ótéjou&et mU Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen GROOT SCHAVERNEK In de rubriek "Uit Grootmoeders Ansichtenalbum" in nummer 424 stond een foto van het Groot Schavernek van een situatie, die ik me nog goed kan herinneren. Zelfs de bewoners van toen kan ik nog wel even opnoemen. Links op de foto het winkeltje van de gebroeders J. en G. de Boer. Ook het handkarretje, dat op de walkant stond, was van hen. Het tweede pand was een bar bierszaak van een zekere Stoel- winder. Dan de schilderswerk plaats van de rijtuigschilder Mun sterman. Verder het kleine hotel letje "Elzinga"; eigenaar daar van was een dikke Duitser, Gas- ner. Het vijfde pand was het hotel "Het Wapen van Friesland", ei genaar de heer Weidema. Die liet de gasten per koetsje halen en brengen van en naar het station. Op de foto zien we juist de koetsier weer op de bok klim men. Naast dit hotel was een slagers winkel en daarnaast, nog juist zichtbaar, was het hotel "Nieuw Duinkerken", eigenaar de heer Tolsma later Ettema. Ook is op de foto nog te zien het dak van de kegelbaan van de Harmonie en, in de gracht, een praam van de gemeentereini ging- Leeuwarden Y. Hamstra BRIEF UIT CANADA Geboren op 6 april 1929 ben ik als klein meisje op de Bewaar school aan de Oostersingel ge weest en daarna op School 11, de Vijverschool. De naam van de juf van de Bewaarschool ben ik ver geten, maar U hebt een foto van de school in de krant gehad, ik meen uit 1936 en daar kan ik me nog iemand van herinneren, na melijk Theunis Huizinga. Ze wa ren onze buren op de Hollander- dijk. Mina Huizinga was mijn vriendin. Op de Vijverschool heb ik als juf Juf Zuidema gehad. Zij was een schat. Meester Van der Veen was de hoofdmeester. Soms als ik de sleutel van mijn griffeldoos had vergeten moest ik naar hem toe. Hij had ook zo'n sleutel. Maar als het te vaak voorkwam moest ik me bukken en kreeg ik met de lineaal een klap op m'n achter werk. Deed niet zeer hoor. Het was maar lol, maar toch vergeet je zoiets niet. Ik zou graag willen weten of een van de lezers van 't Kleine Krantsje ook nog een klassefoto heeft, waar ik op sta. Ik weet zeker, dat er foto's zijn gemaakt, maar helaas, ik heb er geen en ik wil er zo graag een hebben. Vriendjes en vriendinnetjes wa ren Joke de Groot, Annie Witte- veen, Gerben Huizinga. Joke was op 4 april geboren. Ook ben ik benieuwd naar een foto van School 5 met meester Okkinga, die al lang is overleden. Vriendjes en vriendinnetjes wa ren hier meisje Van der Gaast, die hadden een kapperszaak, Si mon de Groot (slagerij) en Jeen Eppinga. Misschien zijn er nog oude vriendjes, die zich mij herinne ren. Wij hebben gewoond in de Hulstbuurt in de Weerklank, in de Van Blomstraat, aan de Hol- landerdijk en aan Achter de Ho ven. Mijn eigen naam is Pietje Visser. Ik ben gehuwd met Jacob Haarsma en we hebben zeven kinderen. In 1951 zijn we naar hier geëmigreerd. We hebben een hele taak gehad om er boven op te komen en soms wilden we wel kruipen om naar Nederland terug te gaan. Maar we zijn ge bleven en hebben het nu goed. Canada Pietje Haarsma-Visser FAMILIE DRIJVER Zoals al eerder in 't Kleine Krantsje ter sprake kwam woont er in Leeuwarden toch nog wel familie van Gaische Drijver, over wie U schreef in de rubriek "Langs oude Friese kerkhoven". Gaische Drijver was een zuster van de Gebroeders Drijver die de helling hadden op Schilkampen. Gaische en haar ouders Abe Drij ver en Gijsbertje Wytzes liggen allemaal in Hempens begraven. Vroeger gingen we met de schouw roeiende van Schilkam pen eenmaal per jaar naar het kerkhof in Hempens. Het bordje van Gaische's graf werd af en toe opgeknapt door mijn broer Abe Drijver, die later de werf had op Schilkampen. Hij overleed in 1963 en daarna is de helling overgegaan naar het PEB. Er waren zes kinderen bij Abe Drijver en Gijsbertje Wytzes. Gaische overleed in 1892, heel vlug op een zondagmiddag. Ze was het derde kind in de familie. De oudste was Sipke Drijver, die is begin 1900 met de huishouding naar Oosterbeek vertrokken en was in dienst bij Lebret, die hadden suikerplantages in Indië. Ze hadden een boot in Friesland en mijn oom Sipke voer daar op als bootsman of zo iets. Verder was hij 's winters in de tuinen rondom de villa in Oosterbeek bezig en daar woonden ze ook vlakbij De tweede zoon was Jan, de oudste van de drie gebroeders Drijver. Dan kwam Gaische, dan mijn vader Wytze, dan de zuster Trijntje en dan de jongste Jisk, de derde van de drie