■eu >.j£wé in- c wrwn ie fum Friesland Bank Uw eigen bank ken Opdat onze jeugd geniet zongen wij altijd "Zwarte Piet" - maar dat mocht natuurlijk niet. Wij hadden altijd veel plezier bij de Vakantie-ontspanning en de den bijvoorbeeld ook wedstrij den zaklopen en dan wie de beste was. Dan werden we getracteerd op chocodips; dat was ijs met chocolade. Ook kregen we wel eens een flesje fosco, chocolade melk. Voor ons als kinderen was dat geweldig en dat vergeet je nooit weer. De foto van de spelende kinde ren in 't Krantsje vond ik erg leuk. Weet iemand de namen van de kinderen? Dejongen, die links onder staat, kan best een broertje van mij zijn. Ik hoop, dat iemand dat nog weet. Onze familienaam is Meeuwsen, we woonden aan het Cambuur- sterpad nummer 27 en we zijn op de Katholieke school geweest. Eenmaal gingen we naar Dok- kum, ik dacht ook met de Vakan tieontspanning; we gingen in een hele lange rij en het was een behoorlijk eind lopen heen en terug. Succes met Uw gezellige blad! Heiloo Mevr. P. Th. Olgers-Meeuwsen 'IJ. 111 V UIT VOLLE BORST Ook ik ben in de jaren '37, '38 en 1939 uitbesteed geweest (zo kan je dat wel noemen) bij Vakantie Ontspanning en heb daar wel plezierige herinneringen aan. De ouders gingen toch niet met vakantie, zoals tegenwoordig bij na iedereen en de kinderen wa ren dan mooi onderdak geduren de enige weken. De heren De Jong en Wieringa herinner ik me nog wel, maar wat ik ook nog weet, is dat we één keer per week naar de Tivoli gingen om een of andere film te bekijken. Dat was me een belevenis, de hele groep (ik dacht zo'n honderd tot hon derdvijftig kinderen) werd in het gelid gezet op de Wilhelmina baan en dan in een redelijke pas met de hele sliert naar de Nieuwestad en dat ging door de Doelesteeg. Door die steeg brul den we uit volle borst nog eens extra luid het vakantie ontspan ningslied. Vooral de laatste zes regels van het refrein "Daarom hoort en ziet Wat Vakantie Ontspanning biedt Laat allen samenwerken Opdat onze jeugd geniet Laat allen samenwerken Opdat onze jeugd geniet" werden er letterlijk uitgebruld. Ik hoor nog al die stemmen en we hadden er een geweldig plezier in om met z'n allen dat uit te dra gen, wat ons zulke gezellige dagen bracht. Naar ik meen had ook de leiding echt genoegen en er werd van al les georganiseerd en je aanvaard de ook die leiding. Leeuwarden H. Smits Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. op, want in de oorlog liep ik een krantenwijk in Huizum. Ik begon op de Huizumerlaan en eindigde op de Hollanderdijk. Maar op het eind van het School- dijkje was een stuk land en dan een sloot waarin twee bootjes lagen met onderduikers er in. Daar moest ik ook de krant brengen. Ik moest altijd eerst goed kijken of niemand mij zag en dan gauw de krant brengen en weer weg wezen. Ik heb in Hui zum heel wat voetstappen liggen, want ik was daar altijd een paar uur onderweg. Vooral als je op zaterdag geld moest vangen, want toen werd de krant weke lijks betaald. Dat gaat nu gemak kelijker, alles per giro. Het was toen wel gezelliger. On derweg kreeg je wel eens wat bij de mensen, bij de een een koekje, bij de ander een snoepje en bij weer anderen wat te drinken, als het warm was. Zulke dingen ver geet je niet gauw. VAKANTIEONTSPANNING Ja, die Vakantie Ontspanning, ik weet het nog goed. Wij woonden Achter de Hoven en 's morgens om half negen liepen we van School 13 af naar de Wilhelmina- baan en 's middags om half twee weer. Toen we wat groter werden ver trokken we ook lopende van de Bleek naar de Kleine Wielen en kwamen daarna met de bus te rug. 's Woensdags waren we 'vrij'. Ook gingen we met meester De Jong uit vissen; een fles ranja mee om in een emmer water leeggeschud te worden, zodat we allemaal wat konden drinken. De laatste dag was er een optocht met muziek door de stad en een filmvoorstelling in de Tivolibio- scoop. Ik meen dat de contributie 3,60 was voor een gezin; dat werd dan met een dubbeltje per week be taald. De katholieken waren op Sonnenborgh en de rest was op de Wilhelminabaan. Het was een goede vrijetijdsbesteding want onze ouders gingen toch niet op vakantie. De namen van juf Kalsbeek en meester Tromp herinner ik me ook nog wel. Sittard Jochum Brantsma VAKANTIEONTSPANNING Graag wil ik even reageren op het artikel van de heer Poêlstra over de Vakantie Ontspanning in 't