den hadden wij een congres in Groningen. Daar kreeg ik kennis aan mijn eerste liefde, een klein zwart famke. Kussen was er nog niet bij, want het ging allemaal nog niet zo vlot als nu in deze tachtiger jaren. Zelfs liepen we niet eens hand aan hand, maar pink aan pink. Toch waan den we ons in de zevende hemel! Ik overnachtte bij haar thuis; wat toen nog een wonder was - haar ouders waren ruimdenkend. Elke zaterdag op de fiets naar Groningen en zondags weer te rug naar Leeuwarden; 't was dik aan! Hoe lang die pinkje-verkering precies heeft geduurd weet ik niet meer, maar bij dat meisje thuis heb ik dat gedicht gelezen en uit mijn hoofd geleerd. Het maakte een diepe indruk op me en het is goed om het ook nu nog eens te lezen. Als je zoiets na ruim vijftig jaar onverwacht op nieuw ontdekt komen er weer oude beelden boven. Ik schrijf het vers graag even voor U op. 't Is goed in 't eigen hert te kijken nog even voor het slapen gaan of ik van dageraad tot avond geen enkel hert heb zeer gedaan of ik geen ogen heb doen schreien geen weemoed op een wezen lei of ik aan liefdeloze mensen een woordeke van lief de zei En vind ik in het huis mijns herten dat ik een droefenis genas dat ik mijn armen heb gewonden rondom een hoofd dat eenzaam was dan voel ik op mijn jonge lippen die goedheid lijk een avondzoen 't Is goed in 't eigen hert te kijken en zo zijn ogen toe te doen. Amsterdam Enne Rozema STANFRIESBOTEN Toen ik in 't Kleine Krantsje num mer 433 de foto zag van een Stanfriesboot kwam mij iets in gedachten van vroeger. Als wa genjongen op de oude, zeswieli- ge Ford bij Koopmans Meelfa brieken kwam ik veel bij de Stanfriesboten, die overal naar toe voeren in die tijd. Plaatsen als Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Purmerend werden met de vrachtboten bezocht. De Stanfriesboot I, met de heer Veenstra als kapitein, waarvan een foto in 't Kleine Krantsje stond, was naar mijn mening de boot, die op Purmerend voer met vee op vrijdag. Daarbij zit er nog iets in mijn achterhoofd en wel, dat deze boot op het IJsselmeer of de Zuiderzee is vergaan. Mis schien weten anderen hier meer van. Herhaalde malen heb ik gezien, dat deze boten 's winters voor de wal kwamen met soms wel tien centimeter dik ijs op de wanden en kabels of touwen. Dan was het geen pretje om zo je brood te moeten verdienen. De grootste boot voer op Rotterdam met kapitein Miedema. Aan beide zijden van de Wil lemskade lagen de Stanfriesbo ten om te laden en te lossen, terwijl voorbij de Prins Hendrik- brug de "Koophandel" ook met enkele boten een ligplaats had. Deze schepen voeren op Amster dam en één kapiteit kan ik me nog goed herinneren, namelijk Hessel Smit. Ook was er een stuurman Wieger de Vries, die later een café had in Sneek. Bij de Stanfries was de grote man op het kantoor Drevis Achenbach, nog een beetje familie van ons. Leeuwarden Jac. Bakker (vervolg van pag. 4) een voordeur. In de muur van het pakhuis was een deur gemaakt, zodat je van daaruit in het kan toor kon komen. Leeuwarden S. Sinnema MENEER EZEL Van de anecdote over Sir Stibbe, waarover de heer N. de Vries schrijft in 't Kleine Krantsje num mer 432, kan ik me niets meer herinneren. Mijn eerste gedachte was: er zat geen ander meisje De Vries bij ons in de klas. Maar Minke belde me al gauw op en hielp me op de goede weg. 't Was Nanne de Vries, die het stukje schreef en dan zie je met een weer een bekend gezicht voor je. Maar 't was wel enkele jaren later dat we op de HBS zaten. In 1918 zijn we er op gekomen en we kregen in de tweede klas, dus in het schooljaar 1919-1920, En gelse les. 