"OCH, OCH, WAT IS LEEWADDEN TOCH EEN MOOIE STAD" VERZUCHTING VANUIT BRABANT M WT.S de PORDER 1 Och, och, wat is Leewadden toch een mooie stad. Een parel in 't noorden. Die gedachte overmant je, wanneer je der al lang vandaan binne en je krije 't Kleine Krantsje onder ogen met plaatsjes vanne plakken, waar je froeger soveul voetstappen set hewwe. Nou binne wij gien abonnee, mar een lieve vriendin, die't nog altied in Leewadden woont, stuurt ons de krantsjes geregeld toe, sodat wij oek vanne inhoud geniete kanne. Ik kom uut de Schrans en wat hew ik genoten vanne plaatsjes vanne overweg, waar we soveul "overuren" maakt hewwe omdat de Groninger trein nogal es te laat was. En dan dat vanne bocht inne Schrans, waar De Jong de strooi selman sien saak had en Kamstra sien schoenmakerij. En de deur- reed van boer Wiebenga. Wij woonden inne Schoolstraat. We kwamen daar in 1905. Het tweede huus inne rij naast bu- vrouw Van der Steen, een heel hef mens, wier vader boekhou der bij Joosten weest was en die nou, om in leven te blieven, kostgangers hield. Mien broer en ik deden nogal veul boodschappen voor haar en as beloning kregen we dan een pepermuntsje. Die dingen kom- me allemaal weer boven, as je die prentsjes bekieke. SUIKERBIETEN Anne andere kant van ons woon de de familie Hoekstra vanne Frico. Verderop kwam later wo nen de familie Zandberg, die sukerbieten in Friesland kocht voor de sukerfabriek Dinteloord. Dan woonden er oek de familie Bremer of Bremen en de familie Charisius, waarvan het hoofd voor onse straat het fietsloze tiedperk deurbrak, deur op een dag in volledig sportcostuum op son vehikel te verschienen. De hele straat liep uut om het won der te sien! Er woonden nog een paar fami lies, waarvan ik nou de namen niet meer weet. Anne voorkant keken wij uut op het land van Wiebenga, waar inne herfst, op donderdagavond, honderden hokkelingen bijeen- dreven wudden voor de vrijdag markt. Nou, dan waren we uut, want die krengen loeiden de hele nacht deur en je konnen gien oog dicht doen. Dat land wudde van onze straat scheiden deur een skietsloot, die algemeen as vuilnisvat benut I Aa <f ie «hapje norf I v Kam op df proppe Tryn Ij e gaapje nojf Laat mezoo lan(V niekloppe Meester Klaas Hartz, peda goog... wudde. Wij hewwe de hele anleg vanne Nieuwe Schrans, vooraf gaan deur de gasaanleg, het dem pen vanne skietsloot en het bouwriep maken van het land van Wiebenga metmaakt en daarvan herinner ik mie, dat wij een unieke speulgelegenheid ontleenden anne uutgebreide ontreddering en rotzooi, die't an het een en ander vastzat. Vooral as 't donker wudde had den we inne grote partij rioolbui zen, die daar opslagen lagen een machtige gelegenheid om ver- stopperke te speulen. MOEKE'S En dan kwamen de Moekes op het toneel, omdat we deur het spel de tied heiendal vergaten. De ene Moeke schreeuwde om Oege en Sietske, een andér om Sippe, die oek nogal es zoek was en weer anderen om Gurbe en Harmen, die oek as hardnekkige verstoppers bekend stonden - de verwarring was dan oek vaak groot. Het spel verbreedde zich enigs zins, toen de gaslanteems be- driefsklaar waren. As de lan- teemopsteker dan weest was, was 't een sport om - sodra de man uut het sicht was, inne lan- teern te klimmen en em uut te trekken. De bestrating was toen nog niet klaar en om de lanteem heen was 't een natte kleiboel van jewelste. Om die reden trok Oege sien klompen uut toen ie de hoeklan- teem in behandeling nam en ging op kousevoeten naar boven. Wij waren allemaal verrast, dat krek op dat moment Chef veldwachter Oosting voorbij komme must. Wij oppe loop en Oege inne zorgen. GIEN WOORD Oosting zei gien woord, trotseer de de gemengde water-klei- melange anne voet vanne lan teem, pakte de klompen van Oege, waadde naar de beloopba- re kant en verdween naar huus. Oege en wij oek, wisten niet wat we er an hadden, maar we mus ten wel sien, dat we een paar klompen voor Oege kregen en dat was bij sien Moeke. En die was lang niet makkelijk! De volgende morgen naar 't Ge- meentehuus om de klompen op te halen. En we hewwe wel be grepen, dat Oege het een en ander anhore must, toen hij bij Oosting kwam. Oosting was een bekendheid in die dagen. In Leeuwarder