BRADA'S VLEESCHBEDRIJF OFFICIEEL VIJFTIG JAAR IN DE BOEKEN" M W Frieslandhal wwwtA. ad JJZOA 3d);uida i afi de ^^ee^uaa/u/e'i ^eewiaAJlt ]nye JlaAtedi^de m&t dit S^ycyru/e^e iadideumf Ype Brada Vervolg van pag. 1 ningen van die tijd: een koe met een gewicht van 238 kijo ging 'in de been' voor een bedrag van 115,96 naar de slager; vier ejt veertig kilo kalfsvlees bracht, ook in de been' niet meer dan ell gulden op. Het benodigde vee werd, met behulp van een paar knechten geslacht door de jongste zoon van Johannes, David Brada, dit een formidabele slachter was. van wie nóg wordt gezegd, dat hij in Leeuwarden en wijde omge ving zijns gelijke niet had. Zo groeide het 'vleeschbedrijf' en in 1934, toen er 565 koeien werden geslacht, 1818 graskal David Brada veren, 721 nuchtere kalveren en 27 schapen, werd er een Ven nootschap onder firma opgericht, waarna de Brada's, Ype en Da vid, besloten de winkel in de Kleine Kerkstraat te verhuren - alle activiteiten werden nu op de grossierderij op 't Slachthuis ge richt. In de tijd van vijfjaar verdubbel de zich de omzet en kwamen er al vier man bij 'Brada's Vleeschbe drijf' in vaste dienst - de zaak leek een leuke toekomst tege moet te gaan. Toen evenwel brak de oorlog uit en kregen we de tijd van de distributie, een narigheid, die rond tien jaar zou duren. In het begin van de vijftiger jaren kwam de zaak weer op gang en een nieuwe genera.tie kon het bedrijf gaan versterken. Niet alleen de zoons van Ype Brada, Johan G., Jan en Ype en zoon Hans van David Brada, maar ook de beide dochters van Ype, Tinie en IJttje, kregen taken in de zaak. Er volgde een periode van hard werken; ook in Oostermeer, waar een slachthuis met slagerij werd aangekocht en waar de Brada's tien jaar zouden blijven. Driejaar geleden, 1980, nam het bedrijf in Leeuwarden het Ge meentelijk Slachthuis over, waarna dit echte oude familiebe drijf zich bijzonder krachtig kon gaan ontwikkelen. Eerst kwam er ook al door de mogelijkheden van koelvervoer en van het vervoer van grotere eenheden - een expansie in Noord en Zuid Nederland, later vormde vooral de E.E.G. voor de export een sterke stimulans. Het personeelsbestand groeide uit tot een honderd man, die nu door een driehoofdige directie worden geleid. Johannes Brada De oudste directeur, Johan G. Brada, heeft vooral de zorg over de inkoop van de runderen en de organisatie op het Slachthuis, di recteur Ype Brada behartigt de export en directeur Hans Brada houdt zich bezig met de inkoop van kalveren. Adjunct-directeur Douwe Brou wer is de enige leidinggevende figuur, die niet tot de familie Brada behoort. Tinie Brada heeft al jaren geleden het bedrijf verlaten, haar zuster Yttje heeft een functie op kan toor. Van de oudere generatie heeft David Brada zich uit de zaak teruggetrokken. Zijn broer Ype overleed al in 1966 - ook Jan Brada is, vier en veertig jaar oud, al overleden. Slachtten de Brada's in het jaar 1934, zoals we net al even heb ben gezien, iets meer dan 3100 stuks vee, nu worden er per week 800 koeien en 750 kalveren ge slacht - dat zijn dus meer dan tachtigduizend beesten per jaar. Verder wordt er ook nog voor derden geslacht, de Coveco en drie grossiers. Op deze tekening de winkel, die Johannes G. Brada in de Kleine Kerkstraat heeft gehad: "Vleeschhouwerij en Spekslagerij". Waar al dat slachtvee vandaan komt? Wel, de helft komt van de markt in Leeuwarden - acht Bradamen- sen zijn daar iedere vrijdag voor dag en dauw in de weer om koeien aan te kopen. Ook vindt er een directe levering plaats van de boer van zo'n honderdvijftig stuks. De rest wordt aangekocht op de veemarkten in Groningen en Purmerend. En de kalveren, die tegenwoordig vleeskalveren worden genoemd, worden recht streeks gekocht van de mestbe- drijven. Van al het rundvlees - voor: en achtervoeten - al of niet gevacu- meerde deelstukken en bevroren vlees - blijft de helft in Neder land; de andere helft gaat naar Frankrijk en Italië. Van het kalfsvlees gaat haast alles naar Duitsland, Frankrijk en Italië; slechts vijf procent wordt in ons land afgezet. Het bedrijf zelf bevoorraadt hier de slagers en de supermarkten; ook is het eigen vervoer, dat zorgt voor het transport naar Duitsland en Frankrijk. Zodat we nu niet alleen in Neder land, maar ook in de ons omrin gende landen de vrachtwagens kunnen tegenkomen met de een voudige, maar tot een begrip geworden tekst: 'Brada Vlees - Leeuwarden Heiland'. Evenementenhal tt Weemarhthal Frieslandhal Heliconweg 42 8914 AT Leeuwarden tt Sporthal tt IJssporthal Tel. 058^131441

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 7