ma Friesland Bank Uw eigen bank LANGS DE STRAAT In de rubriek "Langs de straat" in nummer 431 stond een interes sante foto, waarvan u veronder stelde, dat deze was gemaakt op de hoek van de Nieuweburen en het Schoenmakersperk. Maar dat was niet juist, het is de hoek van de Nieuweburen en de Voor streek. Het is een foto uit om streeks 1905. De winkel, waar het hekje voor staat, was van Louwhof, een streng R.K. boekwinkel. Er wa ren ook beelden te koop, zoals toen gebruikelijk was. Ook ging Louwhof bij de bakkers langs met gist in een gesloten wagentje. Twee van de mannen die op de foto staan kwamen mij bekend voor. De man met platte pet in het midden was een Hannes, erg bekend bij de mensen. De man ernaast ken ik niet bij naam, maar die liep wat mank en dat is ook wel op de foto te zien. Zelf heb ik als jongen wel bij die mannen gestaan. Toen was de Nieuweburen vooraan ingericht als bodeterrein voor de vrachtrij ders uit de wouden. Veel men sen, die de vrachtrijders dan hiel pen met de bestellingen, woon den in het Hoeksterachterom. Daar was ook een kroeg van een Bekema, waar nogal wat omging. In die dagen waren er vrijdags ook veel mensen op de veemarkt om wat te verdienen. Het was toen ook geen beste tijd. 's Win ters was er een werkverschaffing, waar aanmaakhout en vuurma kers werden gefabriceerd - door mensen van de werkverschaffing werden ze daarna in de stad verkocht. Vergis ik me niet, dan verdienden die mensen drie vijf tig in de week voor zes dagen van acht tot vier uur. Toentertijd was er naast de boekwinkel van Louwhof op de Voorstreek het café De Valk, waarin een Joustra woonde, Nu is dat Visser's groentewinkel. Surhuisterveen S. Dijkstra VERRASSENDE HERKENNING Toen ik 't Kleine Krantsje num mer 433 uit de bus'haalde was het eerste wat ik zag die prachtige foto van ons oude Vliet met Koopmans Meelfabrieken. Wel, dacht ik, dat krantje moet maar even mee naar mijn vriendin, omdat haar man daar vijftig jaar heeft gewerkt. Op de derde pagina zagen wij de oude Bleeklaan, zoals zij die nog zo goed gekend heeft en die zij dus ook onmiddellijk herkende. Nog mooier werd het, toen ik zei: "Jij kunt zo goed raden, weet je nu ook wie deze mensen zijn?" en toen liet ik haar de foto zien van pagina 9 onder het kopje 'Barmhartigheid' met die me neer, die voor een liefdadig doel ergens een stoel ophaalde. "Ja", zei ze onmiddellijk, "dat is njijn schoonvader, Sijbren de Vries. Hij is op 16 juni 1965 overleden en toen was hij negen en tachtig jaar oud. Toen de foto werd gemaakt was hij drie en zestig jaar". De heer De Vries was chauffeur bij Schootstra's Rijwielfabriek en kon daardoor beschikken over een bestel wagentje om spulletjes op te halen voor zo'n liefdadig doel. Hij woonde toen aan Ach ter de Hoven nummer 214. Vermoedelijk is de toto genomen aan het Oldegalileën, maar wie de twee mensen in de deurope ning zijn, is ons niet bekend. Mevrouw De Vries-Venema uit de Weistraat nummer 7 vond dit heel erg leuk en zo kwamen er bij haar ook weer veel herinnerin gen boven. Ik ben zelf wat jonger dan zij, zodat ik het allemaal niet zo goed meer wist. Leeuwarden Mevr. A. Koster OLDEGALILEEN? Het pand nummer 209 van het plaatje 'Barmhartigheid' in num mer 433 is waarschijnlijk aan het Oldegalileën. Is het dan de fami lie Regts, die daar woonde? Het moet dan op de hoek van de Steenhouwerij zijn geweest, bij na tegenover de Practische Hulp. Ook de meneer met de stoel komt me bekend voor, maar zijn naam kan ik me niet in mijn gedachten krijgen. Als hij met die stoel moet lopen, dan moet hij in de buurt zijn, dus daarom dacht ik, dat het het Oldegalileën moet zijn. Leeuwarden Jac. Bakker De familie F. Regts woonde aan het Oldegalileën num mer 207. Op 209 woonde in voorloorlogse jaren een fa milie B. Bergsma, fabrieks arbeider. Zijn het misschien deze Bergsma's, die in de deuropening staan Red. 't KI. Kr. NOORDVLIET? Ik dacht, dat de foto van de 'Barmhartigheid' gemaakt is op het Noordvliet. Vroeger waren daar van die buurtjes, die van het Vliet af bereikbaar waren door een smalle steeg. Dit moet dan zijn geweest in een nu afgesloten poortje naast de oude fietsenma kerij van Auke Faber. Op de hoek van de Jacob Binckesstraat was weleer een bakkerswinkel van De Vries, een filiaal van Van den Berg. Daar achter lag num mer 203 en even verder ligt nummer 213. Dit zou het dus kunnen zijn. Leeuwarden P. Visser In het pand Noordvliet nummer 209 woonde voor de oorlog een S. van der Veer. Wat zijn beroep was weten we niet. Red. 