de fif d veen de fineiAsden(veH^evi Het is niet alleen de handkar die uit het straatbeeld verdween, ook het voertuig paardewagen, oftewel paard en wagen, is vrij wel niet meer langs straten en wegen te zien. Soms zien we nog een trouwerij met paarden en rijtuigen, maar dat is tegenwoor dig een zeldzaamheid en daar door ook een bezienswaardig heid. Op tentoonstellingen zoals die in het Openluchtmuseum in Arnhem zien we nog veel wa gens, zoals die vroeger in gebruik waren, vooral ook in landbouw bedrijven. GROTE INDRUK Maar een teraardebestelling bij voorbeeld zien we haast niet meer met paarden en koetsen. Terugdenkend aan weleer, weet ik nog dat een begrafenisstoet zoals indertijd gebruikelijk, op mij als jongen een grote indruk maakte. De paarden, met zwarte rouwkleden omhangen en ge tooid met zwarte pluimen. Dan die met allerlei ornamenten ver sierde lijkkoets, met de koetsier, in lange zwarte mantel en een bijpassende steek, dat alles was niet alleen indrukwekkend, maar ook zeer stijlvol. Dat kan men van een rouwauto niet zo zeggen vind ik. En het niet meer dragen van de kist, maar het doen rijden op een wagentje, is al evenmin stijlvol. Juist het ten grave dra gen was eerbiedig en vol stijl en plechtigheid. Zo zien we dat met het verdwij nen van paard en wagen, er ook veel stijl en traditie teloor ging. Gelukkig zijn de paarden nog in ons midden gebleven al is het dan wel hoofdzakelijk voor sport en ontspanning. Eenmaal per jaar kunnen we nog de prachtige stoet zien, die op Prinsjesdag in Den Haag door de stad gaat. De fraaie Gouden Koets en andere prachti ge rijtuigen, en veel paarden. Voor ons ouderen herleeft dan even de tijd van weleer! Geluk kig bleef deze traditie tot dusver gehandhaafd. Verder is het ook altijd weer een schitterend schouwspel de Friese paarden en sjezen te zien bij voorbeeld bij een ringrijderij. Zoals gezegd, de paarden bleven dus, en bij bepaalde gebeurtenis sen zien we nog wel eens iets dat ons aan vroeger jaren herinnert. Maar overigens behoort oo.k het voertuig paardenwagen tot het verleden. In mijn jeugd zag ik ze nog volop, de hooiwagens, de petroleumwagens, groente- en melkwagens, alle met het paard ervoor. Door onze straat reden veel paardewagens en dat was toen eigenlijk het verkeer, plus de handkarren en fietsen. Als er eens een auto door de straat pufte vonden we dit aan de ene kant bezienswaardig, maar toch ook lawaaierig en stoffig. Tijdens de oorlogsjaren '40-'45 zagen we weer wat meer paard en wagens op de straten en leek het alsof de auto had afgedaan. VOORGOED VOORBIJ Maar we weten het nu, de tijd van het voertuig paard en wagen is voorgoed voorbij. Zo hadden we vroeger ook de zogenaamde paardentram. Ik herinner mij nog uit mijn kinder jaren dat er een paardentram reed van af Harkezijl naar Mak- kum. Als we met de stoomtram naar Bolsward reden, zagen we bij Harkezijl de paardentram staan, de passagiers voor Mak- kum stapten dan over! Uit mijn jeugd herinner ik mij ook nog de begrafenissen van mijn grootou ders. Met de stijlvolle rouwkoets, de in zwarte kleden gehulde paarden en veel mensen er achter lopend, op weg naar de begraaf plaats. Ik herinner mij nog het paardegetrappel door de stille straat, waar in alle huizen de gordijnen voor de ramen geslo ten waren. Dan hoorde je de paarden stilstaan voor het huis en dan was er het moment dat de kist eerbiedig op de schouders van de dragers naar de rouw koets (of lijkwagen) werd gedra gen. Het was in die tijd ook altijd een schouwspel als er een trouwerij met rijtuigen werd gedaan, dat was dus ook toen een beziens waardigheid. Dan waren er de vrachtwagens die beurtdiensten onderhielden tussen steden en dorpen in Friesland. U herin nert ze zich nog wel! Meestal met een paard ervoor. Vrachtauto's waren er nog weinig. En wie herinnert zich niet de paarden wagen die de privaattonnen moest ophalen en bezorgen? Op de oude foto's zoals we die regel matig in het Kleine Krantsje zien, staan vaak de paardenwagens afgebeeld. Dan denk je, wat een rust, wat ook een romantiek! Nog goed herinner ik mij, van een bezoek aan Amsterdam de zogenaamde apekoetsjes, dat waren eigenlijk de taxi's, maar dan als paard en rijtuig. Toen ik met vacantie in Wenen was enke le jaren geleden, zag ik daar ook nog die koetsjes waarmee je een rijtoer door de stad kon maken. ONVERGETELIJK Onvergetelijk blijft voor mij ook de intocht van Sinterklaas, geze ten in een landauer, die getrok ken werd door met fraaie plui men getooide paarden. Dat was in mijn kinderjaren telkens weer een belevenis! Zoals het ook een belevenis was als je eens mee mocht rijden op een boerenwa gen al moest je dan wel weer lopend terug. Maar dat had je best over voor zo'n ritje naar het nabijgelegen dorp! Zo blijven er veel herinneringen bewaard aan dat voertuig van weleer, dat er nu niet meer is: het paard en de wagen, oftewel de paardewagen. Fijn dat 't Kleine Krantsje met de vele oude foto's ons aan die tijd doet herinneren! Heiloo P. H. Zwerver

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 7