JONGENS ZATEN ELKAAR IN DE HAREN te mijn herinneringen aan de zijne toe te voegen. Naar mijn overtuiging vonden de door R. bedoelde gevechten niet tussen 1910 en 1912 plaats en niet tussen jongens uit de Spoor straat-buurten enerzijds en an derzijds Willem Lodewijkstraat buurt. De verhouding tussen de ze twee groepen, althans in mijn tijd, ruim tien jaar later is altijd uitstekend geweest. Het is even min logisch dat een trefpunt tus sen deze twee groepen op de 2e Kanaalsbrug plaats vond; boven dien werd de brugwachter Iede- ma eerst in 1915 op deze brug geplaatst. Omstreeks 1922 werd wel gevochten tussen aan de Noordkant van het Kanaal wo nende leerlingen van de openba re lagere school 13, versterkt met jongens uit de Willem Lodewijk- straatbuurt, zoals Harm Kolk en Jan van der Velde, en de leerlin gen van de Christelijke school aan de Claes Bockes Balckstraat, die in het "rode dorp" en omge ving woonden. Het treffen vond meestal plaats na afloop van de morgen-schooltijd in de Spoor straat nabij de spoorwegover gang Julianastraat. POPULAIR LIED Na afloop zongen beide partijen inderdaad het lied van de Boeren die overwonnen hadden, een po pulair lied in die tijd, dat ook na afloop van elke gewonnen voet balwedstrijd door de straten klonk. Populair, als gevolg van de vele spannende boeken over de Boerenoorlogen, zoals De Held van Spionkop, die wij des tijds verslonden, met als aller mooiste "Willem Roda". Ook het feit dat school 13 eerst omstreeks 1919 in gebruik werd genomen, blijkt dat de hierboven bedoelde gevechten niet daar voor konden plaats vinden. Maar wellicht zijn er ook in de door R. bedoelde periode straatjongens-, gevechten geweest. Ik herinner me dat wij ook nogal eens op een terrein aangeduid als "de Wildernis" en gelegen aan het kanaal ongeveer tegenover Schilkampen elkaar bestookten maar van een gevecht op de 2e Kanaalsbrug is mij, hoewel ik daar vlak bij woonde, niets be kend. Dicht bij deze brug lag ook toen al de melkfabriek, met het fraaie kantoorgebouw, voorzien van het "Hofleverancierswa pen". Elke morgen vroeg werden wij gewekt door het felle geblaf van de trekhonden, die de melkkar- ren voorttrokken en het geratel van de melkbussen, die uit de roeiboten, welke hoofdzakelijk (vervolg van pag. 1) daarbij enig voordeel, want ach ter de boerderij van Vuist lag een driehoekig stuk land, ingesloten door een sloot en omzoomd met bomen, die ons een goede dek king gaven. Wanneer wij een gevangene te pakken hadden werd hij met de voeten rond een boom geslagen - en daarna gin gen we er bovenop zitten, zodat hij onmogelijk meer overeind kon komen. Bij de weg van de Kanaalsbrug tot de spooroverweg liep ook nog een sloot en het is menigmaal gebeurd, dat de zogenaamde vij and op de vlucht sloeg en dan door die sloot moest lopen; hij kwam dan thuis met een "heer lijk" nat pak. Bovendien stonk die sloot nog behoorlijk, omdat het afvalwater van een mestbult er in terechtkwam. DRIEHOEK Op die net beschreven driehoek hadden we ook een kuil gegraven met een hoge rand er omheen, zodat we ons daarin eventueel konden terugtrekken. De heer C. Reenalda (een van de eerste kantoorbedienden van de C.C.F.?) schrijft over Feike Vuist, maar die was ouder dan wij en naar mijn weten deed hij nooit mee - hij was veelal op de boerderij bezig. Maar Jan Vuist lijkt mij er meer' op: die was groter en sterker dunkt mij - met hem heb ik dan ook veel meege maakt en veel kattekwaad uitge haald! De heer Mr. P. Iedema berichtte ons, dat hij herhaaldelijk getrof fen wordt door verhalen in 't Kleine Krantsje, die hem doen denken aan ervaringen uit zijn jeugd. Wij laten nu volgen wat hij ons vervolgens schreef. Ditmaal was het een artikel van de heer Reenalda in 't K.K. van 22 januari, waarin de 2e Kanaals brug een rol speelt, dat mij noop- MET OF ZONDER BAARD "Een ongelukkige boel" zei de vrouw, "dat m'n oudste zoon altijd zo verdrietig en neerslachtig is. M'n man ranselt hem er elke dag voor af, maar denk maar niet, dat het wat helpt". de melk aanvoerden, op de kade werden gehesen. Een ander deel van de melk werd, ook in de bekende melkbussen, aange voerd per paard en wagen. Eéns op een vroege, mooie zo mermorgen, sloeg één van de paarden op hol, ging de Emmaka- de op en rende met de slingeren de wagen achter zich de oprit naar de 2e Kanaalsbrug op. Iede ma, in zijn karakteristieke hou ding met zijn rug tegen de brugleuning, met