gebroeders. De oudste zoon van Jan was Abe Drijver, de bloemenzaak in de Weerd. Zoons en kleinzoons hebben nu nog de zaak. Een van- de jongsten van Jan was Auke Drijver, de jachthaven- meester. Hij woont nu bij Greunshiem. Een dochter van Jan heet Gijske en is naar tante Gaische genoemd. Zij is me vrouw Borghard-Drijver en woont in Sonnenborgh. Eén van de oudste kinderen is Gijsbertje Drijver, nu mevrouw Visser-Drijver uit Irnsum; zij staat in een verzetsboek van Friesland. Ze woont daar nog in een bejaardentehuis. Mijn zuster is Gijsbertje Suk- Drijver uit de Anton Mauve straat. Haar man heeft voor een paar jaar het plankje van tante Gaische helemaal opnieuw ge maakt dus een heel nieuw plank je plus alle letters er weer op geschilderd. Er is ook nog een Sipke Drijver genoemd naar de oudste broer in Oosterbeek. Waar hij precies woont weet ik niet. Tabagostraat of zo. Dan leeft ook nog Abe Noord- hoff, hij is de zoon van Trijntje, die getrouwd was met Hendrik Noordhoff. Zij hadden een win kel op Schilkampen. Hij woont nog in Aldlanstate. Zijn broer Poppe Noordhoff woonde vroeger op de Bleeklaan en had een motorenzaak. Ikbenzelfdej ongste dochter van Wytze Drijver. Een zoon van mijn broer Abe heet ook weer Wytze en hij woont in Hijlaard. Hij woonde met zijn ouders op de Poppeweg. Een zoon van Jisk Drijver was onderwijzer. Hij woonde in Gendringen en is daar door de Duitsers doodge schoten. Hij had weer een zoon die Jisk heete en die woont in Putten. Er woont ook nog een Jisk Drij ver in Utrecht en dat is de jongste zoon van de oudste broer Sipke. Zo mijn vader vroeger vertelde was Gaische op een zondagmid dag met kinderen het weiland in gegaan, bloemetjes plukken. Toen ze weer thuis was begon ze over te geven. Dat moet heel zwart zijn geweest en ze is toen ook overleden. Ze wisten niet wat het was, ze dachten dat ze misschien vergiftigde planten in de mond gestoken had. De dokter wilde niet geloven dat ze dood was. Hij dacht dat ze schijndood was. Volgens mijn vader had de dok ter toen lak op haar rug gesmeerd en dat aangestoken om te zien of ze werkelijk dood was. Dat klinkt ons nu vreemd in de oren, maar in die tijd deden ze zulke dingen denk ik wel. Spijk Mevr. C.de Vries-Drijver DE FONTEIN In nummer 425 van 't Kleine Krantsje, schrijft de heer S. de Jongh uit Leeuwarden over de pomp, die vroeger naast de broodfabriek aan de Westersin gel stond. Hij is van mening dat de heer ing. K. Visser, eveneens te Leeuwarden, zich vergist wan neer deze schrijft over de pomp aan de Westerplantage. De heer Visser heeft echter gelijk. Behal ve de pomp op de Westersingel, waarover de heer De Jongh schrijft, stond er op de Wester plantage een soortgelijke pomp. Wanneer men van de kant van de Schaverneksbrug, het plantsoen inging, liep het pad naar beneden Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. om even verder weer omhoog te gaan het bolwerk op. Op dit laagste punt, bijna op gelijke hoogte van de pomp op de Wes tersingel, stond de pomp op de Westerplantage. Om water uit deze pompen te krijgen, moest men een vrij lange stang heen en weer bewegen. Aan deze stang konden wij, in onze schooljaren, heerlijk schommelen. Wanneer we dorst hadden of meenden te hebben, werd een klomp uitge trokken en onder de pomp ge houden, zodat we onze dorst konden lessen. Niet erg smake lijk en ook niet bepaald hygië nisch, maar als jongens sta je daar niet bij stil. Het water had ook een bijzondere smaak, het was lang zo lekker niet als het water uit de leiding thuis. Leeuwarden Joh. de Jong HERINNERINGEN Mijn grootmoeke zei altijd: 't is maar in wat voor wieg je bent neergelegd!". Zo is het, in wat voor sfeer je bent opgegroeid, dat bepaalt je instelling. Toevallig zaten wij vroeger in de rooie en ook nog in de blauwe! Dit behoeft enige toelichting. In mijn jeugdjaren hingen erin de kamer twee foto's, een van Do- mela Nieuwenhuis en een van Kropotkine, daar was grootmoe ke een 'fan' van zoals dat tegen woordig heet. Het bewijst een zeer linkse instelling. Daar mijn mannelijke voorou ders liefhebbers waren van een flinke slok en ook grootvader en vader meer nat dan droog ston- Vervolg op pag. 7 De Westersingel met de helaas verdwenen molen Het Lam, ofwel de molen van Vosman. Rechts, maar nog wat meer in de richting van de Harmonie, moet de fontein hebben gestaan, waarover nu in 't Kleine Krantsje een kleine discussie gaande is.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 4