OVER HET WASSEN EN DE WASDAG IN VROEGER TIJD Er zijn in vroeger jaren en vooral voor de oorlog in Leeuwarden en Huizum tal van wasserijen ge weest, die met elkaar aan hon derden mensen werk gaven. Zo voor de vuist weg kan ik er heel wat noemen: Rapenburg in Hui zum, De Hoop aan de Tijnjedijk, de Noordster aan het Zuidvliet, Ozon in de Tramstraat, Smeding op de Westerplantage, Jeelof in de Gysbert Japicxstraat, Floren ce, een depot van een wasserij uit Bolsward en Tap op de Breede- plaats als depot van een zaak uit Meppel. Best mogelijk, dat ik er nog wel een vergeten heb ook. Daarnaast had men dan nog de Stoomwas- serij- en Ververij van Hoeksema aan de Hoqjcstersingel, Expres op de hoek van de Groningerstraat weg en de Van Leeuwenhoek straat, Krom in het Naauw en Perfecta in de Nieuwe Ooster straat. Na de oorlog waren de meeste van deze bedrijven nog intact, maar later werd dat minder. Aan vankelijk hadden de grote wasse rijen veel werk van de ziekenhui zen en de hotels, maar steeds meer hotels verdwenen en zie kenhuizen begonnen met een ei gen wasserij EIGEN WASSERIJ Het Triotel bijvoorbeeld is ge bouwd met een hypermoderne wasserij en ook de andere zie kenhuizen kregen hun eigen was serij. Ook is er nog een tijd geweest, dat de ziekenhuizen de zogenaamde eenmalige lakens hadden, maar ik hoorde, dat men van dat systeem weer is afge stapt. Die lakens zijn er nog wel, maar ze worden weinig of niet meer gebruikt. Voor de mensen op de ambulan cewagens is het ook een stuk gemakkelijker geworden, omdat het niet geeft voor welk zieken huis zij patiënten hebben - de gebruikte lakens laat men achter en men krijgt direct schone mee terug. Nu zijn de ziekenhuizen, naar ik vernam, er weer van teruggeko men om zelf de was te doen en dat is dan nu weer uitbesteed aan de grote wasserijen, alleen in Leeuwarden hebben we volgens mij geen wasserij meer, behalve dan Dam Hokatex, maar dat is een grote landelijke wasserij met o.a. ook linnenverhuur. In het begin van de dertiger jaren is er voor een bepaalde firma nogal wat reclame gemaakt voor het product Wennix bleekpoe- der. De vrouwen gebruikten toen veel blauwsel, de zakjes blauw van Rickets en de pakjes van Wennix. GELUIDSWAGEN Er was toen ook al een geluids wagen en achterin had men een poppenkast over de hele breedte van de auto - ook werden er wel eens lichtbeelden vertoond. Vaak kwam de auto op woens dagmiddag of op middagen na vier uur, wanneer men veel kin deren op straat kon verwachten. Dikwijls werd het van te voren bekend gemaakt met een folder tje huis aan huis. Als dan de poppenkast er was kreeg je een vlaggetje en moest je met Jan Klaassen en Katrijn het volgende liedje zingen, dat dan ook op het scherm werd gepro jecteerd: O juffrouw Krakepit Wat zijn jouw kleertjes wit Jij bleekt met Wennix Mens, dat zie ik aan je goed Ik neem ook strakldes Die blauwe pakkies Met Wennix bleekpoeder Bleek je zo je bleken moet. Je kreeg dan ook nog een prent briefkaart, die je met een sponsje vochtig moest maken, Waarna er een plaatje verschenen, natuur lijk met W In vooroorlogse jaren had men op de wasserijen speciale afdelin gen voor het wassen van boorden en sommige bedrijven hadden ook een aparte bezorging voor boorden. De prijzen varieerden nogal eens. Meestal was het een dubbeltje per boord. Alleen Tap op de Breedeplaats nam zeven- eneenhalve cent, maar dan be taalde je bij een ander twaalf cent Maandags de boorden gehaald, vrijdags of zaterdags bezorgd en dan waren ze zo hard als een plank, maar ze bleven wel goed stijf. "WAS BUITENHUIS" Je zag