Scmvoó- de U'/xial Op het eerste plaatje van deze vijfde aflevering van onze fotoserie 'Langs de Straat' een onbekend vrouwtje, dat, naar we mogen aannemen, haar werk op de veemarkt heef t gehad. Zij kan een melkster zijn geweest, maar waarschijnlijk lijkt het, dat zij een klompenschoonmaakster was die nuttige arbeidsters werden in vroeger tijd vaker op de foto gezet. Op vrijwel dezelfde plaats lijkt de derde foto te zijn gemaakt; op beide foto's zien we een gebouw op de achtergrond met kruisbalken tegen de muur. Dat zal, dach ten we, hetzelfde bouwsel moeten zijn en het heeft wellicht op of bij de oude vee markt aan de Langemarktstraat gestaan. Ook deze beide gentlemen hebben natuur lijk een taak op de markt gehad; misschien zijn het drijvers geweest. Het prikje van de heer links lijkt het meest op een stok om mee te slaan. De rechter heer lijkt wel wat op de befaamde Jan Duum, zoals wij die van andere foto's kennen, maar het is de vraag of de twijfel daarover ooit wordt weggeruimd. Alleen van de nijvere handelsynan op de middelste foto weten we de naam met zekerheid. Hij heette Le Grand en hij stond met zijn galanteriën op de markt, toen die nog op de Kelders gehouden werd en die tijd, we weten het, ligt alweer even achter ons. Wie die klant met dat mooie petje is geweest weten we vanzelfsprekend in de verste verste niet - hij lijkt het meest op een boerke van buten. Na onze wandeling van de vorige keer zijn we nu genaderd tot een straatje met de naam Schooldijk^ je. De hierbij afge beelde i geeft precies de sfeer aan uit mijn jeugdjaren. Naar ik meen woonde in het tweede huis aan de linkerzij dej familie Van Dijk; dochter Trijntje kwam later mijn moeder op za terdag helpen. Ernaast, meer naar achteren ge bouwd, stond de woning van de Groothelm's. Vader en zoon wa ren bomen van kerels. Zij waren de bereisde Roeien van het dorp, sinds ze enkele jaren in Amerika hadden gewerkt en waren terug gekeerd met hun ongelooflijke verhalen over het land met de "onbegrensde mogelijkheden". Een eind verder woonde de fami lie Volbeda. Dat was voor ons het huis, waar je sigaretten van het merk "Zilver" kon kopen voor een cent per stuk. Ernaast woonde het gezin Ar- nouts. Zoon Gerrit zat bij mij in de klas. Zoon Geert was hulpbe hoevend en werd bij veel dingen ontzien en geholpen. Aan het eind van het Schooldijk- je woonde de tuinder Huizinga. Zijn groente en fruittuinen lagen aan de Wirdumervaart, gedeelte lijk tegenover het kerkhof en ons huis. Aan de rechterkant van het Schooldijkje bevond zich halver wege een kort, opgaand straatje, dat zich naar links en naar rechts voortzette. Aan beide kanten stonden een drietal eénkamer- woninkjes. In twee van die huisjes kwam ik wel eens met mijn moeder, na melijk bij Omke Reit en Tante Janke én bij Tante Pietsje, familie van moeder, als ik het wel heb. Tante Pietsje was een klein, le vendig vrouwtje, dat, zodra er kwamen, klaar stond met thee en koek. Mijn moeder bezocht haar meestal 's middags onder meikerstijd. Een enkele keer mocht ik blijven, wanneer mijn moeder naar huis moest om het avondbrood klaar te maken. In het donkere jaarge tijde werd dan de petroleumlamp aangestoken en deed Tante Piets je met mij een spelletje. Wat ik mij hiervan herinner is, dat wij beiden een driehoek van bruine bonen voor ons hadden en dat er een dobbelsteen bij moest wor^. den opgegooid. Maar hoe het precies zat, ik weet het werkelijk niet meer. Maar tot de dag van vandaag toe is mij de wonderlijke stilte in dat kamertje bijgebleven onder het licht van de lamp en - ook - de reis terug naar huis over de brug en langs de gezellig verlichte winkels van het dorp. Drachten A-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 5