'k Was juist terug van een week je Friesland en heb weer een stuk van Leeuwarden gezien. Een kopje koffie gedronken in de Linde, wat vroeger Café De Groot was. Mevrouw De Groot droeg altijd ëen breed gouden oorijzer. Zij was nog een dorps- genote van mijn moeder uit Sint Jacobi Parochie. 't Is vreemd maar Friesland blijft trekken, alhoewel ik al achten twintig jaar in Den Haag woon. Met veel van mijn vroegere klassegenoten heb ik nog steeds contact. Met Akke Lerk bel ik geregeld en verder af en toe met Minke Postma en Ge zien Mulder en ik ben ook weer bij Nel Schaafsma geweest, 'k Hoop dat ik nog dikwijls in Leeuwarden kan komen. Den Haag Reina de Vries HUIZUMER HERINNERINGEN De heer J. Abelsma uit Arnhem trok voor mij, als zeer toevallige lezer, een la vol herinneringen open met zijn artikel in nummer 340 over de heer Zuiderveld. Herinneringen aan de schoolja ren voor en tijdens de oorlog op de school aan de Huizumerlaan. Want ik zou me sterk moeten vergissen als daar niet "meester" Zuiderveld werd beschreven. Zeker weten doe ik het niet, want in mijn schooljaren waren "juf fen" en "meesters" nog personen met ontzag maar zónder voor naam. In gedachten zie ik de dames en heren nog op het schoolplein wandelen, de dames Hoogland en Kuipers en de heren Douma, Kuiper, Pijnacker en Zuiderveld. Als geboren Huizu- mer heb ik veel belangstelling voor de artikelen van de heer Zuiderveld. Worden deze nog gebundeld of kan ik deze op een andere wijze verkrijgen? Bennekom J. A. Zijlstra Wanneer U zo geïnteres seerd bentin de reeks "Huizu- mer Herinneringen"die bin nenkort wordt voortgezet, dan lijkt het ons de kortste klap, dat U zich op 't Kleine Krantsje abonneert. Reeds verschenen nummers met de ze verhalen kunnen per giro overschrijving worden be steld: inclusief portokosten: 3,50 per exemplaar. Red. 't KI. Kr. M. V. COEHOORNSCHOOL Ik hoorde iets over een aanstaan de reünie van de Menno van Coehoomschool. Tja, waar is de tijd gebleven. Hoewel het nu alweer zo'n achtenveertig jaar geleden is, dat ik deze school bezocht, kan ik bijna alle leerlin gen van mijn klas nog voor me krijgen. Zoals Sara Nicolai al eens in 't Kleine Krantsje schreef: wat kon die meester De Vries toch mooi voorlezen! Hij was ook een op en top natuurliefhebber en hij zat in het weekend meestal met zijn bootje op het water. Het was dus niet vreemd, dat daar een keer voor ons een boottocht uit voort vloeide. We hadden een invalide mèisje op school en voor haar was het dubbel feest, want haar wagentje kon mee. Annie Huizinga en Sietske Nestra reden haar meest al van huis naar school en terug. Op de negende oktober was meester jarig en dat werd dan gul gevierd; de hele klas kreeg een reep en zoiets was vroeger een heel feest. Ook Juf Wever had altijd een warm hart voor alle leerlingen. Of we nu lief of ondeugend wa ren, het deed er niet toe; zij had voor allen altijd een warm hart. Met handwerken, wanneer na het schooljaar alles klaar was, mocht je van Juf Wever iets extra's maken. Ik zat naast Gre- tha Hondema en we mochten voor ons zelf een broek maken. Maar helaas, die kwam niet op tijd klaar. Juf naaide evenwel de twee helften aan elkaar en toen mochten we er met een lucifer prikje om loten. Gelukkig trok ik aan het kortste eind, want een gebreiden broek leek me maar niks. Ook het schoolreisje met Juf Wever en Juf Bakker was niet mis. Juf Wever maakte er soms een liedje voor en het refrein van