HERINNERING AAN "MUZIEK OP STRAAT" AUKE STELLINGWERFSTRAAT IN 1925 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG De opgave in onze fotoprijsvraag van vier weken terug herinnerde ons aan het muzikale verleden van Leeuwarden: wat we toen in de krant afbeeldden was een fragment van een foto met daarop de oude muziektent, die in vroeger jaren in de Arendstuin heeft gestaan. Heel veel abonnees hebben het plaatje herkend en er vloeide dan ook weer een brede stroom goede oplossingen onze redactielokaliteiten binnen. Slechts één abonnee zat helemaal op het verkeerde spoor. Zijwant het was een dame, veronderstelde, dat de muziektent heeft gestaan, "of misschien nog ivel staat" op het Hofplein in het hoekje bij de Weerd, maar dat klopte niet helemaal - hier vinden u>e al sinds jaar en dag de mooie Wilhelminaboom, die weinig lijkt op de vroegere muziektent in de Arendstuin. De heer S. de Jongh te Leeuwar den vertolkte in zijn brief met de oplossing een mening, die stellig veel meer inzenders zullen heb ben gehad. 't Is wel een zonderling geval, waarop u ons tracteert in de rubriek "Leewadders, waar is dit?" zo schreef hij ons. "Maar bij aandachtige beschouwing van de foto lijkt het wat mee te vallen. Zien we hier niet de muziektent, die vroeger - zo n vijftig jaar geleden - in de Arendstuin heeft gestaan? Wis en waarachtig, ge heel rechts staat toch het ouder wetse verkeersbord voor de "Kiepeloop?" En in het midden van de foto de gebouwen van gemeentewerken. In de jaren ze ventig was hier het pijpwerk van het Müllerorgel uit de Grote Kerk opgeborgen. Geheel links is nog juist het woonhuis zichtbaar van de heer Blaauw, directeur van de voormalige en vervloekte gasfabriek. We zien als het ware dwars door de muziektent heen. Voor dat dit bouwsel bestond, bevond zich op dezelfde plaats een bloemperk met, naar ik meen, witte anjelieren. Deze bloemen verspreidden zo'n doordringende geur dat ze in alle uithoeken van de Arendstuin te ruiken waren. Later heb ik deze soort anjers nooit meer kunnen ontdekken. Maar het bloemperk is verdwe nen; de muziektent kwam en de muziektent ging, School 7 kreeg een nieuwe gevel, de „Kiepe loop" werd vervangen door een iets bredere brug, het kroegje van Dorenbos met daarnaast pakhuis Rusland verdwenen. Maar het Blauwhuis van Zwama trotseert de jaren. Er is weinig meer dat ons herinnert aan de tijd rond 1910". Tot zover de heer De Jongh. De heer Cor de Jong te Leeuwar den weet ons te melden, dat de winkeliersvereniging Voorstreek Vooruit, die in 1925 is opgericht, tegen het eind van de jaren twin tig de gemeente een muziektent schonk. "Elk jaar" zo schreef hij, "kreeg de winkeliersvereniging een op gaaf van het zomerprogramma. Deze muziektent stond toen in derdaad in de Arendstuin met er omheen een grote ruimte, bedekt met grind. Langs de school en achter het Gymnasium liep een grindpad naar de Noorderbrug". SCHITTERENDE PLAATS "Een echte muziektent was in het televisieloze tijdperk iets wat el ke plaats, die zichzelf respecteer de, moest bezitten", aldus de heer L. Andela te Leeuwarden. Nu doet de "Lange Pijp" op de Nieuwestad meestal dienst als verzamelplaats. In mijn herinne ring lag de muziektent op de oude plaats schitterend en de vlakte met kiezelsteentjes nood de ook uit om er eens omheen te lopen om zo de muzikanten van meer kanten te kunnen bezien". De heer R. Poelstra te Leeuwar den schreef ons, dat het oplossen voor hem weer een fijne herinne ring was aan de schooltijd op de Tuuntsjeschool. "Ik zat daar in de vijfde en zesde klas bij de meesters De Vries en Dijkema; het hoofd van de school was de heer Okkinga. Het plein, waar de muziektent stond was eigenlijk ook ons schoolplein omdat er een rijweg vlak voor de school langs liep en ook naar de oude Noor- derweg, waar toen nog allemaal bomen stonden. Bij het vernieu wen van de waltoestanden heeft men de muziektent verplaatst verderop in de tuin tegenover de Manege. Er is toen weinig ge bruik meer van gemaakt; ik kan wel zeggen net zoveel als van de muziektent in de Prinsentuin. Dus helemaal niet". BRUGWACHTER KARS Zoals zoveel inzenders schreef ook de heer Poelstra over de brugwachter Kars, die hier woonde. "Die had het niet zo druk met de toen nog oude Kie- peloopsbrug, later de nieuwe