zijn handen aan weerszijden de leuning vasthou dende, zag het span naderen. Rustig liep hij naar het midden van de brug; met zijn linkerhand greep hij de teugels van het aanstormende paard, vlak onder de paardenmond, sloeg zijn rech terarm om de nek van het paard en dwong daarop het paarden hoofd naar beneden. De direc teur Schaap van de zuivelfabriek rende met fladderende witte jas de brug op en zei: "Man wat moet jij verschrikkelijk sterk zijn". Enige tijd later leverde ledema wederom een staaltje van zijn moed en kracht. Bij de Condens- fabriek, waar de heer R. zijn carrière begon, waren nogal wat arbeiders uit de Wouden werk zaam. Eens had zich na afloop van de werktijd een vrij grote groep van deze 'Waldmantsjes' elk met een fiets, begerig om snel thuis te zijn, voor de geopende brug verzameld. Terwijl de brug langzaam dicht ging tilde één van deze Wald mantsjes zijn fiets over de ket ting, die toen nog de toegang tot de geopende brug afsloot en liep het brugdek op. Iedema legde de brug onmiddellijk stil en gelastte de man terug te treden. Gesteund door het geroep van de achter hem staande medearbeiders: "Stean bliuwe", bleef de man treiterig staan. Iedema liep rustig naar de man, greep hem bij de achterkant van zijn kraag en broek, tilde hem over de ketting en deponeerde hem temidden van zijn collega's. De fiets volgde en kwam met een grote zwaai verderop in de groep terecht. UITGESLOTEN Het is uitgesloten dat deze man, zoals R. beweert, in het nauw gebracht zou zijn door een groep van tien- tot twaalfjarige school jongens. Als dit voorval ooit plaats greep destijds, ik vrees echter dat ook hier de herinne ring van R. tekort of zijn fantasie te ver schiet, zal hij waarschijn lijk niet hebben ingegrepen, maar de oplossing van hun pro bleem aan de jongens zelf heb ben overgelaten. De heer Iedema overleed bijna vijfennegentig jaar oud, ruim twee jaar gele den". Tot zover de heer ledema. Moch ten er meer lezers zijn met al of niet prettige herinneringen aan die klopjachten van vroeger dan willen wij dat graag vernemen. De Ruyterweg Michiel Adriaanszoon de Ruyter (,'1607 - 1676) Nederlands vlootvoogd; werd al tij dens zijn leven een le gende. Boekte tal van overwinningen, werd internationaal bekend. Liep bij Syracuse in strijd tegen de Fransen zware verwondingen op, aan de gevolgen waarvan hij overleed. Badweg Heette vroeger Het Juf- fersreedje. Naam werd in 1935 veranderd in Badweg naar het in 1931 aangelegde, maar nu verdwenen, Huizu- mer zwembad. Pijlsteeg Moet genoemd zijn naar een hier woonachtige Jacob Peyler. In stuk ken uit de eerste helft van de vijftiende eeuw komt de naam Peyler al voor. Wilhelminaplein Wilhelmina Helena Paulina Maria, prinses van Oranje Nassau (1880 - 1962). Enig kind van Willem III en Emma van Waldeck- Pyrmont. Werd door overlijden van half broer Alexander in 1884 troonopvolgster en door de dood van veemarkt, ongeveer op de plaats van de huidige Mercuriusfontein. Ambonstraat Indonesisch eiland in de Bandazee; behoort tot de Molukken. Werd in 1605 veroverd door de Oost Indische Compag nie. Hazelaarstraat Hoge heester uit de fa milie van de Betula- ceae. Kan veel schaduw verdragen en bezit een groot herstellingsver mogen. Zeer geschikt voor hakhout. Kanaalstraat(weg) Bij het in 1895 gegraven Nieuwe Kanaal vanaf de Eerste Kanaalsbrug richting Greuns. Rochussenstraat Jan Jacob Rochussen (1797 - 1871). Kolo niaal bewindsman en staatsman, Jan Jacob Rochussen (1797 - 1871). Koloniaal be windsman en staats man, gouverneur- generaal in Nederlands Oost Indië. Minister in verschillende kabinet ten. Koestraat(plein) In de wijk met namen uit de veeteelt, date rend uit 1920. haar vader in 1890 ko ningin. Het Wilhelmina plein, dat voor 1894 'Het Plein' werd ge noemd, wordt door vrij wel alle Leeuwarders abusievelijk als Het Zaailand aangeduid. Langemarktstraat Naar de op deze plaats in 1871 geopende (Ou de) Veemarkt. Transvaalstraat Provincie in de Repu bliek van Zuid-Afrika. In 1902 werd Transvaal door de Engelsen ver overd, in 1906 kreeg het land weer zelfbe stuur, in 1910 werd het een deel van de Unie - sinds 1961 is Transvaal een deel van de repu bliek. Bargesteeg Volksnaam voor Oude Lombardsteeg tussen de Nieuwëstad en het Rui- terskwartier. Bargen (varkens) passeerden vroeger de steeg op weg naar of komend van de Admiraal De Ruyter

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 5