Friesland Bank Uw eigen bank JEUGDGEVECHTEN In aansluiting op eerder in 't Kleine Krantsje beschreven 'Jeugdgevechten' kan ik meede len, dat er in vroeger jaren ook bij ons, toen we op het Oldehoof- sterkerkhof op school gingen, zo af en toe veldslagen, geleverd werden met de jongens van School 9, hoofd de heer Nubé. School 9 was gevestigd aan de andere zijde van de Boterhoek. Het ging er soms heet toe. Meest al werden de vechtende partijen gescheiden door personeel van de lijnbaan, de touwslagerij van de firma Morrema. Dit alles is alweer zo'n zeventig jaar gele den. Waarmee wederom is aange toond, dat wat er ook voor foto's of artikelen in 't Kleine Krantsje staan, deze altijd weer herinne ringen oproepen! Leeuwarden Joh. de Jong JULIANASCHOOL Bij de foto van de leerkrachten van de Julianaschool fn 't Kleine Krantsje nummer 432 schreef ik te weten dat allen waren overle den. Dit is niet zo. De heer Swart leeft nog en is nu negentig jaar, zo werd mij gezegd. Ik was dat zelf ook al te weten gekomen, maar het was te laat om de fout te herstellen, daar alles al bij de drukker was. Bij de namen van de leerkrachten uit mijn schooltijd komt een zet fout voor, en wel meester Bres son, moest zijn meester Bremer. De bekende meester Bresson, voormalig hoofd van de St. Vi- tusschool in de Speelmansstraat was in mijn schooltijd al lang gepensioneerd. Leeuwarden JULIANASCHOOL Th. Weda Met belangstelling bekeek ik de foto van het personeel van de Julianaschool in 't Kleine Krants je nummer 432 en las ik het verhaal van Th. Weda over zijn belevenissen. De foto moet date ren uit 1920 of begin 1921. Toen ik namelijk slaagde voor onder wijzer in 1919, was de heer W. Jacobs nog hoofd van deze school, toen ik per 1 januari 1922 er benoemd werd, was de heer G. Kienstra het hoofd, "the base" zoals hij later genoemd werd: hij gaf namelijk Engels! Weda is verder even mis met een paar namen. Hoofd van de school op deze foto was de heer Van Straaten, de vader van de vorig jaar overleden bekende pater Amatus van Straaten; de linkse dame is mej. M. Siemer en de meest rechtse meneer is de heer N. Koeneman, voor wie ik in de plaats benoemd werd. Tenslotte alle geportretteerde personen zijn overleden op één na: de heer J. J. Swart, met wie ik vele jaren samenwerkte, woont nog hier ter stede. Over de juist genoemde heer W. Jacobs kan ik nog de volgende anecdote meedelen. Jacobs was behalve hoofd van de school, ook directeur van de Normaalschool, waar ik opgeleid ben tot onder wijzer. Vanwege zijn wat te dun ne haardos noemden wij hem "de maan", hij gaf Nederlands en Natuurkunde. Op een keer tij dens de natuurkundeles de be kende proef van Torricelli de- monstreerend - de lange glazen buis met kwik, waarin door de luchtdruk de kwikkolom 76 cm. lang blijft - schoot er per ongeluk een flinke luchtbel bovenin de buis. Een zeer gehaaide mede leerling riep hardop: "De reis naar de Maan!" Waarop leraar en klas in een luide lach schoten! De heer Jacobs is in mijn herinne ring blijven leven als een goed mens een prima leraar! Leeuwarden Th. Lambooij KAASHANDEL Met genoegen las ik in 't Kleine Krantsje nummer 432 de herin De lijnbaan van Morrema: "personeel scheidde de vechtenden nering van R. Poelstra aan de Kaashandel in vooroorlogse ja ren. Als dochter van J. Anema sprak mij vooral het stuk over Freia zeer aan. In dit stuk zitten echter enkele fouten, die ik graag wil rechtzetten. De heer K. Ane ma, mijn grootvader, woonde in de Wij brand de Geeststraat en had zich in 1937 al enige jaren uit het actieve zakenleven terugge trokken. W. J. Anema woonde aan de Troelstraweg en beheerde inder daad de kaashandel. J. Anema woonde (toen nog) in de Alma Tademastraat en reisde elke dag naar Veenwouden, waar de zui velfabriek stond. Verderop in het stuk staat, dat deze fabriek in 1956 van de hand werd gedaan: dit gebeurde ech ter in 1969. Wel huisde het kaas pakhuis toen naar het huidige pand. Wat betreft de fabricage van koshere kaas in de ta brick te Veenwouden: hiervoor kwam Rosenberg om op de bereiding toe te zien. Tot zover mijn aan vullingen op dit artikel. Oldeberkoop mevr. S. Anema ZEER GENOTEN Ik heb weer zeer genoten van Uw Kleine Krantsje. Vooral het artikel over Dr. Vro men, die inderdaad in mijn jonge jaren een bekende Leeuwarder was, heb ik met veel plezier gelezen. In dit verband zend ik U hierbij een actiefoto van zijn zoon Ben nie Vromen. Hij wordt hier in een van de befaamde, door mejDou- ma (Tante Rens) geschiedenis le rares, geregisseerde toneelstuk ken, als oplichter of hoteldief ontmaskerd. De naam van het ongetwijfeld spannende stuk is mij ontschoten. Het moet op een van de gezellige feestavonden van de Leeuwarder Gymnasias ten Club in de Zalen Schaaf in 1936 of 1937 geweest zijn. De namen van de spelers zijn ipij nog wel alle bekend. Van links naar rechts: Sari Wijma (thans mevr. Da Cos ta-Wijma uit Amsterdam), Cor Molenaar, Mieke Holsboer, Jaap Hepkema, Bennie Vroomen, Joop Jellema, Nico Cath, Aijen Sinninghe Damsté, van Sloter- dijck, Gep Holwerda (mevr. Heun-Holwerda), Jan van der Veen en Joop Sprock. Het was destijds hard werken en Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. een vrij strenge discipline op het vooroorlogse Gymnasium, maar ik geloof dat wij juist daardoor dubbel genoten van de enkele feestavonden per jaar en de se rieuze voorbereidingen daar voor en dat de meeste oud gym nasiasten met zoveel plezier en vaak met weemoed terugdenken aan hun gymnasiumtijd, de gede gen opleiding die zij daar geno ten en de saamhorigheid die daar heerste. Helvoirt Mr. H. S. Bekius ACHTER DE HOVEN In 't Kleine Krantsje nummer 431 vraagt mevrouw A. Looyenga-de Boer welke winkel er stond te genover de Kanaalstraat aan de Achter de Hoven. Nu, dat was de textielzaak van de Gezusters Muller. Ik heb in deze textielzaak gewerkt. De gezusters Muller de den samen de zaak. De oudste van de twee was erg ziekelijk. Daarom is later de zaak opgehe ven en zijn ze rustig gaan wonen in Deinum. Ze zijn beiden al overleden. Vóór de Gezusters Muller is er, geloof ik, een ta bakszaak in geweest. Dat heb ik niet meegemaakt, maar wel eens van mijn ouders gehoord. Wij hebben namelijk altijd in die buurt gewoond. Leeuwarden Mevr. Faber-Wijbinga ACHTER DE HOVEN In antwoord op vragen van me vrouw A. Looyenga-de Boer be treffende de Achter de Hoven kan ik meedelen, dat er de vol- Vervolg op pag. 9

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 4