VEEL LEZERS LIEPEN LELIJK IN DE GASTHUIZEN-VAL 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG STADSNIEUWS VAN VROEGER voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op dè 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet schriftelijk voor 1 december zijn opgezegd, worden au tomatisch verlengd. Het Gabbema Gasthuis met dakkajuit en deurtje rechts De 5-jarige Pieter Rodenhuis uit het Hollanderhof wandelde van morgen aan den Nieuwen Hol- landerdijk. Een grootere jongen wierp 'uit de grap' naar hem met een brandende sigaret, die toe vallig in een der zakken van het kind terecht kwam. Even- later vatten de kleeren vlam. Een loopjongen, die per fiets juist passeerde, bemerkte het onge val, rukte de kleine de brandende kleeren van het lijf en bracht hem thuis. Hier werd de politie gewaar schuwd en ook de dokter. Want de kleine had zoo'n groote brandwonde in de zij opgedaan, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. (1930) Hebben wij de trouwe lezers van onze krant nu even mooi te pakken gehad! De traditionele vraag "Leewadders, waar is dit?" met betrekking tot de afge beelde foto van een gasthuisje leek zo eenvoudig te beantwoor den te zijn, maar. er zat ditmaal een hele dikke adder onder het gras. En, we hebben het toch wel met enig leedver maak geconstateerd, bijna alle deelnemers aan onze prijsvraag hebben zich door die adder laten bijten en. zij kwamen met een foutieve oplossing uit de bus. Want op de betreffende foto was niet, zoals vrijwel iedereen ver onderstelde, het Boshuysen Gasthuis aan het Jacobijner- kerkhof afgebeeld, maar het ou de Gabbema Gasthuis, dat ge staan heeft ten noorden van Ach ter de Grote Kerk tussen Monni- kemuurstraat en Breedeplaats. Scherpe opmerkers hadden onze valkuil kunnen onderkennen, juist omdat in het twee weken eerder verschenen nummer van 't Kleine Krantsje een foto van het Boshuysen Gasthuis had ge staan in onze rubriek "Uit Groot moeders Ansichtenalbum". Leggen we nu deze foto van het gasthuisje aan het Jacobijner- kerkhof naast die van onze foto prijsvraag, dan zien we enkele kenmerkende verschillen: waar op de foto van het Boshuysen Gasthuis een pomp staat, staat op onze prijsvraagfoto een lantaarn en waar we op onze prijsvraagfoto rechts achteraan een deur kunnen zien, daar zien we op de foto van het Boshuysen Gasthuis een raam. Alzo: dit gasthuisje kon niet dat van het Jacobijnerkerkhof zijn - het moest dus op een andere plaats staan of hebben gestaan. Nu heeft het hoogstmerkwaardi- ge feit zich voorgedaan, dat wij dag in dag uit foutieve oplossin gen binnenkregen, tot. vlak voor het einde van de inzendter mijn. Toen, net op' de valreep, kwamen er tot onze verrassing toch nog twee brieven bij ons binnen van abonnees, die ons konden vertellen, dat we hier te maken hadden met het oude Gabbema Gasthuis. Die beide goede oplossers waren mevrouw C. Pannekoek Loois, de Gealanden 42-4 te Leeuwar den en de heer J. Efdée, Brande- meer 24, eveneens te Leeuwar den, die wij, bij wijze van uitzon dering, beiden zullen belonen met een exemplaar van het uitge loofde fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het TWIJFELAARS Behalve de velen, die ons, geheel zeker van hun zaak, schreven, dat dit het Boshuysen Gasthuis was, waren er ook twijfelaars en lezers, die met andere oplossin gen kwamen. "Dit moet het oorspronkelijke Boshuyzer Gasthuis zijn" scheef de heer H. Mellema te Leeuwar den en hij vervolgt: "ik twijfelde aan dit gasthuis of Luilekkerland, maar die lantaarnpaal gaf voor mij de doorslag." "Zo'n veertig jaar terug" aldus mevrouw G. Propsma-Woudstra te Leeuwarden, kwam ik hier met mijn moeder. Haar broer woonde daar toen. Het was een hofje, achter het Gymnasium en wij noemden het het Pietersbuur- tje of Pietersburen, gelegen dicht bij de Reyndersbuurt." LUILEKKERLAND "Volgens mij" zegt mevrouw M. Nieuwland-de Vries te Leeuwar den, "is dit het Luilekkerland. Ik ben geboren in de Poptasteeg bij de Nieuweburen, vandaar, dat ik denk, dat het het Luilekkerland is. Rauwerda woonde er vroeger op de hoek; ook politie Hoog heeft er gewoond." Weer een andere mening had mevrouw A. Rozema uit Leeu warden: "Dit is het hofje, dat op de Oostergrachtswal heeft ge staan tussen Wijbrand de Geest straat en Molenpad. Het poortje zelf is er nog en als ik het me goed kan herinneren, zit er nog een tussenwand in. Er lag een opstap voor en dat was een grote blauwe stoep - nu is er een groot groen ijzeren hek." Maar nee hoor, geen Luiiekker- de ander in het voorjaar geno men is. Op beide foto's staat volgens mij dezelfde man in dit gasthuis voor vrouwen - waar schijnlijk de toenmalige concier ge?" Mooi, dat was dan weer dat en nu dan tot slot de goedbedoelde waarschuwing, dat de opgaven in onze fotoprijsvraag wel vaker gemakkelijker lijken, dan ze zijn. Het Boshuysen Gasthuis zonder dakkajuit en deurtje rechts land, geen Pietersburen, geen Oostergrachtswal of wat dan ook laten we nu maar eens zien, wat de heer J. Efdée ons schrijft. "Deze prijsvraag kan nooit veel oplossers opleveren, die de huis jes nog uit eigen aanschouwing kennen. De bewoonsters van het Gabbemagasthuis zijn immers in december 1906 al van Achter de Grote Kerk naar de Wijbrand de Geeststraat verhuisd. Het aardi ge van deze, mij onbekende, foto is, dat de opname overeenkomt met die in het boek "Leeuwarden Gephotografeerd", met als ver schil, dat de een in de winter en

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 3