GESPREKKEN OP DE MOLEN DIE LEEUWARDEN VERSPEELDE... V IR t£gff§ W f'Ik IN TEERMASSA WEGGEZAKT LEEWADDERS, WAAR IS DIT ANGSTIG AVONTUUR Marten is der niet bij, mar Bouke Spoorman wel, en Rintsje de Ruter is oek nog niet fut. Bouke mut met een rare gewoante afle- re, en Tabe denkt bij een beken de kaatsersnaam an de verkeerde pursoan. Loadewiek de Tureluur hèt in Spanje weest en soadoende is der weer stof genoeg foor Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslag, Wie- be Poatsje, Minne Mager, Fokke Vutman. Rintsje de Ruter en. de Tureluur. Minne Mager: Marten is de eer ste tied niet te spreken. Se sitte weer es in de karrefan fan hun seun. Nou der binne dagen bij weest, dat se niet hard hoefden te stoken. Klein grapke. Fokke Vutman: O, mar kiek es an, Tabe sorgt foor een ferfanger. Sien broer Bouke is weer es in Liwwadden. Die beide mannen binne nog goed hecht. Se stappe nog as stoaterse hanen. Sjouke Sukerslak: Ja, die ouwe spoorman ken der nog wel weze. Froeger in sien pakje was't oek een mooie, kante kerel. Bouke Spoorman: Goeie morgen segge se oek wel es. Met mij is ut prima. Hopend van u het zelfde, skreven we dan froeger op een briefkaart. As ut mar niet al te warm is. Snotferjandorie, dan hew ik ut niet meer. Tabe Ruutsje: Bouke hèt een nij floekje uutfonnen. Hij floekte de laaste tied wel soa ferskrikkeluk! Wiebe Poatsje: En't ken je soms raar ontkomme. Slaan die mar es op 'e duum met timmeren. Of stoat dien hasdien kop mar es goed. Dan knalt ut er uut, en dat lucht soa lekker op. Hoe seit Bouke oek al weer? Snotferjan dorie. Das een mooie lange oek. Rintsje de RuterWat is der te snotteren? Morning fooks. Ik bin wat later, mar ik hew een slagje Kamsterburen deen. Helemaal om die nije huzen heen, daar an't water, en dan achter Poelsma, Mml IJljrc" j - f «JIJ^ - .vrtv lis:: Mrf aM/ J Precies vijftig jaar geleden is deze karakteristieke standerd molen in Rottevalle verloren gegaan na een hevige storm. Jammer voor het volk van RottevalleJazeker, maar vooral spijtig voor Leeuwarden en de Leeuwarders! Men had het immers al helemaal in kannen en kruiken dat de molen zou worden afgebroken om daarna te worden opgebouwd op een van de stadswallen in Leeuwarden. En met de mooie molen werden ook al die plannen weggeblazen door die najaars storm. Helaas, helaas-wat zou het nu interessant zijn geweest de molen nog te kunnen bewonderen op een van de plaatsen, waar in vroeger jaren ook molens hebben gestaan. Op het bolwerk van de Westerplantage bijvoorbeeld, waar tot 1902 de molen De Arend heeft gestaan of op de hoogte bij de Pier Pandertempel, waar tot 1882 de machtige molen De Leeuw haar wieken liet wentelen. sa'k mar segge. Mien ouwe buurt hé? Fokke: Nou, ik docht al, Rintsje is seker weer naar een kaatswed- stried toe. O, fandaag niet. Rintsje: Je wurre wat ouwer, mar we hewwe ut nog lang deen. In 'e goeie tied één keer in 'e maand. Met een man of twaalf potsje- kaatse. Meest lui hier weg, uut Friesland, mar oek een enkelde antrouwde Ammérikaan. Tabe: Ik weet fan kaatsen niet feul af, mar ik lees dan de namen wel es. En toen hew ik even docht, dat ons ouwe burrige- meester an't kaatsen slagen was. Der is wel gauw es een Jehannes Brandsma bij. Minne: Das nou echt een klein grapke fan Tabe. Mar kiek, hij kwam uut Stiens en daar wete se wel fan kaatsen af. Meer as ons nije mantsje denk ik. Hoe hiet ie nou? Fan het Loo of soa? Bouke: Komt ie fan het Loo? O, soa hiet ie. Ik docht al an Pieter- met-de-groate oren. Snotferjan dorie, dit treft min. Daar komt de Tureluur an. Maak je bust mar goed nat!! Loadewiek Tureluur: Mannen fan Sleat, stean op, ut is dei! Daar was ik weer es. Ik bin krekt uut Spanje werom, en ik docht fanne- morren: