NIET UUTPRAAT OVER VERLENGDE SCHRANS GEHARREWAR VOOR STANDBEELD ER KWAM PIETER JELLES TROELSTRA STADSNIEUWS VAN VROEGER Pieter Jelles Troelstra werklieden, die een gat groeven om de sokkel te plaatsen. In het onderschrift bij dat plaatje stond "Jan, must es kieke, ik graaf hier allegaar koppen op!" En toen dacht ik: lieve hemel, nou krijgen we dat ook nog: gewijde grondMaar gelukkig is dat wat meegevallen. De gemeente wou het beeld ge plaatst zien op het Oldehoofster- kerkhof aan de voet van de toren. Men liet ons tekeningen zien van de situatie, zoals die er over een paar jaar zou uitzien. Maar het was daar toen nog bodeterrein voor de vrachtrij ders en wij vreesden, dat op een kwaaie dag onze Pieter Jelles van de sokken (sokkel) zou worden gereden. De gemeente heeft er toen betonnen paaltjes omheen gezet. Inmiddels is de situatie rond het beeld van Troelstra grondig gewijzigd en de beton nen paaltjes verdwenen weer. Het monument werd op de zesde oktober 1962 onthuld door Troelstra's oudste kleindochter, Veronica Baay. Sprekers waren Willem Drees, Douwe Tammin- ga, Fedde Schurer en burgemees ter Van der Meulen. De weduwe van Pieter Jelles, mevrouw Djoe- ke Troelstra en zoon Jelle waren ook aanwezig. Voorzitter was de heer Klok, destijds burgemeester van het Bildt. Jammer was het, dat de schepper van het beeld Hildo Krop, we gens ziekte niet aanwezig kon zijn. Leeuwarden, Albert Reitsma NOODLOTTIGE VAL Terwijl de 46-jarige bediende van de firma Peek en Cloppen- burg alhier, J. v.d. Laan, gister avond omstreeks 5 uur bezig was in een der winkelkasten een ruit schoon te maken en daarbij op een ladder stond, brak deze, waardoor v.d. Laan kwam te^ vallen. De man kon niet opstaan. Hij werd opgenomen en met een auto naar het St. Bonifatiushospi- taal vervoerd. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat de man een fractuur aan den rechter knieschijf had opgeloopen. (1930) De Verlengde Schrans - daar raak je gewoon niet over uut- praat. Laatst kwam ik heel toe vallig een ouwe schoolkamme- raad teugen en toen was natuur lijk het eerste: "Weest nog van toen?" En toen kwamen de ver halen. "Weest nog, dat wij op een hele warme dag in juni besloten om sonder kousen naar school te gaan? We droegen toen van die echte, lekkere zelfgebreide dikke wollen kousen, maar nou gingen we alleen met sokken inne klom pen naar school. Veul bekieks van onze mede scholieren. Maar Kaje had ons nauwelijks sien, of hij kwam al op ons af. Wat of we nou an 't versieren waren? Gauw naar huus en de kousen weer an! Weest nog van Herke enArie, die veul te laat op school kwamen? Toen ze de klas binnenliepen, lieten ze de deur openstaan. Op eens floot Herke inne klas op sien vingers dat het je deur merg en been ging en daar kzvam mie een grote swatte hon de klas bimien- rennen, de stut kwispelend inne lucht. Meester in alle staten en wij sloegen ons oppe dijen van plezier. Hoe dit precies aflopen is wisten we ons niet meer te herin neren, mar as je over Herke spreke, komme je inne Verleng de Schrans terecht, want daar ergus woonde hij. Herinnerst dou die oek nog, dat ie de klas binnenkwam, heel onskuldig kiekend met een grote zak inne han? Hij liep naar voren tot vlak voor Meester, hield de zak oppe kop en daar vielen een sood kikkerts uut, die, eenmaal in vrijheid, alle kanten uutsprongen. Meester heel opgewonden eerst achter de kikkerts an, wat niet erg lukte en toen achter Herke an, die 't sien plaats inne bank intussen gewoon innomen had. Mar as meester hem gnepe wou, dan sat Herke alweer anne ande re kant inne bank. Intussen von- gen de andere kienders de kik kerts weer bijmekaar om ze naar buten te brengen - toen kwam Meester weer son bitsje tot beda ren. En nou, soveul jaar later, he 'k het er in die ontmoeting met die ouwe schooïkammeraad nog even overhad, watje as Meester in son geval nou eigenlijk het beste doen kanne. En we waren het er tegare wel aardig over eens: je mutte je as Meester natuurlijk niet deur de gebeurte nissen overmeestere late. Je mut te je kalmte beware en al suut met kiespien weze - son bitsje metlache met de lachers. Mar het belangriekste leek het ons, dat sodra je merke, dat je een belhamel inne klas hewwe, dat je son vlegel een bepaalde verantwoordelijkheid geve, dat je hem make tot de sterke man inne klas. "Och Herke, wil jij de reken boekjes even uitdelen? En kijk meteen even naar de kachel, want het is hier veel te warm. Zet hem maar even open, dan kan hij wat temperen. En dan heb ik ook nog een briefje voor meneer Hartz. Dat kun je na de les wel even naar hem toebrengen." Precies