LEEUWARDER GEMEENSCHAP HIELD DANSAVONDEN IN DE BEURS ORANJE STRIK OP DE JAS? DAN: ONTSLAG! IN ONWERKELIJKE SFEER. J BIJ GEBOORTE BEATRIX: W. H. KUIPERS de gemeentelijke voorlichting, die toen van de grond kwam. Twee halven maken één hele en dit betekende voor ondergete kende dat hij de redactie van de Leeuwarder Courant verliet om een stoel te gaan bezetten in het Stadhuis, waar ook de Stichting Leeuwarder Gemeenschap een (bescheiden) onderkomen vond. Van daaruit ontwikkelde zich het plan op zaterdagen dansavonden in de bovenzaal van de Beurs te houden, opdat de jeugd niet doel loos door de stad hoefde te slen teren, dan wel thuis zitten bij moeders theepot. De première was op 20 april 1957 en leverde meteen een groot succes op: on geveer duizend jongelui, die graag bereid waren twee kwar tjes aan dit vermaak te besteden, waren aanwezig. In de bovenzaal speelde het Groninger orkest 'The Flying Fingers'; een Leeu warder orkestje was op deze avond niet beschikbaar. ONWERKELIJK De dansavonden in de Beurs hebben zich een reeks van jaren kunnen handhaven in een sfeer, die ons nu bijna onwerkelijk voorkomt. Hoe massaal de op komst ook was, wanordelijkhe den kwamen praktisch niet voor; roerige elementen manifesteer den zich zelden en dan nog alleen maar laat in de avond, wanneer verhitte pretmakers van elders (en dan in het bijzonder uit ca- fé's) kwamen opdagen om de zaak op stelten te zetten. Maar zij werden door het traditionele pu bliek als 'ongewenste vreemde lingen' beschouwd en kregen geen gehoor, zodat ze al gauw weer afdropen. Dat de ongecompliceerdë vro lijkheid bleef overheersen, had zeker als oorzaak dat geen alco holische dranken werden ver strekt, zelfs geen bier. Niemand vroeg daar trouwens om; met een flesje prik op zijn tijd was ieder gelukkig en dus waren het makke avonden voor het bedie nend personeel, met achter het buffet de ongeveer tachtigjarige Piet de Jong (later Van Dellen) aan de Langemarktst'raat, niet alleen bekend bij feestgangers, maar ook bij examenkandidaten voor het rijbewijs. De muziek, naar de mode van die dagen, werd meestal geleverd door Leeuwarder orkestjes, waaraan onder meer de namen Gramsma en Martin Vijver wa ren verbonden. Soms kwam een selectie uit de militaire Johan Willem Frisokapel te Assen het dansen muzikaal ondersteunen. De muziek vond niet alleen grote weerklank bij het publiek, maar ook bij de zaal zelf, die een daverende nagalm vertoonde. Om het dansen in goede banen te leiden, werd een 'dansmeester' uit Sneek, de heer F. C. van der Zwaag, ingehuurd. Hij wist me- DOOR nigmaal aardige attracties aan het feestelijk gebeuren toe te voegen; slechts eenmaal meende de directeur van de L.G. een stokje te moeten steken voor een door hem bedacht plannetje. Het ging om een mooie- benenwedstrijd, met meisjes als deelneemsters en jongens als beoordelaars. Dat dit niet door ging, lag overigens niet aan de (vermoedelijke) kwaliteit van het expositiemateriaal Zo verliepen deze avonden vro lijk en ongedwongen, met de polonaise en af en toe een rock and roll-achtige reuzenzwaai. Typerend voor de sfeer was een jongeman die op het hoogtepunt zijn jasje binnenstebuiten aan trok en zich zo op de dansvloer waagde. En natuurlijk zag men ook op de rustige plekjes (voor zover aanwezig) handje-vast houdende jongelui, die goede hoop voor de toekomst boden. Maar nimmer heeft de directeur van de Leeuwarder Gemeen schap een verlovings- of trouw- kaart bereikt. (Zie het begin van dit verhaal). De Stichting Leeuwarder Ge meenschap had dus een duidelij ke greep op het jonge publiek en ondervond dit ook organisato risch, toen een vertakking tot stand kwam in de Sectie Jeugd, later de Leeuwarder Jeugdge meenschap. De eigen activiteiten van de Stichting namen daarna practisch een einde; dansavon den en bijzondere evenementen werden aan de jonge loot van de L.G.