"VLIEGTUIG SPATTE VLAK BIJ ONS UIT ELKAAR" DIKKE "ARMS" LEEWADDERS, WAAR IS DIT ABONNEMENTS PRIJS 'toe (Vervolg van pag. 1 uitstekend "bij de tijd" wist zich, toen wij hem een dezer dagen bezochten in zijn kamer in het Nieuwe Hoek, het geval te her inneren als de dag van gisteren. "Dat vliegtuig" zo vertelde hij ons, "is op enkele tientallen me ters afstand van mijn boerderij tegen de grpnd geslagen, maar van die klap heb ik niets, maar dan ook niets gehoord. Ook mijn vrouw blijkbaar niet, maar die maakte me wakker omdat ze geschrokken was van een raam in onze slaapkamer, dat zomaar naar beneden kwam. Toen ik naar buiten keek zag ik één stuk vuur; alles brandde: tot zelfs de mestbult en de bomen toe. Pas toen ik de politie belde hoorde ik, dat er een vliegtuig was neerge stort. Het duurde toen niet lang of er kwamen Duitsers, die er twee wachten hebben uitgezet. De volgende morgen vroeg ging ik kijken, ik vond een gat en toen och heden, kiek hier es, hier leit een arm en daar leit een been met een leers er nog an. Nou ja, ver schrikkelijk natuurlijk, over het hele land verspreid lagen li chaamsdelen. Ik heb altijd ont houden wat een van die Duitse wachten toen zei: "Früh gestor- ben, früh bei Gott, heute sie, morgen wir". De heer Schat vertelde ook nog, dat ondanks de aanwezigheid van die Duitse bewakers de dag na de crash een parachute "ge- De boerderij van Schat, waar achter het vliegtuig naar bene den kwam. stolen" werd die ze voorlopig hadden opgeborgen in zijn schuur. "Van de kant van het Kal- verdijkje zag ik twee jongens aankomen, kruipend in de rich ting van mijn schuur. En waar- empel, terwijl die wachten hier staan, gaan ze er met die para chute vandoor. Ik ben nog bang geweest, dat ik er last mee zou krijgen, maar ik heb er nooit meer wat van gehoord". DE SLACHTOFFERS De heer Jack Kooistra te Leeu warden, die uitstekend op de hoogte is van het lot van duizen den geallieerde en ook Duitse oorlogsslachtoffers, wist ons te melden, dat bij deze ramp het, leven verloren de Unteroffizier- Flugzeugführer Karl Pracher, ze ven en twintig jaar oud en de Gefreiter Bordfunker Bruno Pratnecker. Beiden zijn, aldus de heer Kooi stra, aanvankelijk begraven op het Deutsche Ehrenfriedhof aan het Schapendijkje, maar later overgebracht naar de Duitse mi litaire begraafplaats in IJssel- stein. Volgens de heer Douwe Drij ver te Leeuwarden, een ken- reldoorlog, was er nog een derde slachtoffer, een zeker Hermes- ner bij uitstek op het gebied van vliegrampen uit de Tweede We- mann. Ook een wit hondje, wij schreven er al eerder over, kwam bij dit vliegongeval om. De heer Drijver kon ons ook nog vertellen, dat er die nacht geen geallieerde jagers in onze omge ving in actie waren - de Mes- serschmitt is waarschijnlijk door motorstoring gecrasht. Hoezeer het ons ook spijt, wij ontkomen er niet aan de abonne mentsprijs van 't Kleine Krantsje aan te passen aan de steeds hoger wordende kosten. Een kleine verhoging van een gulden vijftig per jaar is onvermijdelijk om de exploitatie nog enigszins renda bel te houden. Met ingang van 1 juli 1983 zal de abonnementsprijs derhalve 29,- per jaar bedragen voor abonnees in Nederland. Onze voordelige aanbieding voor nieuwe abonnees van een abonnement tot 1 januari 1985 (negentienhonderd vijf en tach tig) voor 50,- met gratis wel komstpremie het boekje Populai re Leeuwarders blijft gewoon tot en met 31 augustus 1983 van kracht. Vervolg van pag. 5 heel precies op. En ik was laatst bij Schuurmans inne winkel en daar komme een paar Hanneke- maaiers binnen en die vrage oek naar Poemperniekel. Geertsje wist niet dadelijk wat se bedoel den, mar ik sei: se mutte gewoon roggebrood hewwe. En daar wa ren we oek tevreden met". "Weet jimme" sei Gerrit, die voor schoolmeester studeerde, "waar die naam wegkomt?" "Wuust weer de schoolmeester uuthange?" sei er een. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. "Doen niet so vervelend" was de reactie van Gerrit. "Voor jim algemene ontwikkeling sak het es even uut de doeken doen. Kiek es, Napoleon, de grote verover- VIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM aar, had een peerd, een schim mel, die Nicole hiette. Dat peerd kreeg erg goed te eten, namelijk wat wij roggebrood noeme en wat se hier oek wel anne peerden te vreten geve. As ie nou deur Duutsland trok, dan kwam de legerbakker 's morgens dat rog gebrood inne stal brengen. De Duutsers, die nieuwsgiering om't hele gedoe heenstonnen, kenden dat swatte brood niet en die vroegen anne stalknecht: "Was da?" En de stalknecht antwoord de dan: 'Pain pour Nicole'. En de Duutsers probeerden dat dan na te seggen: "Peenpoernikoel" en dat is so langsamerhand verbas terd tot Poemperniekel". "We kanne nog heel wat van hem opsteke" zei Wietse en toen was't oek weer tied om de schouw an de rechtmatige eige naar terug te brengen. Eindhoven Joop Hidma De Amsterdamse firma Rembrandt heeft voor de tweede wereldoorlog deze prentbriefkaart van het Boshuisen Gasthuis uitgegeven. Het hofje ziet er na een recente restauratie nog net zo fraai uit, maar we moeten vrezen, dat het wiefke bij de pomp er nu niet meer is. Datzelfde geldt zeker voor "Opoe uit huisje nummer 8", die de kaart in 1938 verzond "Aan Den Heer Folkert Koolstra Hillebrandstraat Den Haag". heeft het Schoenmakersperk er wel heel anders uitgezien dan nu. Aan de oostzijde werd het perk al lang door het Nieuwe Stads Weeshuis begrensd, maar aan de westzijde stond een hele rij klei ne en armoedige huisjes. Die verdwenen in de zestiger jaren van de vorige eeuw om plaats te maken voor een gebouw van heel andere allure: het nieuwe Sint Anthony Gasthuis. Het oude Schoenmakersperk kreeg daar door meer het karakter van een klein plein.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9