide vliegers zullen nu pas kunnen vernemen, wat de gevol gen zijn geweest van de bombar- dementsvlucht van hun lucht vloot naar Berlijn. ONGEHOORD VERLIES Van de bijna vijfhonderd voor deze operatie ingezette vliegtui gen keerden er vijf en twintig niet terug; bovendien verongelukten er nog eens negen en twintig na hun thuiskomst boven Enge land. Deze laatste ongeluksvo gels konden door een zware mist hun thuisbasis niet terugvinden, ze maakten noodlandingen of stortten door gebrek aan brand stof neer. Alzo: een ongehoord verlies van meer dan tien procent "De zwarte donderdag van de Engelse luchtmacht" - zo zal deze zestiende december 1943 dan ook in de boeken komen. Tien jaar na de ramp keert de Canadees Owen Lewis nog een maal terug naar de plaats, waar hij op zo'n wonderbaarlijke wij ze aan de dood is ontsnapt. Hij weet het molenaarshuis van Willem de Jong terug te vinden en hij laat zich de plek aanwijzen, waar hij neerkwam met zijn parachute, half op de walkant, half in het water van de Zwette. De andere overlevende, de Australiër Monty Brudell, komt in 1957 om het leven bij een auto ongelukhet is hem dus tóch niet gegeven oud te worden. En Oberleutnant Heinz-Wolf gang Schnaufer, de Duitse nacht jager, die in die verschrikke lijke nacht drie machines neer schoot en ook nog voor deze vierde tragedie verantwoordelijk was? Die beëindigt deze wrede oor log als 's werelds meest succes volle nachtjager. Hij zal in totaal honderd een en twintig vijande lijke bommenwerpers naar bene den halen en brengt daardoor de geallieerden aan mensen en ma teriaal een enorme schade toe. Als "Expert", zoals de Duit sers hun topscores betitelden, is hij een van de weinigen, die ongedeerd het einde haalt; de meeste van zijn kameraden val len ook zelf, voor er aan de grote slachting een einde komt. Na een krijgsgevangenschap van een jaar keert Heinz-Wolfgang Schnaufer naar huis terug om er in de wijnhandel te gaan. Op een mooie julidag in 1950 rijdt hij zijn Mercedes Cabrio let in het Franse wijnland op de De jonge Leeuwarder Marcel Huizinga, die met betrekking tot deze vlieg tuigcrash in 1943 zoveel bijzonderheden wist te vergaren zou heel graag nader geïnformeerd willen worden over de route, die de reeds brandende bom menwerper heeft gevolgd, voor het toestel tenslotte neerstortte. Wie heeft het gezien? Brieven graag naar 't Kleine Krantsje. weg Biaritz-Bordeaux. Bij een kruispunt krijgt hij geen voor rang van een vrachtwagen, die de Duitse Mercedes ramt. Heinz Wolfgang Schnaufer komt in een sloot terecht en krijgt de lading van de vrachtauto over zich heen. Twee dagen worstelt hij nog met de dood. Dan zal ook hij de grote verliezer zijn - nog maar achtentwintig jaar oud. FENNO L. SCHOUSTRA

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 7