ROMANTISCH OUD STRAATJE IN HARTJE BINNENSTAD 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTO PRIJSVRAAG BENZINE IN BRAND "WEER ES WAT ANDERS" DACHTEN KWAJONGENS Uxzael Een romantisch smal straatje met begroeide muren, een enkele fiets, een auto, die de gehele breedte inneemt en een man en een vrouw, die wie weet wat te bespreken hebben - waar in onze goede stad kan die foto zijn gemaaktVeel inzenders van onze fotoprijsvraag bekenden, dat het een moeilijke opgave was, misschien wel de meesten kwamen door één enkele aan wijzing op het enig juiste idee. Die aanwijzing was het bord op de muur op de achtergrond met de letters GAN en wie even nadacht moest wel concluderen, dat dat een deel van de naam Ganzevoort was, de pianozaak aan de Nieuwestad. Het bord zat aan de achterkant van die zaak en aldus moesten we de oplos sing zoeken in de steeg tussen de Nieuwestad en de Bagijnestraat: de Bagijnesteeg. "In het hart van de stad" schreef ons de heer D. Beeksma te Leeu warden. Een onbedorven hoekje met links aan de muur een oude lantaarn en rechts nog net zicht baar een deel van Ganzevoort. Twee mensen en een fiets - prachtig; alleen jammer van die auto, dat stoort het beeld". "Dat er in zo'n klein straatje nog een auto kon komen lijkt een raadsel op zich zelf" vond de heer Ing. G. van der Kooi te Heerenveen, die ons schreef, dat niet alleen de zaak van Ganze voort door deze steeg via een zijingang te bereiken moet zijn geweest, maar ook de vroegere zaak van Buwalda, nu Koelmans en Van der Lep. BLOZENDE HEER "Toen we trouwden" schreef de heer Van der Kooi, "kochten we alle spullen op electrisch gebied bij Buwalda, een blozende heer, en kregen we tien percent kor ting en dat was wat in die tijd. In de winkel stond een dame als winkeljuffrouw, die ook de admi nistratie deed en haar ogen gin gen over het gehele gebeuren en wee je gebeente, als er iets was, wat niet strookte met haar opvat ting". Mevrouw Minni Steinfort te Leeuwarden herinnerde zich, dat je aan deze "achterzijde van de Weerd" in vroeger jaren voor vijf cent of een dubbeltje koek jekruimels kon halen en de heer R. H. Simonides, eveneens te Leeuwarden, voegt daar aan toe, dat dit bij de banketbakkerij van Ypes moet zijn geweest: "talloze malen heb ik deze steeg moeten passeren op weg van de school in de Sint Anthonystraat naar huis of omgekeerd en de beste herin nering hiervan is de bakgeur, welke ons vaak tegemoet kwam van de banketbakkerij van Ypes". "Er moet een eerste keer zijn om aan deze prijsvraag mee te doen" berichtte ons de heer J. Hulshoff te Lemmer, die, op familiebe zoek in Leeuwarden, besloot eens even op pad te gaan: "Ik parkeerde de auto achter het oude politiebureau en toen was ik er al vlak bij. Het bord op de foto met de letters GAN be staat niet meer, maar de gevel nog wel en zo ook het stoepje en de vensterbank op de foto rechts". De heer P. A. ten Thije te Voor schoten herinnerde zich bij het zien van de foto de kleuterschool van Juf Bender, die geweest is op de hoek van de Bagijnesteeg met ingang in de Bagijnestraat. "Daarachter, achter prikkel draad" aldus de heer Ten Thije, "was de tuin van de kleuter school met een grote zandbak er in". De heer Chr. Doorenbos te Leeu warden wist te melden, dat er op de hoek van de Bagijnesteeg een smederij is geweest, waar hij als jongen wel eens een hoepel mocht halen en ook de heer Joh. de Jong, ook te Leeuwarden, dacht nu aan die hoepelmakerij terug: "Hier lieten wij af en toe onze ijzeren hoepel, wanneer die stuk was, lassen en voor zo'n karweitje betaalde je dan de ko lossale som van vijf cent". TRAGISCH ONGEVAL "Zoals gewoonlijk" aldus gaat de heer De Jong dan verder, "kwa men ook bij het zien van deze foto weer veel herinneringen bo ven. Toen ik ongeveer tien jaar was woonden wij in de Bolle- mansteeg. Er is toen in de Bagij nesteeg een tragisch ongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan een van onze speelmakkers. Deze jongen, een zoon van de familie Fischer, die in de Bagijne straat woonde, speelde in de Bagijnesteeg, toen een toch al gammele muur instortte. Het jon getje werd onder de brokstukken bedolven en is, naar ik mij meen te herinneren, terplaatse overle den. Dit tragisch gebeuren heeft in de buurt grote beroering ge wekt en het medeleven met de getroffen familie was groot. Da genlang was het een onderwerp van gesprek. Het was in die tijd, ongeveer zeventig jaar geleden, heel anders dan tegenwoordig. MEDELEVEN De mensen leefden toen veel meer met elkaar mee. Nu is dit helaas niet meer zo. Bijna dage lijks leest men in de krant over ongelukken, al of niet met dode lijke afloop. Zijn de slachtoffers goede bekenden, dan grijpt het je wel even aan, maar verder denkt men er niet zo diep meer over na en gaat men over tot de orde van de dag. Zo is het helaas". Tot zover de zienswijze van de heer De Jong, met wie velen het wel eens zullen zijn. Goed en dan nu de winnaar van het prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was hetDat werd de heer Teake Hoekema, Julia- nalaan 26 in Zuidhorn. „Weer eens wat anders" zullen de kwajongens hebben gedacht, die (op een dag in '31) zagen dat een vrachtauto op de hoek van de Groningerstraatweg en de Bleeklaan een volle bus benzine verloor. Het vat plofte op straat en ver oorzaakte er een enorme plas. Lucifers waren gauw gevonden en daar ontstond een vuurzee, die omwonenden deed veronder stellen, dat er een hele auto had vlamgevat. Het voornemen van de rekels om daarna ook nog de benzinebus tot ontploffing te brengen, kon niet doorgaan, omdat er - altijd snel aanwezig in die tijd! - een surveillerende politieagent op het toneel verscheen. „De agent achtte het raadzaam", aldus schreef de volgende dag de krant, „de namen der jongens te noteeren, voor wie dit muisje dus nog een staartje krijgt." was het pleintje van de Korfma- kersstraat een buitengewoon le vendig centrum, vanwaar de ge le, met drie paarden bespannen postkoetsen af en aanreden naar Groningen en Zwolle. De toe gang tot het pleintje, van de kant van de Voorstreek af, was toen nog zeer nauw; in 1877 werd het aanzienlijk verbreed door het wegbreken van het hoekhuis van de Korfmakersstraat en Over de Kelders. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 9810 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord Verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet schriftelijk voor 1 december zijn opgezegd, worden au tomatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 3