n Friesland Bank Uw eigen bank jaar 2083 het tweehon derdjarig bestaan van Fri- sia te kunnen vieren, kwam niet van de heer Piem, maar van de heer Siep van der Zee, zoals wij al schreven. Bijdragen kunnen gestort worden op giro 27.92.51 ten name van de Reünistenvereni ging der L.A.C. Frisia 1883. Red 't KI. Kr. GEWELDICH MANTSJE In Liwadden, in 't Friese lantsje daar woant 'n geweldich mantsje Wij warme oans telkens opnij, wat musten wij sonder dij, Fenno Schoustra fan 't Kleine Krantsje. Ter Apel Jelle Vening WERELDSUCCES Wat een pracht foto van de mo len Het Lam in 't Kleine Krantsje nummer 436. Ik heb dit zo goed gekend, omdat wij er vlak bij woonden in de Harlingerstraat. Het huis van de familie De Bunje staat er ook nog op. Het gehele gebouw was het tramstation; in het andere deel woonde de heer Mulder, de stationschef. Met de zoons Anne en Bouke waren wij bevriend en als kinderen speel den wij met elkaar. Beiden zijn reeds overleden. Over de Spaanse griep schreef de heer Oedzes. Ik was in militaire dienst en lag in 1917/18 in het tentenkamp Gilse Rijen. Om ons heen stierven verscheidene sol daten aan de griep. Zelf ging ik met symptomen van griep met verlof naar Leeuwarden. Door goede verzorging thuis ben ik er doorgekomen. In Leeuwarden waren ook vele doden; ik herin ner me nog, dat er bij de boek handel Van der Velde aan de Nieuwestad drie personen overleden. Mej. De Jong schreef over "Rond de Oldehove". Pa Boddé was daar het hoofd van de school. Als onderwijzers herinner ik me de meesters Terpstra, Rademaker en R. de Jong. Ook ik ben door de afbraak van de school op het Oldehoofsterkerkhof terecht ge komen op de school in de Bolle- mansteeg. Ik weet niet of mejDe Jong bij ons in de klas zat - ik ben nu vier en tachtig. Ja, die lijnbaan van Morrema! Ik zie die mannen nog achteruit lopen met het vlas in een zak op hun buik. Ze sponnen lange touwlijnen, waarbij het grote rad ronddraaide. Soms liepen ze wel tot het eind van de gracht door, want verkeer was er practisch toch niet. De heer Jelle Huizinga op de hoek van de Nieuwestad en de Sint Jacobsstraat, over wie ook geschreven werd, heb ik even eens goed gekend. Je kon niet altijd alles bij hem kopen, vooral niet, wanneer hij zag, dat je een bepaalde interesse voor een voorwerp had - dan was het antwoord al gauw: "Blijf er af, dat is niet te koop!" En wat Vrouw Prozee in de Amelandsstraat betreft: om een paar dubbeltjes snoepgeld bij el kaar te krijgen, brachten we wel vodden naar haar toe. Ik woon nu alweer een dertig jaar met mijn vrouw„op Schiermonni koog en lees hier het Kleine Krantsje van A tof Z. Uw Krants je is een wereldsucces; waar ook De mannen van de Lijnbaan van Morrema: "ik zie ze nog achter uitlopen..." oud-Leeuwarders wonen op on ze aarde, 't Kleine Krantsje wordt er gelezen. Schiermonnikoog K. van Oostrum MANDOLINECLUB Toen ik in 't Kleine Krantsje nummer 436 de foto zag van de Vrije Evangelische Mandoline Club, kwam mij iets van vroeger in gedachten. Voor wij naar de club gingen haalden wij duumke- drop, ik meen voor één cent bij de kruidenier op de hoek van de Weerklank. En dan maar sabbe len! Zelf heb ik de afgedrukte foto ook in mijn album. Wat hadden we toch een gezellige club. Af en toe zie ik Djoeke Kooistra en niet Tjitske, maar Sjoerdje van der Heide nog. Klaske is reeds overleden. Ook ik zou het op prijs stellen, wanneer Zus Feenstra-Wester- baan nog eens contact met mij opnam. Leeuwarden Trijntje Schregardus-Meilema FRISIA-FEEST IN 2083 Naar aanleiding van uw artikel in ,'t Kleine Krantsje' nr. 437 be treffende het initiatief van de heer (Piem?) van der Zee om te komen tot een fonds ten behoeve van de viering te zijner tijd van het