LEEWADDERS, WAAR IS DIT TREKHONDEN VAAK STERKER DAN BAAS FOTO ETENTJE VLIEGVELD Deze prentbriefkaart uit Grootmoeders Ansichtenalbum herinnert ons aan het oude Stadsziekenhuis, zoals dat heel lang aan het Blokhuisplein heeft gestaan. Het verplegend personeel was kennelijk op de hoogte van het feit, dat de fotó werd gemaakt: het staat keurig opgesteld naast de toegangsdeur. De kaart is uitgegeven door Boekhandel G. Brouwer en Zn. in een tijd, toen het autoverkeer nog niet veel te betekenen had er is alleen nog maar fietsverkeer. Wij hebben verschillende reac ties gehad op de foto ''Een eten tje in Amicitia", die wij afdruk ten in ons nummer 436 met de mededeling, dat de plaat in 1938 was gemaakt. Op deze foto zagen we ook de heer M. W. Vieweg, de directeur van het Friesch Mu seum. De heer Vieweg is echter al in oktober 1933 overleden, zo dat de foto onmogelijk in 1938 kan zijn gemaakt. In 1928 mis schien? Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. overzijde, van waaruit men de mannen en de honden kon opvis sen uit het stinkende nat. Maar de kostelijke groente ging groten deels verloren; alles wat zwaar der was dan water zonk naar de bodem, de duizenden sla- en snijbonen dreven nog dagen later door alle grachten in de binnen stad (vervolg van pag. 1) "Dat deze blozende, krachtig- gebouwde kerel thans uit onze sportwereld weggerukt is, zoo plotseling, men zal het zich niet kunnen indenken," aldus schreef het Leeuwarder Nieuwsblad. "De Leeuwarder zweefvliegers niet en de zeer velen niet, die in hun sportieve prestaties belang stelden. En algemeen zal zeker de deelneming zijn met de ouders van den overledene te Murmer- woude, die de oudste van hun drie kinderen op deze tragische wijze verliezen moesten." Zonder de geestdriftige Roel Huizinga, we weten het nu, zijn toch de plannen voor een eigen Fries vliegveld uitgewerkt en ge realiseerd en boven dat vlieg veld, we kunnen het elk weekend zien, zweven de ranke vliegtuig jes, net zoals Roel Huizinga dat al deed met zijn Atalanta boven het Kalverdijkje, precies vijftig jaar geleden nu. VIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM nen. Dan deed zich de toch wel komische situatie voor, dat de man achter de kar grote moeite had z'n wagen in 't goede spoor te houden. ONGELUKKEN Soms lukte dat niet en dan kwa men er merkwaardige ongeluk ken. Zoals op een julidag in '33, toen de venters Stelpstra en Van der Wal van de Coöperatiève Verbruikersvereniging Excelsior met hun groentekarren uitrukten om naar hun klanten te gaan. Onder iedere kar liep een grote sterke hond en op de Voorstreek, tussen de Amelandspijp en de Koningspijp kregen de beestjes er blijkbaar aardigheid aan om luid blaffend aan te zetten. Zo goed en kwaad het ging trachtten Stelpstra en Van der Wal hun karren af te remmen, maar de honden waren sterker en gingen er gewoon met hun last vandoor: de achterste kar haalde de voorste in, waarbij de kappen elkaar raakten en de wagens een plotselinge zwenking maakten naar links en voor iemand er iets aan kon doen ploften de wagens, de mannen en de honden in de gracht. Gelukkig lag er een praam aan de De tijd van de trekhonden ligt alweer even achter ons. Maar al wat oudere Leeuwarders herin neren zich natuurlijk de Bello's en de Hector's, die als paarden de zwaarste wagens trokken. Sommige van die trekkende rak kers waren ijzersterk en het ge beurde meer dan eens, dat de baas hun tempo amper kon bijbe-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9