Verwersbrug en hij was maan dagsmorgens dan ook steeds op een vaste tijd te vinden achter Tulpenburg om de huur te innen van een aantal huisjes, die hij daar bezat". "Ja" schreef ook de heer A. Algra te Leeuwarden, "die Kars was brugwachter en huuskemel- ker en een andere inzender noemde deze heer "een kwaaie". "In onze jeugd" aldus de heer M. B. Smeding, "gingen wij altijd via de Kippeloop en de Arendstuin naar school en naar de kerk en eten brengen naar mijn vader. Bouwe Smeding, die op de gasfa briek werkte". VERKEERSBORD Opvallend was het, dat zoveel briefschrijvers gewag maakten van het oude verkeersbord, dat voor de Kiepeloop stond; dat heeft blijkbaar nogal wat indruk gemaakt. "Daar kwam ik elke dag langs naar het Oldegalileën om voor mijn vader het dagelijks brood te bezorgen" meldde de heer Rinze van der Heide te Leeuwarden. Vele malen kwam op die brug mijn broekspijp tussen de ketting van de transportfiets. Dan was het weer feest, want je kon geen kant uit. Andere mensen moes- Vervolg op pag. 9 In het 'Kleine Krantsje' wordt geregeld wat opgenomen over de oude wijken van Leeuwarden zo'n vijftig tot zestig jaar gele den. Zolang ik abonnee ben las ik nooit iets over de Auke Stelling werfstraat*). Alhoewel ik in 1925 pas acht jaar was en kort daarna naar Utrecht verhuisde - om na twee jaar weer naar Leeuwarden terug te keren-wil ik graag iets van de opgediepte herinneringen aan het papier toevertrouwen. Er zit ten grote hiaten in mijn herinne ring maar ik hoop toch dat lezers de bekende woorden: Och heden ja!! over de lippen zullen komen. En mogelijk, ik hoop daar vurig op, zullen anderen via dit krantje mijn geheugen opfrissen. Daar gaan we dan. Ik wil graag beginnen op het grasveld aan de Bleeklaan waar hotel 'De Bleek' zal worden gebouwd. Twee dochters van de eerste exploitant komen bij mij in de klas van school veertien te zitten. Op het gasveldje voetballen wij tegen, onder meer, de jongens van Werkmanslust en dragen dan bij gebrek aan echte voetbalschoe nen de meest vreemdsoortige schoenen die we meestal krijgen van de voddenkoopman Hannes. In plaats van veters binden wij de schoenen met touw aan onze voeten vast. We wandelen de Bleeklaan af tot bij bakker Plantinga en pase ren verhuizer Postma en de ha- ringinleggerij van P. Nieuwland. Bij Plantinga slaan we links af, de Tjerk Hiddesstraat in. Bij slager Motzheim gaan we rechtsaf en komen dan in de Sontstraat. Aan de linkerkant woont de politie agent Witvoet die een zoon heeft die David heet. Tegenover Wit voet woont het zeer bejaarde echtpaar Zalmstra met een groentehandel. Bij kruidenier Rinsema gaan we linksom de Am ke Stellingwerfstraat in. Wij wo nen aan de rechterkant op no. 61. Links van ons woont de treinma chinist Van der Veen met vrouw, zoon Jo en dochters Akke en Jitske. Jo is lid van de A.J.C. en wordt vaak thuis afgehaald door vrienden om dan gezamelijk naar 'Sinneljocht' aan de Groninger straatweg te gaan waar hun club huis is. Een halve eeuw later zal ik hem nog eens ontmoeten wan neer hij directeur van het Ar beidsbureau in Doetinchem is. Akke is in betrekking bij een rijke familie op de Ossekop. Rechts van ons woont het echt paar Hengst met zoon Menno en dochter Klaasje. Hengst is da mes- en herenkleermaker en heeft naar ik meen een winkel op de Voorstreek. Hengst zal niet lang naast ons wonen. Hij ver huist naar een woning achter op het Vliet. De woning naast ons wordt betrokken door de familie Terpstra met zoon Jopie en doch ters Hennie en Trui. Trui leert mij op haar damesfiets de kunst van het fietsen. Naast Terpstra vin den we de familie Veenje be staande uit vader en moeder en zoon Wiepke en dochter Akke. Veenje is melkventer voor de zuivelfabriek aan de Emmakade. Achter zijn huis heeft hij hokken gebouwd voor zijn twee-trekhon den. Als hij 's middags even thuis is laat hij zijn melkkar voor de Auke Stellingwerfstraat staan omdat de straat te smal is om twee karren elkaar te laten passe ren. Na onze terugkeer uit voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet schriftelijk voor 1 december zijn opgezegd, worden au tomatisch verlengd. Utrecht zal de familie Veenj weer kort bij ons in de Spreeu wenstraat wonen. Vervolg op pag. 7

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 3