DICKVANDERHEI IDE JRfREKLAME EERSTVOLGENDE KRANT adviesbureau voor refclame en publiciteit w joz©f isr3©lsstr33t 10 l66UW3rd©n 058124984 Onze abonnee, de heer S. Schaafsma te Den Haag, stuurde ons deze foto, die, naar hij veronderstelt, is gemaakt ter gelegenheid van het veertigjarig priesterfeest van "onze roemruchte deken Vaas" in de tuin van de pastorie bij het oude Bonifatius Hospitaal. De jubilaris, Mgr. H. Vaas, zit in het midden, naast hem aan de ene kant zijn broer, deken Vaas uit Wolvega en aan de andere kant de pastoor van de Dominicuskerk uit de Speelmanstraat. Staand allemaal kapelaans, van wie de heer Schaafsma zich de volgende namen kon herinneren: Bruggeman (nummer 2), later vertrokken naar Zwartemeer en Oosterbeek, leider van het kerkelijk zangkoor en Hanekamp (5), later vertrokken naar Winschoten, Engberts (6), Graafsma (7), later vertrokken naar Dokkum, Rector Sanders (8), vertrokken naar Amersfoort en Bouwhuis (10), de enige Fries sprekende in het gezelschap, die later naar Twente vertrok. De foto is gemaakt door een meneer G. Postma, die een slagerij had aan de Achter de Hoven. "In zijn vrije tijd" aldus de heer Schaafsma, "fotografeerde hij alles wat betrekking had op het nieuws van deze parochie. Af en toe leverde hij ook materiaal aan de katholieke krant Het Noorden, waardoor hij soms zijn kosten kon dekken." huysen Gasthuis of Boschhuizer Gasthuis? Roden, J. van der Wissel-de Boer. Het uit 1652 daterende gast huis is genoemd naar de fami lie Van Boshuyzen, welke naam ook wordt geschreven met een s. Philip van Boshuy zen trouwde met Anna van Eysinga, met wie hij in Stiens de Juckema-state bewoonde. Na de dood van Philip stichtte Anna het gasthuis, dat de naam Van Boshuyzen- of Van Boshuysengasthuis kreeg. Bij het schilderachtige hofje vin den we deze naam overigens niet terug en de huisjes num meren op het dkobijnerkerk- hof. Red. KI. Kr. ALKEMA Als alle vroegere bewoners van het eind Oldegalileën geabon neerd waren op 't Kleine Krants- je had U de gevraagde namen al lang geweten van het echtpaar, dat in de deuropening stond van het pand 209 aan het Oldegali leën. Nu die namen alsmaar uitblijven zal ik het U maar schrijven. Het zijn mijn vroegere buurman en buurvrouw Abe en Anna Alke- ma. Ik woonde als zoon van de familie Regts op nummer 207 en heb de familie Alkema uiteraard goed gekend, temeer daar de bewoners van dit deel van het Oldegalileën zeer hecht met el kaar verbonden waren. Voor zover ik mij herinner werk te de heer Alkema bij de brand- stoffenhandel Hummel. Hij is al overleden, maar mevrouw Alke ma is in 1964 verhuisd naar het Hoeksterplein, waar zij nu nog woont. De familie Alkema had twee zoons; de oudste, Piet, heeft lan ge tijd vooraan op het Oldegali leën gewoond tegenover het pand, waarin Excelsior zat, de jongste zoon, Johan, is naar zee gegaan, op de grote vaart. Na het vertrek van de familie Alkema veranderde dit gedeelte van het Oldegalileën in een reeks pakhuizen en ook de Houtpolle, waar wij vaak speelden op de boomstammen bij de houtzaag molen van Timmermans, ver dween. Mijn ouders zijn in 1959 verhuisd naar de Azalestraat; daar wonen zij nu, eenennegentig en achten tachtig jaar oud, nog steeds. Steenwijk C. Regts Op onze vraag wie de mensen waren, op de in onze krant van- 14 mei voorkomende foto "Barm hartigheid" hebben wij meer dan twintig monde linge, telefonische en schriftelijke reacties ge had. In eerder verschenen nummers hebben wij de namen dan ook al kunnen noemen. Vrijwel allen, die reageerden, deden dit pas weken en weken nadat wij de foto hadden geplaatst, ondanks het feit, dat wij een boekje beschikbaar stelden voor wie ons als eerste de namen zou kun nen noemen. Wij hebben ons er vaker over ver baasd, dat het lezers blijk baar heel veel moeite kost opgeworpen vragen snel te beantwoorden. Red. 