zo'n versje ben ik nog niet verge ten: „Gegroet, gij school, hoera, hoera We trekken blij naar Appelscha!" een fles drinken mee: limonade water. We waren vaak aan het voetballen en deden ook andere spelletjes. Dan moesten we ons kaartje zichtbaar om de hals dra gen, anders hoorde je er niet bij. Het speelde zich af op de Wilhel- minabaan, maar we gingen ook wel lopend naar de speeltuin van Bunt bij Zwartewegsend en naar de grot of naar het zwembad bij de Grote Wielen om daar te zwemmen met een bus op je rug het leek wel een melkbus. Vaak hadden de jongens geen zwempak en dan kregen ze er een van een broertje mee. Als je daar nog aan denkt, dan moet je er nog om lachen. Wat een ge zicht en wat een lol. Als het re gende gingen we naar de Tivo- hbioscoop. Enfin, allemaal jeugdherinnerin gen, die je niet vergeet. Leeuwarden Rinse v.d. Heide DRAAIKOLKEN Van die mysterieuze draaikolken in de vijver bij de Oostersingel, waarover geschreven wordt in een van de vorige Kleine Krants- jes, wist ik ook - het is inderdaad zo, dat daarover vroeger door de jeugd gesproken werd. Maar ik had het natuurlijk wel van horen-zeggen, want je ging daar niet de ploempert in om het te overzoeken. Leeuwarden Chr. Doorenbos PINKJE-VERKERING Als je ouder wordt begin je meer en meer te leven op je herinne ringen - dat bewijst wel ons Kleine Krantsje. Zo kreeg ik laatst een gedicht onder ogen, dat ik een halve eeuw geleden declameerde bij een jeugdvereniging, ik meen een werkje van de Vlaamse dich teres Alice Nahon. Dit weerzien bracht ook weer veel herinnerin gen boven. Langer dan een halve eeuw gele- Het gebeurde in die tijd ook dikwijls, dat kinderen niet mee konden, omdat hun ouders geen dubbeltje per week konden mis sen. Het was niet allemaal roze- geur en maneschijn. Zo waren er ook wel kinderen, die hun boter ham op school kregen. Meester of Juf had dan de broodtrommel in de kast staan. Een- of tweemaal in een jaar kregen die kinderen ook een bon van meester; dat was het klom- pebriefke, daar konden ze dan gratis een paar klompen op krij gen. Ze waren meestal wit, maar de vaders smeerden er wel een kwastje zwarte lak op. Ik ben daar gelukkig nooit voor in aan merking gekomen. December 1940 is deze foto gemaakt van de mandolineclub van de Vrije Evangelische Gemeente in Leeuwarden. Op de achterste rij: Hinke Mellema, Attie Lerk, fan Wijnants, Ruurdje Feenstra, Trijntje Mellema en Zuster Westerbaan. Zittend: Jo Westerbaan, Akkie de Vries, de dirigent Frans Haven, fanny Verwey, Klaske van der Heide en Djoeke Kooistra. Zittend vooraan: Rienkje Mellema, Tjitske van der Heide, Geesje Salverda en Hitje Glas. De foto werd ons toegestuurd door mevrouw S. Feenstra-Westerbaan, uit Rotterdam, die het erg op prijs zou stellen wanneer een of meer van deze leden op de foto zouden willen reageren. Wel, ik hoop, dat ons op zaterdag 15 oktober weer een' mooie schooldag te wachten staat! Oudorp Mevr. H. Smit- Groen VAKANTIEONTSPANNING Met de grote vakanties in het zicht moest ik terugdenken aan onze eigen jeugd met de Vakan tieontspanning van die tijd. Dat was in de jaren dertig en toen waren er ook veel onderwijzers zonder werk. Velen van hen wa ren dan ook als leiders van ver schillende groepen bij de Vakan tieontspanning. Wij hadden er als kinderen geen erg in, dat er toen ook al zo'n grote werkloosheid was. Voor ons was het alleen maar een hele mooie tijd. 's Morgens werd je in groepen van school gehaald en maar zingen,

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 7