Friesland Bank J Uw eigen bank dé Jou Aef mg faujt. Lezers klommen in de pen StoomjimvêljabtUk ^itawe fanaal. 'J' Xeeuwardêib TP- C^ Een foto van de Tweede Kanaalsbrug, waar stellig heel veel lezers eerst even vreemd tegenaan zullen kijken. Hoe kan dat nou. alle maal gebouwen aan die kant van de brug - die hebben er toch nooit gestaan? Wel. de fotograaf stond op de Kanaalweg en hij fotografeerde de melkfabriek! Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. •J Li - r TWEEDE KANAALSBRUG Meermalen bij lezing van één of ander artikel in 't K.K., waarbij ik min of meer betrokken ben ge weest, komt bij mij de drang op ook mijn herinneringen daarover eens op te halen. Tot nog toe kwam daar weinig van, maar wellicht vormt het volgende een eerste begin. Zo troffen mij de verhalen over de verschillende eigenaren van motorboten, zoals bijvoorbeeld de heer Dijkstra met zijn schip de Wilhelmina en de familie Voor dewind met de Gipsy meen ik. Nog zie ik de vrij zwaar gebouw de heer Dijkstra, met een walrus snor, iets voorover gebogen, een kromme pijp in de mond en de handen achter op de rug, in alle rust naar en van de jachthaven lopen. De vele artikelen over de scheepswerf Landeweer hadden mijn bijzondere belangstelling, omdat ik door mijn vriendschap met de jongste zoon, Eerke Lan deweer (er waren drie kinderen Landeweer) veel gelukkige uren op die werf heb doorgebracht. Eerke, een sportieve, blonde reus, de goedhartigheid zelve, is in feite de grondlegger geweest van de opkomst van de padvin derij in Leeuwarden. Bij hem op de werf begonnen we met een klein groepje, de padvin ders-patrouille "de Otters", die zich langzamerhand uitbreidde tot een vrij omvangrijke padvin dersbeweging in Leeuwarden. Naast onze eigen zomerkampen, veelal op Vlieland, vormden de Pinksterkampen, die meestal in Roden gehouden werden en waar padvinders uit de drie noor delijke provincies bijeenkwa men, een hoogtepunt. Zelfs bezochten we de Jamboree in Birkenhead, waar we jongens uit alle hoeken van de wereld ontmoetten en zelfs kennis maakten met de oprichter van de padvindersbeweging, Sir Robert Baden Powell. De idealen van de padvinderij zijn ongetwijfeld van grote invloed geweest op de ka raktervorming van al die jonge mensen; over deze onderwerpen graag een volgende keer. Blaricum mr. P. Iedema SCHOOL 6 In 't Kleine Krantsje nummer 425 zag ik de schoolfoto van School 6, zoals de school bij de Koepel kerk vroeger heette. Net als de inzender, Ale Landstra, ken ik bijna alle kinderen nog en soms zit je te mijmeren, waar zouden ze allemaal zitten nu? Ik wil even op een paar foutjes wijzen. Volgens mij was het niet Feikje Delveaux, maar Fietje en het was niet Jopie Walstra, maar Jappie, de latere hardloper. Bij de opening van het sportpark Cambuur, ruim vijf en veertig jaar geleden, heeft hij nog mee hardgelopen. De anderen kregen een voorsprong, maar hij won het nog wel. Jappie is later geë migreerd. Zelf heb ik toen ook meegedaan aan de estafette van gymnastiekverenigingen. Ymkje Slotegraaf, die ook op de foto voorkwam, is overleden. Waar zouden de anderen zitten? Voor een reünie zou ik best voelen. Ik heb vaak gedacht, bestaat School 6 of School 4 nog geen honderd of honderdvijftig jaar. Maar nu las ik dat School 6 (Menno van Coehoornschool) al honderd jaar bestaan heeft verle den jaar. Ik heb echter niets van een reünie van oud-leerlingen gelezen. Meester Verbeke zijn zoon heb ik nog eens gesproken in Arn hem; hij begeleidde toen de ploeg van Leo Dijkstra meen ik. Een andere zoon van meester Verbeke is geregeld op de tv met zijn saxofoon. Tot slot: zouden er van onze oude schoolklas nog kinderen in Leeuwarden wonen? Zelf woon ik net even buiten Lobith aan de Rijn. Lobith Corrie de Vries-Drijver GEDICHT Een maand of acht geleden kwam ik op de Leeuwarder markt een leesboekje tegen. Het was het zelfde dat we op de HBS lazen, echter dit was veel ouder, uitge breider en wij hadden het meen ik onder een andere