Foto van de plaats 't KLEINE KRANTSJE van uw jeugd! Lemmer Heidenschap Dokkum Heerenveen Sneek van vrijwel alle steden, plaatsen, dorpen en gehuchten in Friesland. Zoekt U naar een afbeelding van een bepaald punt? Belt U dan maar eens: 058-120302 Vredeman de Vriesstraatl -8921 BP Leeuwarden geven. Aan het slot werden tel kens de namen genoemd van de kinderen, die niet meegingen met hun klasgenoten. Achteraf gezien kan deze cere monie alleen plezierig zijn ge weest voor de goed lerende kin deren. Voor de zittenblijvers moet het soms een beproeving zijn geweest. Dat was zo natuur lijk niet bedoeld, maar het was toch maar zo. Schoolreisjes waren de jaarlijkse uitstapjes, waarvoor je maanden had gespaard en waar je al weken van tevoren met spanning naar uitkeek. Ik weet niet of de eerste klas leerlingen ook al een uitstapje hadden. Wel gingen de reisjes steeds verder weg, al naar ge lang de hoogte van de klas: Zwartewegsend, Olterterp, Rol de, Hgttem, Ameland, Bergen aan Zee. Zelf herinner ik me Olterterp, Rolde met de hunebedden, Hat- tem met de leemkuilen en Bergen aan Zee. Het laatste reisje was, in mijn ogen althans, het minst ge slaagd, al beleefden we de sensa tie, dat we meester Koiter met de broekspijpen omhoog de zee in zagen gaan. Pas om half twaalf arriveerden we met de bus bij 't strand en om vier uur waren we alweer op reis terug. Een speeltuin hebben we, voor zover ik me herinner, die dag niet gezien en dat was toch altijd de plek, waar je het meeste plezier kon hebben. Elk reisje begon eigenlijk al de avond ervoor, wat inhield, datje vroeger naar bed moest en na tuurlijk pas laat in slaap viel. Je nieuwsgierigheid ging ook uit 99793 oude foto's Als j e de leerstof van een bepaald leerjaar onder de knie had, dan ging je "over". Zo niet, dan bleef je "zitten" en moest het nog eens worden overgedaan, alleen wel in een klas met andere kinderen. Elk jaar op de eerste april vond de plechtige gebeurtenis van de overgang paats. Spannend vooral voor diegenen, die moesten twijfelen aan een goede Onvergetelijke schoolreisjes met de bus! naar wat je aan proviand en extra's voor onderweg mee kreeg. Dat was niet het gewone dagelijkse brood, maar meestal kadetjes met boterhamworst, een ei met zout in een papiertje, een zakje met snoep en een appel of een sinaasappel. Kortom, een hoop heerlijkheden bij elkaar en dat alles in een schoenendoos. De eerste keer,- dat ik daarmee kwam opdagen, werd er goed om gelachen. Maar de jaren daarna vond het navol ging. Want achter het meegeven van een kartonnen doos zat een practisch opvoedkundig filoso fietje van mijn moeder, die wel door had, dat de doos leeg zou zijn vóór we bij een speeltuin arriveerden. En dan wou ieder- Olterterp een de handen wel vrij hebben voor de attracties als schommel en wip. Welnu, een lege doos, die je kon weggooien, was beter dan een tas, een rugzak en welk ander verpakkingsmiddel dan ook, waar je de hele dag op moest passen om er weer mee thuis te kunnen komen. Na 's morgens al te zijn uitge wuifd door vooral de moeders en de broertjes en zusjes, stond er 's avonds een nog grotere groep ongeduldige wachters klaar. Tot in de verte de bus werd gezien, waaruit een oorverdovend ge brul weerklonk en waaruit even later een horde roodgeblakerde smeerpoetsen te voorschijn kwam. De wildste verhalen kwamen dan los, maar die moesten wel met een korreltje zout worden aange hoord. Hoofdzaak voor de ou ders was het, dat hun kroost vrolijk, maar vooral ook gezond en wel was teruggekeerd. Het wekelijkse sparen voor de reis van het volgend jaar kon dan weer beginnen. Drachten VMirdurn overgaan. Het gebeuren speelde zich af in de ruimte waar de deuren van de vier lokalen op uitkwamen en waarvoor de kinderen stonden opgesteld. Meester Koiter be klom een bankje van twee tre den, hield een toespraakje en daarna werd klas voor klas afge werkt, hetgeen betekende, dat de namen werden genoemd van de besten van de klas, die daarop de hoofdmeester een hand mochten uitslag en ook wel wat spannend voor zeker-wetenden, omdat die wel licht 'voor best" konden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 5