in die tijd ook veel adver tenties, waarin meisjes werden gevraagd voor het strijken van de boorden of het mangelen. Ook particulieren hielden er wel reke ning mee: vroegen zij een meisje, dan kwam er vaak in de adver tenties te staan "Was buiten huis". Toch was het voor de meeste mensen een begrip, dat het maandags wasdag was. Je kon dan ook vrijwel overal de waslij nen vol zien hangen en dat zag je vooral in de arbeidersbuurten, omdat hier de was voor aan de straat hing, wanneer de wonin gen geen achterom hadden. De vrouwen stonden dan aan de grote houten- of zinken wastob ben met een groot wasbord er in. Met houten borden moest je al tijd voorzichtig zijn en er wat water in laten staan, anders liep je de kans dat de hoepels loslie ten door het uitdrogen. Toen kregen we de tijd, dat er wringers kwamen; een vrouw, die zo'n wringer had werd al voor rijk aangezien. Er kwam een speciale winkel voor ronde houten wasmachines op vier po ten en met een handvat en vlieg wiel; die moest je met de hand draaien. Dat was de Velo en die winkel was in de Nieuwe Ooster straat, waar nu de groentezaak van Van der Meulen is. DEMONSTRATIES Die winkel hield demonstraties en het was mogelijk een wasma chine in huurkoop te krijgen voor vijfenzeventig cent in de week. Na niet al te lange tijd kwamen er ook elektrische. Wie zo een had moest de knop omdraaien en het vliegwiel op gang brengen. Na het opheffen van deze Velo- winkel is er in later jaren een nieuwe Velo gekomen op de Voorstreek; ik meen waar nu de sportschoenenzaak van Diepen- maat is. Na de oorlog verschenen er al gauw bedrijfjes, die wasmachines verhuurden voor een gulden per uur; die werden dan gebracht en gehaald. Die mensen hadden het er druk mee, maar hun bedrijfjes gingen ter ziele, toen al gauw bleek, dat de mensen hun eigen wasmachine wilden hebben. Ook de later gekomen Wasseret tes hebben geen lang leven ge had; volgens mij is er nu alleen nog maar een in de Willem Lode- wijkstraat. Buiten alle wasserijen om waren er in vooroorlogse jaren ook nog particuliere wasvrouwen. Som mige mensen vertrouwden hun was niet aan wasserijen toe met het oog op het slijten en vanwege de hygiëne, omdat alles in één grote machine kwam. Die kwa men dan wel bij particulieren terecht. Mijn grootmoeder had ook zo'n gezin als klant en ook waste ze de handdoeken voor de gemeente reiniging. Eerst haalde zij die op van het Zuiderplein naast bakker Vredenburg en later moest ze die halen uit de Schrans. Is er nog iemand, die iets weet van een kantoor van de gemeente op het Zuiderplein - dat zou ik nog graag eens willen weten. Een heel aparte positie in dit hoofdstuk van het wassen namen en nemen misschien nog wel de schippers in. Mensen aan de wal mochten wassen en drogen, wan neer ze wilden, maar schippers mochten dat niet. Voor deze categorie was. een speciale tijd opgenomen in de Politieverorde ning: op maandag de gehele dag en verder in de week tot 's middags twaalf uur. Ik zou wel eens willen weten of die verorde ning nu altijd nog bestaat. Leeuwarden R. Poelstra Het is wasdag in de (vroegere) Mariabuurt. In september 1961 werd bij het Parkherstellingsoord de nieuwe Buitenschool officieel in gebruik gesteld door Prinses Beatrix. Bij een rondgang over het terrein bleef de Koninklijke gast met een van haar schoenen achter een tegel haken. De voorzitter van de Vereniging "Leeuwarder Park- herstellingsoord", Dr. E. H. Hij- mersma, die Beatrix rondleidde, zag het en reageerde spontaan: "Pas op, famke!" zei hij.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 7