waar sal ik eerst hene? Naar de bruggen! Wiebe: Tureluurluk, naar de bruggen. O, hoor mij nou es. Hestou in Spanje weest, Tu—en~ Loadewiek? Op 'e fiets, of met 'e fliegmesiene? Tureluur: Niet één fan beiden. Met een bus. Met een super-de- puper-de luukse bus. Met een bar der in, en tillefisie, en een plee, nou ja, een tolet tureluurluk. Ut was goed hiet, dat bij de bar was ut druk. Sjouke: En jou kanne fan een glaske bier beter piese af fan een droog kusje broad! Mar is dat niet een hele sit, ouwe man? En onder weg slape seker. Oek in e bus of eh Tureluur: Nee, in een knap hotel. Wel in 'e rij soms foor een bord warm eten, en met 'e kiepen op stok, en der morrus weer froeg uut. Mar och, je haalden je rust in Spanje wel weer in. Wat seistou? De frouw met? Tureluurluk!! Bouke: Dat is de moeite weerd. Tegare op reis. Ik bin oek wel es met een bus fut weest. Met een maat uut Leiden. Nee, niet de floeker. Snotferjandorie, wat een alleenstaanden om ut soa mar te seggen. En faak een boel frou- wen. Fokke: Ik hew een trouwd stel kannen, die gongen altied appart op fekaansje. Hij met een maat, en sij met hur suster. We binne ut hele jaar al bij mekaar, seiden se. Je wille mekaar oek wel es een paar weken in't jaar niet sien. Tureluur: Dat is een opfatting. Tureluurluk is dat een opfatting. En al suden jou allénig gaan, jou fiene altied wel anhoud. Hé, Rintsje, ut dringt nou pas tot mie deur. Bistou weer es anspoeld? Rintsje: Nee, ik bin mien dubbel ganger, is't nou goed? Och ja, ut ouwe stee, ut ouwe plak trekt altied weer. Mar jimme hier bin ne wel soa wat de laasten fan de Mohammikanen, die ik goed kannen hew. En dat sal Bouke oek wel soa gaan, al komt ie even faker as ik. Bouke: De ouwe garde sterft uur. Feit waar. Mar guster sagen Tabe en ik een heel oud mantsje lopen. Een angstig avontuur, dat was het zeker voor het zoontje van de heer Ten Hoeve van Achter Tul penburg, nu vijftig jaar geleden. Hij zakte weg in een massa teer en wat hij ook probeerde om er weer uit te komen, het lukte hem niet. De mastiekmassa, nodig voor het verbeteren van de Wirdumer- dijk, lag opgeslagen op een ter rein tje naast het gemeentelijk slachthuis aan de Sneekertrek- weg. Door het aanleggen van een dijkje had men daar een put gevormd van ongeveer een halve meter diep. Daar werd de mas tiek in vloeibare toestand in ge spoten, waarna ze zou stollen door afkoeling. HARDE KORST Dat afkoelingsproces was nog niet voltooid, toen de kleine Ten Hoeve dacht best over de put te kunnen lopen de korst op de massa was immers hard en wie zou denken, dat de onderlaag nog vloeibaar was? Maar tot zijn grote schrik zakte hij in de donkere massa weg en hij zag geen kans meer er uit te komen: bij elke beweging met armen of benen raakte hij vaster in de prut. VRUCHTELOOS... Enkele schippers, ter hoogte van het abattoir aan de wal, snelden te hulp, toen zij bemerkten in welk gevaar de jongen zich be vond, maar ook zij slaagden niet in hun pogingen de knaap uit de kleverige massa te bevrijden. Pas toen zij hem alle kleren, de kousen en zelfs zijn schoenen van het lichaam hadden gesne den, kwam het kereltje vrij. Met een auto werd hij naar huis ge bracht en toen bleek, hoe de schrik hem in de benen zat: er traden koortsverschijnselen en stuiptrekkingen op, zodat de ge schrokken ouders nog 's avonds laat de dokter moesten roepen. Hij kwam ons wel soa bekend foor. En snotferjandorie, ja hoor, ut was em. Ons ouwe bakker fan heel froeger. Wat sei die oek al weer as moeke em betaald had- de? Tabe: Wij danken u, en loven u, en prijzen uwen naam in stilte En dan mar weer tot morren as we ut beleve magge, en dat sal wel!!! Vlga Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9