LEEWADDERS, WAAR IS DIT FOTOPRIJSVRAAG REÜNIE VAN DE MENNO VAN COEHOORNSCHOOL llllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll FROUKJE KOOPS Skoalen dicht, febrieken slute, skipwerven naar de barrebiesjes. Sukke saken ontlokke ons brug- maten de brandende fraag: waar bedare wij? Mar, gieneen, oek de geleerde mannen niet, weet het, oek al prate en skrieve bepaalde meensen der drie keer in 'e week over. Dan komt er een sekere Wietske-met-gipsbeen langes, en sij geeft raad an Fokke Vutman, die oek dizze keer weer staat te klasjenéren met Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poats- je, Lange Marten en Minne Ma ger. Wiebe Poatsje: Seit mien frouw inénen: Wiebe, seit se, Wiebe, se wille ons ouwe skoal slute. Dat ken toch niet. As die skoal der niet weest waar, waren wij niet trouwd. Wat hèt die Determan foor kluchten? Lange Marten: O ja, skoal fijf, of In het begin van deze maand hebben wij stad en land afgebeld om een foto in handen te krijgen van de vriendin van Rob Röhr- kohl, Froukje Helena Koops. Helaas, het lukte niet. Maar. wij hadden ons alle moeite kannen besparen, want, ongeloof lijk toeval, zo'n foto stond in ons eigen Kleine Krants je, dat toen juist ver scheen, het nummer na melijk van de vijfde maartOp pagina 5 publi ceerden wij toen bij een verhaaltje van onze abon nee, de heer H. T. ten Have te Leeuwarden, een foto van een korfbalteam, samengesteld uit perso neelsleden van de Alge mene Friesche. En op die foto, hoe bestaat het, stond Froukje Koops. In het bijschrift werd gezegd: "Froukje Koops, later me vrouw Kalma" en dat laatste nu was niet juist. Het was niet mevrouw Kalma-Koops, die deel uitmaakte van dit korfbal team, maar 'onze' Frouk je Koops, de vriendin van Rob Röhrkohl, wier foto wij zo hardnekkig tracht ten op te sporen is 't ses, daar bij 't Vliet. Hoe hiet ie nou seistou? Menno van Koe hoorn? Hé, soa hiet die straat daar naast oek. O. is dat de bedoeling. Just. Tabe Ruutsje: As ik Wiebe goed begriep, newwe sien frouw en hij daar op skoal al gedoente kregen. Dat hoor je een enkele keer meer. Op skoal al ferkering kre gen, en nooit weer een ander 'had, en later trouwe. WiebeJa, ik loof dat het in de sesde klas begon. Meester de Vries, of was het nou Braaksma? Mar ik brocht hur morrus en middus tuus. En toen we fan skoal afgongen, is het nog altied an bleven. Minne Mager: As jou in de selde stad woanen blieve, ken suks. Mar wat die skoal anbelanget, der gane der heel wat ferdwie- nen. En oek hogere skoalen. En een hoop meesters en juffen aan- sen sonder werk. Ken dat soa mar? Sjouke Sukerslak: Dat hew ik oek wel es docht. Waar bedare wij? Hoefeul febrieken binne al niet dicht, en hoefeul gane der nog? En dan die skipwerven fan de S.R.V. en al soa meer. Ik ken der met mien ouwe hassus niet bij. En de groate mannen kenne der oek niet wat an doen seker. Tabe: Wielst der, denkt dizze Tabe dan, nog nooit soafeul knappe en geleerde meensen in de wereld weest hewwe, as fan- daag de dag. Ast dat soms op 'e tillefizie siest en hoorst. Mien skoanseun seit dan: De geleerd- hied loopt se de broek uutü Wiebe: Mar het helpt allemaal niks. En we skiene oek met me kaar onder de skuld te sitten. We komme miljarden te kort, lees ik dan. Temeensen, wat ik er fan begriep. Mar je hewwe lui, die prate der over as gong het om een bos wuttels of een pot sure her- ing. Marien: Der skient een groate baas fan de soasjale saken beweging hier flak bij op 't Vliet te wezen, die overal een soat fan weet. Die skrieft groate lellen in de krant, en hij spreekt op ferga- derings en forummen, en laassen sag ik em op 'e tillefizie. Minne: Jou salie die Piet de Boer bedoele. Ja, just die met dat Michiel de Ruyterhaar. Klein grapke. Is der oek niet over skreven, dat ie te min op sien werk kwam? Of is 't Liuwe de Boer? Nee, das een hardrieder. Fokke Vutman: Morren mannen. Wat is der met Liuwe de Boer? O, de baas fan hier ehDat is een Jan de Boer. Die skient wel wat in sien mars te hewwen en foor de arme meensen op te kommen. Mar ja, ik trof krekt een oud- kollega, die sei: Jan de Boer is een ouwe Tabe: Ho, ho, gien rare woorden hier. Sêg, Fokke, seistou fleden week niet, dat jim een brief