naam. Maar vanmiddag bij een gesprek na het eten schoot me nog een leesboekje met een gedicht uit de tijd van de OLS nr 14 in de Tjerk Hiddesstraat te binnen. Een gezin nam de van gezond heid wat minder geworden - grootmoeder in huis. En dan komt de regel: „Eerst, toen was haar Grootje alles 't Zonnigst' plekje in de kamer 't Warmste plekje bij den haard." Natuurlijk den haard want het is mannelijk, enkelvoud, vierde naamval achter een voorzetsel. Je kunt ook zeggen een bijwoor delijke bepaling van plaats. Na dit intermezzo zit er in mij. een stuk „vergeten" maar later volgt: „Maar op't laatst, toen Opoe's spaarbankboekje helemaal was afgezet zag het Oudje bijna nie mand; alleen het jongste klein kind kwam nog daag'lijks aan haar bed." Weer een hiaat mijnerzijds, dan het slot: „Snikkend kwam de kleine zeg gen, Dat haar Opoe niets meer zei Is het gedicht U of andere lezers nog bekend? Ja, wat was dat „manlijk enkel voud vierde naamval" voor som migen moeilijk! Toch was het in werkelijkheid héél eenvoudig en we hadden van school een woor denboekje waar je even in op zocht of het manlijk, vrouwlijk of onzijdig was. Zelf moet ik af en toe nog oppas sen niet oudergewoonte de dub bele klinkers en de naamvals „n" niet te schrijven. Het wordt den kinderen van nu wel heel anders voorgeschoteld dan weleer. Maar of de kinderen altijd „mee werkende voorwerpen zijn, zo als in die zinIk twijfel! Grouw A. van Hespen TABAKSFABRIEK "DE OLDE- HOVE" In nummer 424 van 't Kleine Krantsje schreef de heer Th. We- da, dat de fabriek van Bouwe Taconis in de Ype Brouwersteeg stond. Dat was niet juist. De tabaksfabriek "De Oldehove" was van de firma Hendrik Taco nis. Deze twee firma's hadden van ouds wel dezelfde naam, maar hadden verder niets met elkaar te maken; ze waren zelfs concur renten van elkaar. Toen mijn vader in 1890 in Leeu warden kwam, werd hij kruide niersbediende in de winkel op de hoek van de Nieuwestad en de Ype Brouwersteeg. Deze zaak hoorde bij de tabaksfabriek. De familie Taconis is er altijd blijven wonen, ook toen mevrouw al lang overleden was en zijn doch ter getrouwd was. Deze trouwde met een zoon van Overmeer van de Eerste Leeuwarder Houthan del. Toen mijn vader later zelf een kruidenierszaak had, verkochten we de tabak altijd van Hendrik Taconis in de bekende blauwe verpakking, de ponden en half- ponden in vierkante zakken en de onzen en half onzen in punt zakjes. Leeuwarden Y. Hamstra DE THEEBUS In een van de vorige nummers van 't Kleine Krantsje vroeg de heer F. van der Meer te Leeuwar den om een afbeelding van de "theebus", het huis in Huizum, waarin zijn vader geboren is. Helaas hebben we alleen een tekening van het dak van bedoel de woning. Het pand is danig verbouwd en is nu de werkplaats van het timmerbedrijf F. J. van Wieren en Zn. Die naam staat ook op de gevel in Huizum-Dorp, over de brug na een twintig meter links. De maker van de tekening is Tjeerd Zijlstra, geboren 5 juli 1914 in een steegje in de Ver lengde Schrans tussen de Huizu- merlaan en de vroegere Toren- straat/Aylvastraat. In 1943 werd hij tekenaar bij de gemeente Leeuwarden, later kwam hij bij de Provinciale Pla nologische Dienst. In 1979 woonde hij in Drachten, Leppa 45. Een aantal tekeningen zijn geschonken aan de Fryske Aka- demy; het origineel van deze tekening heb ik zelf. Leeuwarden S. Grijpstra BOMMENWERPER Door het schrijven van een ander kom je zelf ook tot schrijven. Welke datum het precies was weet ik niet meer, maar op een nacht, toen ik rustig lag te slapen, schrok ik wakker en zag, dat er een brandend vliegtuig vlak voor de ramen langsvloog. Wij woon den toen op het laatste stukje van de Delistraat. Het vliegtuig stortte dicht bij de boerderij van Jongsma of Schat neer bij Wijlaarderburen, even achter het Vliet-Slot. Toen ik naar het raam zou trok mijn vrouw me daar vandaan met de opmerking dat het nog wel kon ontploffen. (Vervolg op pag. 11)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 4