Kleine Krantsje nummer 440. Ook ik heb er nog prettige herin neringen aan. Ik weet nog goed, dat er een paar maanden van tevoren geld werd opgehaald - ik meen een dubbeltje per week - en dat we dan de hele maand augustus onder de pannen wa ren. Voor ons als stadskinderen iets geweldigs! Helemaal eens met de heer Poel stra ben ik het niet, als hij schrijft dat er verschillen waren tussen de richtingen. Zou het niet zo zijn geweest, dat de afstanden een woordje meespraken? Wij waren namelijk christelijk, maar moes ten ons verzamelen bij School 13 in de Van Sytzemastraat, omdat we in deze buurt woonden. Vandaar ging het dan groepsge wijs naar de Wilhelminabaan. Kantkoek van Stelwagen en een flesje koude thee mee. De leid ster van onze groep was een zekere juf Roest. In de tijd, dat ik er bij was heb ik twee grote tochten gelopen, de eerste naar de zee en Harlingen en dan met de trein terug en de tweede naar Dokkum naar de Bonifatiuskapel. Nu weet ik niet meer of we toen de heen- of de terugweg hebben gelopen. Ook de Kanterlanden hebben we vaak omgewandeld. En natuur lijk dikwijls zwemmen bij de Grote Wielen. Het was elke dag weer een verrassing. Oostwold I. Koetje-van der Kooi VAKANTIELIEDJE In een vorig Kleine Krantsje vroeg de heer R. Poelstra naar de tekst van een liedje, dat gezon gen werd bij de Vakantieont spanning. Hier komt het. Wanneer de schooldeur zich weer sluit. Dan trekken wij er fijn op uit. Naar buiten, vrij in de natuur Daar wacht ons menig prettig uur! De Juf en Meester staan al klaar en wachten op de kinderschaar en op de Baan en Sonnenborgh Genieten allen zonder zorg. De voetbal rolt, de korfbal zweeft Geen één die daar niet vreugd beleeft. De kleinsten bakken taarten in 't zand. En baden zich reeds aan het strand. Zo vullen wij de vrije tijd En denken slechts aan vrolijk heid. Komt dan straks weer september aan. - Dan zal het leren beter gaan. Daarom hoort en ziet Wat Vakantie Ontspanning biedt Laat allen samenwerken Opdat onze jeugd geniet. Leeuwarden Mevr. A. van Dijk Van meer abonnees ontvingen wij deze tekst of delen ervan. Onze hartelijke dank! Red. 't KI. Kr. ZWARTE PIET Na het refrein "Daarom hoort en ziet Wat vakantieontspanning ons biedt Laat allen samenwer- FIJNE TIJD Wat was dat een fijne tijd vroeger met de Vakantie Ontspanning! Ik was op school in de Grote Kerk straat, de R.K. meisjesschool. En omdat de kas van mijn ouders meestal leeg was, was er geen vakantie, maar wel was er Son nenborgh. Ik heb daar veel ple zier gehad. De laatste dag deden wij altijd spelletjes, waarbij je een prijsje kon winnen - die prijzen waren door de middenstand beschik baar gesteld. Ik heb menig prijsje in de wacht gesleept! Leeuwarden Minni Steinfort-Nijdam SYBREN MUD Gaarne wil ik u hartelijk dank zeggen voor de toezending van 't Kleine Krantsje nummer 441 met het artikel over Sybren Mud. Met veel belangstelling heb ik het uitstekende verhaal gelezen en in gedachten zag ik Mud beschei den trots kijken als hij er per soonlijk kennis van had kunnen nemen. Katwijk aan Zee J.L. den Hollander Schout-bij-nacht vlieger (b.d.) GENOTEN Ik wilde u even laten weten dat ik weer genoten heb van het Krantsje nummer 440. Voorop de foto van de Oostergrachtswal met een stuk van de Tuinen en de toren op de achtergrond; dat is zo'n bekend stuk voor mij, want wij woonden in de Tabagostraat en als we naar de stad gingen moesten wij daar altijd langs. Onze opoe en opa woonden in het Droevendal en daar gingen we vaak heen en we moesten daar dan ook langs lopen. Op het hoekje van de Tuinen en de Oosterkade was de drukkerij van Eisma als ik het met goed herin ner en daar stonden we vaak met onze neus tegen het raam naar binnen te kijken naar de grote machines, die er stonden te rate len. En dan langs de groothandelaren in fruit die er waren en dan stiekem een appeltje pikken. De foto van het Schooldijkje roept ook weer herinneringen Amersfoort Mevr. Damhaar- Hollander ASWAGEN Wie kan mij tijdelijk afstaan een foto van een oude aswagen van de gemeente-reiniging? Ik maak schaalmodellen van oude voer tuigen als hobby en wil nu zo'n wagen maken. Het voorste wiel- stel moet als het kan wel goed zichbaar zijn. Leeuwarden P. Visser (Vegelinstraat 37, tel. 138030) Bedoelt U u>at we op de foto hieronder zien Red. 't KL Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 15