ja, constateerden we vol daan, zo ongeveer had Meester het anpakke mutten. Dan was ie oek vast bespaard bleven voor die ellende met die kikkerts en die hon Joop Hidma De Wetstraat Christiaan Rudolph de Wet (1854 - 1922) Zuidafrikaans Boeren generaal. Vocht in de Eerste Vrijheidsoorlog tegen de Engelsen. Ver zette zich tegen deelne ming van Zuid-Afrika aan de Eerste Wereld oorlog. Hij stierf in ar moede. Leeuwerikstraat Naar de zangvogel de leeuwerik. De straat heette aanvankelijk Leeuwrikstraat; naam werd in 1959 officieel gewijzigd in Leeuwerik straat. Tjerk Hiddesstraat Tjerk Hiddes de Vries (1622 - 1666). Friese admiraal, zoon van een boer uit Sexbierum. Streed in verschillende zeeslagen. Dodelijk ge wond in de Tweedaagse Zeeslag bij Duinkerken. Willem Loréstraat In Leeuwarden geboren waterstaatkundige (1679 - 1774). Land schapsmeter, instruc teur te Franeker in wis kunde, krijgsbouwkun de en sterrenkunde. Bataviaplein Hoofdstad van het voormalige Nederlands Oost Indië; nu Djakarta. genover zijn eigen ti- chelwerk. Mr. Dirks was ook politicus en munt- en penningkundi ge- Krijn van den Helm straat Commies bij de Rijksbe lastingen (1912 -1944). Verzetsheld, Provin ciaal leider van de K.P., de Knokploegen. Dood geschoten door een pro vocateur ten huize van zijn schoonouders in Amersfoort. De Anjen Naar het gelijknamige waterschap in de ge meente Kollumerland. Sibrandus Leostraat Geschiedschrijver (plm. 1528 -1583) Pastoor te Menaldum en Berli- kum. Ook kaartteke naar. Bekend is zijn kaart van Friesland in het atlas van Orthelius (1579). Jachthavenlaan Naar de in de vijftiger jaren voltooide Nieuwe Leeuwarder Jachtha ven. Anjelierstraat Anjelier of anjer, Ne derlandse naam voor het plantengeslacht Dianthus. Het Griekse dios betekent schitte rend, stralend, godde lijk; anthos is bloem. Prins Hendrikstraat Willem Frederik Hen drik (1820 - 1879) Broer van Koning Wil lem II. Was zeer geïnte resseerd in de zeevaart: 'Prins Hendrik, de Zee vaarder'. Zijn borst beeld siert sinds 1869 de gevel van het pand nummer 14 in deze straat. Beyerstraat Genoemd naar een hier op uitkomende poort van de baaierd of beierd, een passan tentehuis voor behoefti ge vreemdelingen, dat in het begin van de zes tiende eeuw verbonden werd aan het Sint An thony Gasthuis. Zuupsteeg Dankt de naam wellicht aan het feit, dat hier in vroeger tijden karne melk werd verhandeld. Straat van Welgelegen Is genoemd naar het huis Welgelegen van Mr. Jacob Dirks (1811 - 1892) aan het Vliet te- Generaal De Wet Aan het eind van de vijftiger jaren kwamen enkele prominen te figuren uit stad en provincie bijeen om de mogelijkheid te onderzoeken in Leeuwarden een standbeeld op te richten ter nage dachtenis van Pieter Jelles Troel stra. De man, die het beeld zou ma ken, was al gauw gevonden: Hil do Krop, die een persoonlijke vriend van Pieter Jelles was ge weest en die dus kon weten, waaraan hij begon. Hildo Krop maakte een maquette en kreeg toen een Zwitserse beeldhouwer op bezoek. Die zag het werkstuk en vroeg of het een Pfarrer was. Hildo sprong op en antwoordde: "Welnee, het is een dichter, een strijder, een staatsman". EEN DOMINEE "Ach nee," hield de Zwitser vol, "het is een dominee, die de zegen uitspreekt!" Hildq Krop was er kapot van en belde de volgende morgen om vijf uur de auteur J. P. Wiers- ma, de secretaris van het initia tiefcomité, uit zijn bed. "Ik heb de hele nacht met Troel stra geworsteld" betoogde de beeldhouwer, ik maak het beeld niet. Een Zwitserse collega heeft de maquette gezien en ziet er een dominee in. Ik doe het niet!" Na daarop volgende moeizame besprekingen besloot men Hildo Krop een nieuwe opdracht te geven en een kleine commissie, onder wie Keimpe Sikkema en ondergetekende, .werd afgevaar digd naar het atelier van Hildo Krop in Amsterdam. Daar bekeken we de nieuwe maquette en toen ik wat ging rondsnuffelen in Krop's atelier ontdekte ik de vorige maquette en dacht meteen: dat is 'm! Zo ken ik Troelstra uit zijn gedenk schriften, zo sprak hij de mensen toe. NIET EENVOUDIG Het nemen van een beslissing was niet eenvoudig. Krop wou over het eerste ontwerp niet meer praten. Met gemengde ge voelens stemden wij toe in het tweede concept en dat beeld staat nu aan de voet van de Oldehove. Naar mijn gevoel een introverte Troelstra. Wat heb ik dat beeld vaak bekeken en ook gefotografeerd. Ik ben er wel van gaan houden, maar toch Troelstra moest uiteraard op een sokkel staan en toen mijn vrouw en ik met vakantie in Italië waren kochten we daar een Nederland se krant met een foto van

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 5