tweehonderd-jarig bestaan van de LAC Frisia, verzoek ik graag uw bemiddeling. Aannemende dat deelname aan dit fonds voor iedereen, zeker oud-Frisianen, open staat, zou ik gaarne in het bezit komen van een bank- c.q. gironummer, waarop ik een bijdrage zou kun nen storten. Ofschoon overtuigd van de be kendheid van de (oud) Frisianen in Leeuwarden, meen ik toch dat een brief geadresseerd aan: 'Een oud voorzitter van Frisia te Leeu warden' niet te bestemder plaat se zou aankomen. Ik verzoek u derhalve uw bemid deling te willen verlenen, zodat mijn wens te bestemder plaatse bekend wordt en ik de gelegen heid krijg mijn bijdrage aan het 200-jaar fonds te kunnen leve ren. Amstelveen J. D. A. F. Westra Het initiatief voor het vor men van een fonds om op een passende wijze in het VAKANTIEONTSPANNING In't Kleine Krantsje nummer 436 haalt mijn goede vriend Rinze van der Heide nog eens herinne ringen op aan onze schooltijd en de vroegere vakantieontspan ning. Daar wil ik graag nog wel even op reageren. Het was indertijd dus inderdaad zo, dat augustus de vakantie maand was en dat dan ook alle scholen vrij waren. Ook bedrij ven, die een vakantieregeling hadden, gaven dan een week vrij We moesten in ieder geval altijd weer op 1 september naar school. De vakantieontspanning was voor ons een hele belevenis, om dat we dan vier weken werden beziggehouden. Er was toen ech ter wel een scheiding tussen de verschillende richtingen. De Openbare Scholen moesten naar de Wilhelminabaan en de Christelijke en ik meen ook de Katholieke gingen naar Sonnen- borgh. Zelf gingen we naar de Wilhelmi nabaan, waar, zoals Van der Hei de ook al schreef, toen ook werkeloze leerkrachten ons be zighielden van 's morgens tot 's avonds vijf uur; van twaalf tot half twee 's middags gingen we dan naar huis. We voetbalden of speelden kwartet en we gingen naar de Grote Wielen en een keer naar Tietjerk, naai het Bos van Ypey en de speeltuin. Daar moesten we heenlopen en 's avonds ging het met de trein weer naar Leeu warden terug. Onze leider was een meneer De Men kent er de Friese, verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Jong en de algehele leiding was in handen van een meneer Wierin- ga, die het leiding geven zeer goed verstond, omdat hij het ook deed bij de A.J.C. We noemden de leiders gewoon meester en Juf. Soms gingen we wel eens een kijkje nemen bij de kleine dieren markt met z'n kippen en konij nen, vlak bij de Wilhelminabaan en eens is daar, bij de Verlaats- brug, een ongeluk gebeurd, toen een broertje van Willy van der Velde bekneld raakte tussen de brug en de wal, waarbij zijn voet verbrijzeld werd. Als deze jon- gen(man) nog leeft, laat hem dan eens reageren. Ook de zaak van de heer Simoni- des aan de Willemskade was ons zeer goed bekend. Er stonden altijd lege stroop- of honingfus- ten aan de walkant en met een stokje haalden we het achtergele- ven lekkers er uit. Als we het niet te bont maakten liet men ons rustig onze gang gaan, maar we zijn ook wel eens weggejaagd, wanneer er te veel jongens op afkwamen, die dan bovendien de vaten op de kant zetten. Dit was dan de zaak van, naar ik meen, de vader van de heer R. H. Simonides, die in 't Kleine Krantsje heeft gereageerd op mijn verhaaltje over de Kaas pakhuizen in Leeuwarden. Tot slot nog een vraag. We had den bij de Vakantieontspanning een liedje, dat veel werd gezon gen, maar waarvan ik me alleen het tweede couplet en het refrein nog kan herinneren: De Jufs en Meesters staan al klaar En wachten op deez' kinder schaar En op de Baan en Sonnenborgh Genieten allen zonder zorg. (Vervolg op pag. 11) Vakantieontspanning: "voor ons een hele belevenis".

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 4