fan Bonne Séra ferwachten? O, dus die is al komen. Nou je, hoe draait het daar? Fokke: Prima. Hij had eerst al es skreven, dat se goed ankomen waren. En nou had ie wat nijs over die branden, met wat kran teknipsels. As je dat siene. En sommige branden skiene oek nog anstoken te wezen. Sjouke: De meensen stane langer nerges meer foor. Je wurre fer- moord om een paar luzige cen ten. Frouwen fan alle leeftieden binne niet meer feilig. Alle we ken wurdt er wel een bank over- fallen. Een bende!!! Minne: En as de boeven es een week overslaan, dan wil de plies- je oek wel es. Swart geld opspore bij Rapenburg. Nee, even anders, Slavenburg. Eikeneen liegt en bedriegt. Fokke: Dat noemde mien ouwe maat, die ik na jaren weer es trof, oek nog. We noemden em des- tieds Oege de Poeper. Wete jim- me waarom. Wiebe: Niet fut en dalijks. Had ie een kwaal, dat ie faak esOf liet ie se altied mar fliege? Suk- ken hew je oek altied. Die blaze een heel ABC achter mekaar af. Fokke: Heel anders. We hadden omstebeurt een soort spreekuur. Foor meensen met fragen of klachten of swarigheden. Daar liep wel es een ferfelende rot fent tussendeur. En as Oege son- nen ankommen sag,dan riep ie gauw: Helpe jou even, ik mut poepe. Marien: Kiek, daar komt Wiets- ke ankrukken. Wat raar fan 'e fiets knoffeld, en een been bro ken. Woant achter ons, en se hèt de saak nou in 't gips, en nou mut se alle dagen een endsje lope. Wietske Gips: Hé Marten, dou fertelst gien rare dingen over mie hé? Ik mut even uutpoeste. Foei, foei. Dus dit is de beroemde praatploeg. Ja, Tabe kan ik. Hét froeger met mien suster Merietje skarreld. Ons fader sei dan: Tabe fan de ruutsjes en de tuutsjes. Wiebe: Die kan ik oek nog fan skoal ses. Son fleurige meid. Se song altied fan Désie, Désie, geef mij het jawoord nu. Fokke: In Surename sêgge se, denk ik, liever nee tegen Désie. Mar wat anders. Nou Bonne fut is, singe Sientje en ik suks foor mekaar. Begriepe jim wel. De ouwe kwesje. In welk huus en trouwe of Sjouke:- Daar sitte wij met, Wietske. We südden hier een brede kammeraadskappelijke dissekissie houwe mutte over Fokke en Sientje. Mar daar foele wij niks foor. Dat mutte se seis mar uutmake. Waar of niet? Wietske: Feitwaar. Ik hew al een stukkene fuut, ik breek mie hier de kop niet met. Mar soa op 't eerste gesicht sêg ik: Kies eerst het huus. En beslis foor 't end fan 't jaar over wel of niet butter- briefke. Sterkte Fokke. Ik draaf weer ferder. Hoi! Minne: Drave seit se. Wietske Blanke-Skoen. En wat se seit liekt wel het ei fan die fent die 't Ammérika ondekt hèt. Nee, niet Stuijvesant. Columbus. Naar huus, Fokke. Dit kanne wij niet foor die doen. En Oege oek niet. Dou hest spreekuur. En niet sêg ge: ik mut. Vlga. vervolg van pag. 3 ten je dan weer helpen om het wiel te draaien en daar lag je dan met je korf met bakkerswaren op de brug. Tussen twee haakjes: wat een bakkers en slagers waren er toen nog op straat en allemaal mooie witte jassen aan!" De heer J. L. Schoffelmeeruit het Duitse Wesel schreef ons, dat er achter de muziektent een note- boom stond en dat de jongens in de herfst probeerden met stenen die noten naar beneden te krij gen. Over de directeur van de gasfa briek, net al even genoemd, Oud leerlingen van de Menno van Coehoornschool zullen, waarschijnlijk in oktober, een reünie gaan houden in verband met het honderdjarig bestaan van de school. Wie tot 1944 op School 6 b heeft gezeten of tus- schreef de heer Algra nog, dat van hem verteld werd "dat het een sunige Pieter was. Hij had volgens zeggen veel geld en ook boerderijen in de Haarlemmer meer, maar hij durfde in de oor logsjaren het lagere personeel om een draadsje tabak te vragen; zelf rookte hij surrogaat in de piep". Kom, we moeten nu afsluiten, anders wordt ons verhaal te lang. De prijswinnaar. Dat werd de heer K. Nijp, Karei Doorman straat 6 in Leeuwarden. Hij krijgt het boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het" thuisgestuurd. sen 1944 en 1957 op School 10 kan zich voor deze reünie opge ven bij de heer S. J. Feddema, Cornelis Frederikstraat 27, tele foon 121447 of bij mevrouw De Vries, Delistraat 68, telefoon 150291. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9