't KI. Kr. SPAANSE GRIEP Wie zou nog het verhaal kunnen schrijven over de Spaanse Griep, die in 1918 ook in Friesland veel slachtoffers maakte? Ikzelf heb ook nog aan die ziekte geleden. Ik weet nog dat er toen een raad werd gegeven om veel sterke drank te drinken en uien en kroten (bietjes) te eten. Ik weet mij te herinneren dat de binnenkant van de Drachtster en de Heerenveense krant vol ston den met rouwadvertenties. Ook de begrafenissen leverden zeer vele problemen op, en vooral in de buurtschappen waar nog bu- renplicht was. En ook landbouwbedrijven en fabrieken kwamen door perso neelsgebrek in moeilijkheden. Ja er werd op sommige plaatsen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat begraven en op som mige plaatsen mochten de klok ken niet meer geluid worden. Dit was in die tijd een geweldige noodtoestand. Wie weet hier meer van en wil dit in Het Kleine Krantsje laten op nemen? Hippolytushoef Joh. Oedzes GOEIE DAG Wat een mooie foto van de Tweede Kanaalsbrug in 't Kleine Krantsje nummer 432! Daar lig gen heel wat herinneringen, want ik ben bij die brug opgegroeid. Wat heb ik vaak voor mijn moe der boodschappen moeten halen bij winkelier Smit en zijn vrouw. Die woonden naast brugwachter Iedema met hun zoon Piet en dochter Roosje. Verder was er een familie Zaal en op de hoek van de Julianas'traat woonde een familie Van der Werf. De zoon, een goede pianist, is later naar Holland gegaan en speelt nog wel eens voor radio en t.v., ik meen een Lo van der Werf. Ik heb nog veel meer bewoners gekend, maar de namen schieten me nu niet meer te binnen. Wel kan ik me herinneren, dat ik eens op een avond naar kruide nier Smit moest om een ons boterhamworst. Maar laat ik het geld niet verliezen en dat was in die tijd niet best! Ik maar zoeken, maar ik vond niets terug. Mijn vader er de volgende mor gen vroeg uit en laat die de centen weer vinden. Een ploeg arbeiders van de kaasfabriek van Van der Rijdt stond er haast bovenop. Mijn vader raapte het geld voor hun voeten op. Ik hoor het de mannen nog zeggen: "Must nou es sien, jonges, die Bouke de bakker haalt zo de centen voor ons vuten weg." "Ja" zei mijn vader, "jimme hewwe de slaap nog niet uut." "Nou, dien dag is alweer goed" antwoordden de heren toen. Prachtig, niet? Leeuwarden Rinze v.d. Heide ROND OLDEHOVE Toen ik onlangs een foto van een huisje in de Boterhoek in 't Klei ne Krantsje zag staan, moest ik terugdenken aan mijn schooltijd, die ik daar heb doorgebracht. Eerst ben ik daar op de bewaar school geweest, daarna op de "grote" Oldehoveschool. De be waarschool staat er nu nog bij de Prinsentuin. Later ben ik nog op school geweest in de Bolleman- steeg en de Schoolstraat. Wij woonden toen aan de Harlin- gertrekweg bij de spoorbrug en het was toen viermaal daags lo pend heen en terug; fietsen wa ren er toen nog niet, althans niet voor ons. Achter het huisje, dat u in de krant had, woonde de familie Van der Beek en in een van die straatjes woonde de fami lie Friso. Het was daar altijd heel gezellig bij de lijnbaan en in de Boterhoek was altijd een heel gezellig buurtfeest. Mijn vriendin en ik waren veel bij Janke van der Beek en Janke Friso; er werd ook veel aan sport gedaan. Zo mers gingen we vaak met ons vieren zingen op een bank op het bolwerk, twee sopranen en twee alten. Er kwamen dan veel men sen luisteren, maar het klonk ook heel mooi over het water. Zoiets heb je nu niet meer, jam mer genoeg. Janke van der Beek is al overle den en ..::jr. icndin Ant Wewer ook. Of Janke Friso nog leeft weet ik niet. O ja, in hetzelfde nummer dat mooie verhaal over dokter Vro men en tandarts van Kollem. Erg leuk die oude bekenden weer Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. eens terug te zien. Tandarts Van Kollem een echte heer en dokter Vromen, iemand, voor wie ik spookbenauwd was. Maar dat viel heel erg mee; ik ben door hem geopereerd en hij was erg lief. Leeuwarden MejJ de Jong SAAKJE PROZEE In 't Kleine Krantsje nummer 433 zag ik een foto staan van het oude voddenpakhuis van Saakje Prozee in de Amelandsstraat. Over Saakje is al meer geschre ven. Ik heb veel met haar omge gaan en ik heb heel wat herinne ringen aan haar. Als kinderen waren wij wel eens bang voor haar, want wanneer je iets deed, dat haar niet aan stond, kon ze soms raar uit de hoek komen. Ze kwam dan op je af en riep: "Kom hier wéér es langs, tuchthuusboef!" Dat maakte je dan wel even aan het schrikken, maar overigens was Saakje wel een goede vrouw. Ze had het soms ook niet gemakkelijk met haar handel, want er kwamen veel kooplui uit de wouden en omstreken van Leeuwarden met oud ijzer, lood en koper en andere dingen en dan moest er hard gewerkt wor den. Zij had er wel een paar knechten bij, maar die deden alleen het zware werk. Eerst waren haar vader en moeder er nog bij, maar na hun dood deed ze het alleen. Later kwam haar zoon uit Indië terug en die hielp haar op kan toor. Het gebouwtje met dakkapel was het kantoortje; dat was toen nog een huisje met twee ramen en Vervolg op pag. 7) De bekende Saakje Prozee in haar voddenpakhuis aan de Amelands straat: "Kom hier wéér es langs, tuchthuusboef!"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 4