-stam overgelaten en daar mee was meteen de weg aange geven voor de uit stuivers bijeen gegaarde financiële middelen. HOOGTE-DIEPTEPUNT Danswedstrijden, song- en or kestfestivals werden op touw ge zet: de bekende Adamo kwam zingen en een hoogtepunt, te vens financieel dieptepunt, werd op 18 september 1965 bereikt met het optreden van de toen fameuze groep 'The Searchers' in de Frieslandhal. Achtduizend gulden kostte dit evenement en de Stichting Leeuwarder Ge meenschap had als een zorgzame moeder op zijn minst de morele plicht het aanzienlijke tekort bij te passen, daarmee zichzelf bero vend van de laatste financiële mogelijkheden om nog iets op touw te zetten. Maar dit alles nam niet weg dat er gerechtvaar digde oudertrots leefde bij het bestuur van de Stichting Leeu warder Gemeenschap, waaruit dit kind zich met zoveel levens kracht had ontwikkeld! Leeuwarden W. H. Kuipers Onze abonnee de heer J. Speer stra te Beverwijk stuurde ons een interessant knipsel uit het Friescb Dagblad van 5 februari 1938 over een bakkersknechtje, dat ontslagen werd door zijn baas omdat hij na de geboorte van prinses Beatrix de klanten be diende met een oranje strik op z'njas! Dat bakkersknechtje,aldus de heer Speerstra, was Siebren van der Galiën, die nu in Bennebroek woont. Hij was een zoon van de bekende politieman-verzetsstrij der Van der Galiën, die in de oor log om het leven kwam. Hier komt dat Friesch Dagblad- verhaal. HOE IS HET MOGELIJK Bakker Tjalke Boonstra, Menal- dumerstraat 11 te Leeuwarden heeft zeer tot genoegen twee jaar lang een bakkersknechtje in zijn dienst gehad. Toen de kleine Prinses Beatrix geboren werd stak ook deze knecht een oranjestrik op zijn jas en ging zoo de klanten bedienen. Toen hij in de bakkerij terug kwam vroeg zijn baas hem of hij zoo de klanten had bediend en of hij van plan was dien strik den helen dag te dragen. Natuurlijk dat de knecht, een echte Oranjevriend, antwoordde dat dit zijn plan was en dat hij klanten had die hem zeer zeker scheef zouden aanzien, indien hij de strik niet droeg. Dan kunt ge met 12 Februari de dienst verlaten was het antwoord en de jongeman was daarmee werkloos. borst gaat dragen? Zelfs de com munist Roorda wilde gaarne me dewerken met dit 'Kind van Us Heit' als ze helpen wil tot ophef fing van de sociale noodtoestand in Friesland. Dansavonden in een onwerkelij ke sfeer: allemaal netjes achter elkaar aan arm was aan vermaaksmogelijk- heden voor de opgroeiende jeugd. Deze gedachte ontwikkel de zich in samenhang met het feit dat in mei van dat jaar een medewerker werd benoemd, die de functie van directeur kreeg, alhoewel dit een wat weidse aan duiding was voor deze eenling, die waarlijk geen staf van perso neel had te bevelen. Het was overigens een bezigheid voor de helft van de week; de andere werkdagen werden gewijd aan Gelukkig dat er ook in Leeuwar den nog andere bakkers zijn. Met ingang van 14 februari heeft de jongeman weer werk bij een der groote bakkerijen te Leeuwar den en zo heeft dit incident voor hem weinig schade, maar wie zou gedacht hebben dat er heden nog menschen gevonden worden, die iemand broodloos willen maken, wanneer hij bij de algemene vreugde in het land oranje op de In het begin van 1957 kwam het bestuur van de L.G., onder lei ding van burgemeester Van der Meulen, tot de opvatting dat onze overigens zo goede stad Achter het buffet de ongeveer tachtigjarige Piet de Jong Alhoewel het wat ver gaat de vroegere Stichting Leeuwarder Gemeenschap als een soort hu welijksbureau te beschouwen kan toch wel worden aangeno men dat deze organisatie jeugdi ge harten aaneen heeft gesmeed ^geheel krachtens de doelstelling 'bevordering van de gemeen schapszin'. Dit tweede artike: over de Stichting vertelt er meer van.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 6