OUD STRAATJE WAS NIET ZO MAAR TE HERKENNEN NIEMAND KEEK OMHOOG... T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Laten we het maar eerlijk toegeven: het was niet geheel zonder leedvermaak, dat wij moesten constateren, hoe de foto, die wij vier weken geleden voor de rubriek "Leewadders, waar is dit?" in de krant afdrukten, heel wat lezers op een dwaalspoor heeft gebracht. Na enkele malen foto's te hebben gebracht, die uitsluitend goede antwoorden opleverden, dan nu weer eens een plaatje, dat niet door alle inzenders op de juiste plaats werd gesitueerd. Opvallend daarbij was het, dat in de ogen van onze lezers verschillende plaatsen in de stad voor het gevraagde punt in aanmerking kwamen en zo kon het gebeuren, dat er ditmaal nogal wat straten werden genoemd, waar de afgebeel de foto in werkelijkheid niet was gemaakt. Beginnen we met een greep uit die niet juiste inzendingen, dan pakken we eerst een kaart van de heer G. van Houten te Leeuwar den, die ons het volgende meldt: "Dit is de Bagijnestraat met op de achtergrond de Westerkerk. Waar de auto geparkeerd staat was vroeger het café van de heer Nico de Jong, dat nu geheel is afgebroken. Ik kwam daar vroe ger als ik niet teveel zakgeld had, wantje kreeg daar een groot glas bier voor maar een dubbeltje en het was er altijd nog gezellig ook." SPEELMANSSTRAAT Zijn mening werd gedeeld door mevrouw A. Koster te Leeuwar den, die overigens niet geheel zeker was van haar zaak, omdat zij over "vermoedelijk" spreekt. De heer J. G. M. Veltman, even eens te Leeuwarden, hield het op het begin van het Oldegalileën bij het café Blauwhuis en de heer Jac. Bakker, ook al uit onze goede stad, gokte op wéér een andere straat: "Naar mijn me ning kan dit de Speelmanstraat zijn, waar in onze jongensjaren een danscafé was gevestigd. Hierin hebben gewoond Jopie Dekens (glazenwasser) en Auke Tool (later voorzitter van Nica- tor en exploitant van het café Blauwhuis). Wij zijn daar enkele keren geweest en probeerden dan te dansen, maar het biljarten was ons liever en daarom gingen we maar weer naar "Stadszicht" aan de Groningerstraatweg". Nou ja, dat was het dus allemaal niet, want de foto, die wij afdruk ten, was, zoals de meeste inzen ders al vermoedden, in de Ame landsstraat gemaakt. "Dit is", aldus de heer R. Poelstra te Leeuwarden, "de Amelands straat, gezien vanaf de Nieuwe- kade. Aan de linkerkant de pak huizen van de bierhandel Pot en Zeilstra, welke firma omstreeks 1968 is opgegaan in de Citadel Friesland, die zich toen vestigde in de voormalige koffiebranderij van de Spar (de heer Terhenne) aan de Tuinen. Als ik mij goed herinner waren de eerste pakhui zen vroeger de opslagplaats van de handelaarster in lompen en metalen Saakje Prozee. Zij woonde zelf in het Hoekster- achterom. In die tijd was er op de hoek van de Amelandsstraat en de Nieuwekade ook nog een kapper gevestigd en tegenover de pakhuizen was het snoepwin keltje van Akke-met-de-kruk, die officieel Schuitmaker heette. De man van Akke had mooie gouden oorbelletjes en hij stond vaak op de hoek van de straat." KROEGJE "Links op de foto" aldus de heer S. Sinnnema te Leeuwarden, "was nog net een stukje te zien van het huis, waar Hendrik van Krugten vroeger zijn kruide nierswinkel en kroegje had. Het was een goed lopend winkeltje: wel met een hoop pofklanten, maar ja, dat was vroeger zo. Je kon er ook van alles krijgen, per half ons, per ons of per half pond, of voor twee centen peper bij voorbeeld, maar ook wel brood en klompen. Ook leverde Van Krugten aan de cantine van de kazerne en je zag hem een paar maal daags lopen met een grote mand aan de arm door de poort van de kazerne Tk geloof niet, dat Van Krugten zich veel met de rf"?ï kroeg bemoeide, dat deed Frans, een familielid. De jenever noem de ze daar wel "het vet van magere muggen". De klanten waren hoofdzakelijk schippers, sjouwerlui en straatventers - het was meestal gauw een paar ach ter de kiezen en dan weer weg. Zulke dingen komen je weer in gedachten als je 't Kleine Krants- je leze". BAKKERIJ De heer Rinze van der Heide te Leeuwarden schreef over de bal ken en katrollen, die hij aan een van de panden op de foto zag. "Die zitten er nog van bakkerij Geestman en Van der Veen van de Tuinen. Daar moest het meel mee omhoog getrokken worden. Aan de overkant het Sint Jozef pension, waar ik alke dag met brood heen moest van bakker Kuipers van de Nieuweburen. Er was een hoofdzuster, die alle hele broden nakeek; was er een, die er een beetje "uitliep", dan deed ze die weer in de korf om mee terug te nemen. En baas Kuipers dan maar mopperen. Hij stond vaak in de bakkerij te zingen, maar wanneer ik er dan weer kwam aanzetten met zo veel broden-retour, dan zong hij plotseling heel wat anders. O, o, als ik daar nog aan denk PRIJSWINNAAR Wij komen nu toe aan de prijs winnaar, dat werd de heer W. Carpay, Merelstraat 6 in Leeu warden. Hij krijgt het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het (vervolg van pag. 1 Fotoplatin te Amsterdam, achtte het wenselijk dat vliegtuigje op de foto in te tekenen. In feite werden de kopers van deze kaar ten dus een klein beetje bedot en dat geschiedde wel vaker in die goeie ouwe tijd. We hebben ook al eens prent briefkaarten van de befaamde Leeuwarder boekhandelaar Jan Zondervan (hoek Grote Hoog straat-Kleine Kerkstraat) in de krant gehad en daarop konden we zien, dat er op bepaalde plaatsen in Leeuwarden huizen stonden, die er nooit zijn ge weest. Het is Schaefer's bedoeling zon der twijfel geweest om de kaar ten beter verkoopbaar te maken - waarom (de grappenmaker?) Zondervan zijn ansichtkaarten van fictieve huizen voorzag, werd ons nooit duidelijk. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermeiden: Nieuwe abonnee. Wie net abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet schriftelijk voor 1 december zijn opgezegd, worden au tomatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 3