't KI. Kr. MR. P. IEDEMA De ondertekening van het ver haal over de padvinderij in ons nummer 437 luidde abusievelijk mr. P. Miedema. Dit had mr. P. Iedema moeten zijn. Onze ver ontschuldigingen! Het eerstvolgende nummer van 't Kleine Krantsje, 439, verschijnt officieel op zaterdag 21 augustus. Op de dag ervoor, 20 augustus, krijgen de abonnees het in de bus. (vervolg van pag. 4) gesproken, die door hem was opgeleid tot drogist. Vervolgens een dicht huis en dan de kruidenierswinkel van De Vries, een voor die tijd vrij grote winkel, waar zë ook klompen verkochten. Om te weten of de klomp goed paste vroeg De Vries altijd 'of het oek zeer deed op't schouder'. Zij hadden ook een zaak in de Schrans tegenover de Raadhuisstraat. Voor de winkel stond een notenboom, die in de eerste wereldoorlog is gekapt, naar men zei om er geweerkol ven van te maken. Daarnaast een stil comestibles- winkeltje. Het was een soort bijverdienste, want de heer Zijl stra zag je bijna nooit. Naar mijn gevoel was hij ober in een deftig hotel of hofmeester op een schip. Naast Zijlstra een dicht huis, dat later is verbouwd tot winkel en waarin Scholte woonde. Dat moet na 1918 zijn geweest, want ik kende Scholte al, toen hij nog bediende was bij Slager De Boer in de Schrans. Daar kwam ik zo nu en dan met Henkie Buis om vlees te halen en omdat het een huishouding was met een stuk of zes manspersonen, die allen in de brandstof werkten, konden ze goed eten. We gingen dan met een emaille emmer naar de slager en kregen een flink stuk worst, zodat er altijd wel iemand was, die wou helpen om de emmer te sjouwen. Zo hadden we naar de bakker een kussensloop mee, wat dan een stuk koek oplever de. Aan de overkant op de andere hoek van de Fabriekssteeg was de winkel van Pietjou, die van- alles en nog wat verkocht, onder andere ook snoepgoed. In dit pand zaten eerst de vishandel van Woudstra en de melkzaak van Van der Goot, die zich later vestigde op de Groentemarkt bij de Peperstraat. Aan de andere kant van de straat, rechts van School 12, was om streeks 1925 een sigarenwinkel van Van der Berg, een afgekeur de woningstoffeerder. Behanger stoffeerder noemde men ze in die tijd - woningstoffeerders zijn pas na de oorlog uitgevonden. Tenslotte: op de hoek van de Florabuurt was de manufactu renwinkel van Goodijk. Tot zover mijn herinnering; ik hoop dat mevrouw Looyenga er wat aan heeft. Bolsward F.E. Terpstra BOSHUYSEN GASTHUIS Vanmorgen rolde 't Kleine Krantsje nummer 436 door de bus. Het allereerst kijk ik naar de oude foto's om zo mogelijk oude bekenden te ontdekken. Vaak is dat het geval. Zo ook bij het openslaan van dit 'krantsje'. Eind april hadden we een vriend te logeren, die Friesland niet kende en daarom togen we zondags naar it Heitelan. Na een tochtje in het Friese Merengebied, beland den we aan het eind van de middag in Leeuwarden en maak ten een wandeling door het 'oude Leeuwarden'. Zo namen we ook een kijkje in het Boshuysen Gast huis. Op dat moment dacht ik aan 't Kleine Krantsje. 'k Heb namelijk een tweetal ansichten van dit Waarom 'k reageer op het plaat sen van deze foto? Vermoedelijk is het 'wiefke' op het plaatje 'vrouw Stellingwerf', die op nummer 4 woonde. In haar jonge jaren, dreef ze samen met haar man een melkhandel en woonde zij op Tulpenburg. Zij bediende de klanten aan huis, haar man ging er met de melkkar op uit. Het echtpaar had één zoon, Otto, die helaas maar een jaar met een zuster van mijn moeder ge trouwd is geweest en op zes en twintig-jarige leeftijd stierf. Toen ook haar man er niet meer was kreeg ze een huisje toegewe zen in dit gasthuis, waar ik als kind vaak met mijn moeder een bezoekje bracht; iedere laatste donderdag van de maand, kwam ze bij ons doorbrengen en 's avonds bracht ik haar vaak naar huis. Dat ze niet meer in het land der levenden is, is niet zo ver wonderlijk, want op dit moment zou ze zo'n 115 jaren tellen. Wanneer ze overleden is, precies weet 'k het niet, maar dit moet in de jaren '40 zijn geweest. Het 'Boshuysen Gasthuis', is meerde re malen een geliefd object ge weest voor fotografen. De twee de foto (ansichtkaart) die ik bezit werd n.l. uitgegeven door N.V. Luxe Papierwarenhandel v/h Roukes en Erhart, Baarn. En wat de naam betreft: is het Bos- Dit aardige plaatje herinnert ons aan de Onafhankelijkheids feesten in Leeuwarden van 1913 en het is dus al zeventig jaar geleden, dat de foto werd gemaakt. De staande meisjes zijn Jansje de Boer, Klara de Vries en Titi van Terwisga, in het midden zit Reina de Vries en de jongens op de voorgrond zijn Dirk de Boer en Martien van Terwisga. pittoreske gasthuis in mijn bezit, -die ik best naar 't Krantsje zou kunnen sturen, zo was mijn ge- dachtengang. Maar zoals vaak komt van uitstel afstel. Vanmor gen bleek, dat iemand anders mij voor was geweest.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 11