kermistied hew ik hem het café van Ter Heegde ontrumen sien, alleen met behulp van een stoel. Er was bliekbaar wat anne hand, sodat de hulp vanne Chef veldwachter inroe pen wudde moest. Hij ging de ene deur binnen, pakte een stoel en anne andere kant van 't café rugelden de mannen as eerpels naar buten. Het was een hoogst koddig ge zicht! Maar Oosting was oek redelijk. Ik zag toen, dat hij Teade, een bekende jongeman bij ons, die't bliekbaar niet so fris was, even apart nam en hem naar huus toe stuurde. Dat was 't voordeel van ne dorpssfeer, zoals wij die ken den in de Schrans, waar de men sen mekaar goed begrepen. En dat komt nou allemaal naar boven drieven deur so'n Kleine Krantsje. Er komt eigenlijk gien end anne herinneringen. Nim al leen al de school. PEDAGOOG Mr. Klaas Hartz, de grote Friese pedagoog, ons hoofd, waaran ik oek wel een paar herinneringen hew. Ik hew namelijk bij de gasaanleg, waarbij met cokes gestookte sol- deerapparaten bruukt wudden, een homp cokes deur Meesters spiegelruut slingerd, wat mien Pa op twee gulden vijfenzestig kos ten kwam te staan en mij op een flinke straf: zonder eten naar bed. En op de 17de oktober maak te Meester ter gelegenheid van sien verjaardag een soort zege tocht temidden van alle leerlin gen, welke tocht begon met een statig vertrek uut sien huus. Dan ging het langs sien huus en de brandweer naar 't schoolplein, alsmaar hannen gevend en be dankend voor de felicitasies. Het staat mij bij, dat wij oek wat kregen, maar ik weet niet meer wat - 't sal wel een suurtsje weest hewwe. Ik hew-oek een jaar bij Kaje inne klas zeten, zoas wij meester noemden. Dat was eigenlijk een dooie boel, want meester was altied an 't skrieven, denkelijk voor sien pedagogische geschrif ten, want daarin mut ie wel een baas weest hewwe. Maar taal en rekenen en geschie denis kwamen er niet best af. Wij musten zelf voor een bitsje geur en fleur inne klas zorge en dat lukte heel goed. Meester was daardeur trouwens niet in bewe ging te krijen. Het was inne tied vanne elastiek jes en de opgerolde papierkes. As ze oprold waren vouwde je ze dubbel, lei je ze op het stiekje en dan anlegge op 't slachtoffer. HELDENDAAD Dat kon dan nog wel es gemeen ankomme, als je ze mar stief ge noeg oprold hadden tussen vin ger en duum met een bitsjespuug. De heldendaad was dan om Meester sien rechterarm te ra ken. Maar och man, er was gien eer an te behalen. Meester schreef gewoon deur en veegde de papierkes met een achteloos gebaar anne kant. Nee, dan Meester Bekius, die't later naar Dronriep as hoofd beroepen wudde. Dat was een Meester naar ons hart. Dat begon 's morgens al, as hij temidden van sien leerlingen het schoolplein opkwam met an elke arm een stuk of wat meiskes. Inne klas was 't altied feest - het was deur hem een plezier om op school te zitten. Zelf herinner ik mie, dat ik een crisis in rekenen deurmaakte. Ik bracht er niks van terecht. Maar Meester was erg geduldig en sleepte mie er lekker deur. Sien populairste vak was geschie denis. Man man, wat ging dat er om langs. As ie goed op dreef raakte en dat was in bijna elke les het geval, dan zag je de Ridders in hun veldslagen van hun peer den vallen, de skippen van me kaar de masten stukskieten en de scheepsjongens as helden naar hogere rangen opklimmen so wudde elke geschiedenisles een bijzondere gebeurtenis. Het vervelende van Meester was, dat hij, as je wat uuthaald had den, sien potlood teugen je voor hoofd vere liet, sodat je der een blauwe vlek van overhielden. Dat kwam dus wel an. Maar het (Vervolg op pag. 11) Driehonderd jaar geleden stond er een huis aan de stadswal bij de Tuinsterpoort, dat de Drie Hoe den werd genoemd. Daar konden de Leeuwarders hun vilten hoe den laten reinigen. Dit stond er op het uithangbord: Dit is in de drie hoeden Om het hooft te behoeden Voor wint en koud Tromp was stout Voor der Staten kroop Hier maakt men hoeden schoon Met Tromp, die in dit rijmstuk naar voren wordt gebracht, zal Maarten Harpenszoon Tromp zijn bedoeld die sneuvelde in 1653 bij Terheijden. "De bocht inne Schrans, waar De Jong de strooiselman sien saak had en Kamstra sieh schoenmakerij

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9