DICKVANDERHEIJDE JRfREKLAME DE JONGE WERKMAN GESPREKKEN OP DE DUMOREE VERDWENEN LEEWADDERS, WAAR IS DIT adviesbureau voor reklame en publiciteit joZ©f isr<?©lsstr33t 10 l©GUW3rd©n 058124984 Tabe hèt nijs: goed nijs en een rouwbrief. Lange Marten begint wat staf te wurden, en dat doet nou en dan blieken. Soadoende wurdt er even uutweid over dove meensen en gehoorapperaten en opperaasjes. Hoe jou dan in Mos kou uutkomme kanne hore jou bij Tabe Ruutsje, Sjouke Sukers- lak, Wiebe Poatsje, Lange Mar ten, Minne Mager en Fokke Vut- man. Tabe Ruutsje: Ik loop met twee brieven in 'e buse. Eén uut Am- mérika, fan Rintsje de Ruter. Alles wel aan boord. En een rouwbrief uut Brabant, uut eh Lange Marten: Ameland? O, Brabant. Hèt ons sursjant uut Etter-Leur ut opgeven? Twaan eh. Poppelier skreef ie em, loof ik, hé? Ut was oek al niet feul meer. Hoe oud is ie wurden? Tabe: Laas kiekegeliefde broeder, schoonbroeder, oom en oudoom, Antoineop de leef tijd van zes-en-zeventig jaar. Och ja, daar must ie hast wel sitte. Sjouke Sukerslak: Zes-en- zeventig. Niet eens soa oud in dizze tied. Ut kon an ons toe weze. Nou ja. Dus die sien we hier niet weer. Ut was een mooie druif. Fokke Vutman: Die had hier in 'e kezerne leid, loof ik hé? Met de mobelesaasje fan negen-en- dertig. Hoe feul suden daar nog fan over weze? As die es een ruïne hielden. Gien honderd man!! Minne Mager: As se hier over twee jaar groate stadsfeesten houwe salie, musten se dat es prebére. Mar dan alleen fan die ouwe knakkers, die in die tied hier in 'e kezerne leid hewwe. Desnoads oek nog apart fan de mannen fan na de oorlog. Wiebe Poatsje: Su dat wel wat wurre met sukke stadsfeesten? Fan die echte ouwerwetse fees ten hewwe se teugenwoordig gien ferstand. Dat is harde me- ziek, en lichten uut en an, en flauwe grappemakers op 'e tille- fizie. Marten: Och son Andries fan Dunen kan ik wel es om lache, en eh. de Monties. Fooral die kleine dikke. En dan Joop Jode- ler of Dodeler. Mar se prate mie wel es wat te ondudeluk. Tabe: Nog even wat anders man nen, want ik hew ommers nog een brief. Fan Rintsje. Foorheen Bleekerstraat, nou Los Angelus klept in de ferte. Hij skrieft: weer goed te plak, en alles kits en de bok fet, soa as wij froeger wel seiden. En de groeten! Fokke: Der blieft altied een band seker. Suks is erg gefoelig. Bonne Séra, jim wete wel, had dat oek. Wat seistou Marten: prate wij soa sachjes. Wel nee kerel. Sal ik es heel hard roepéfan „lang, dun en lekker"? Oek son segje fan froe ger. Een foto van de vroegere toneelclub De jonge Werkman uit Leeuwarden. Wan links naar rechts: kapper De Boer van de Wirdumerdijk, Bonne Stoelinga, Piet van Zomeren, soufleur, in de berehuid Theo de Wal, Paulus Potma, Siep Zijlstra, Dirk Hommes, Theo Weda en de heer Balk, de regisseur. apperaatsje. Onsichtber. Waar gnieze jim om? O, gong ut niet om de groate baas fan Amméri- ka. O, jim bedoele regen uut 'e lucht. De parfumeriezaak van Dumoree, geëxploiteerd door de oudste middenstander van Leeuwarden, de tegen de negentig lopende heer Tonny Neuijen, heeft eindelijk de voordeur voorgoed gesloten. Daarmee verdween ook een van de oudste zaken uit de binnenstad; al sinds mensenheugenis zat Dumoree in het Naauw, toen Tonny's broer Simon Neuijen diens kapperszaak overnam. Later ging de kapsalon er uit en werden er nog uitsluitend, zoals we kunnen zien, parfume rieën verkocht en daarbij kreeg de klant een ruime keus". Marien: Ik wur wat dovig, loof ik. Temeensen wat staf. Der ont komt mie wel gauw es een woord of wat. Op 'e tee-vee oek. Dan sit mien frouw te gniezen om't één of't ander, en as se mie ut dan uutlêgge sal, misse we weer wat. Sjouke: De ouderdom komt met gebreken. En doof wil toch wel. Soa as die dove boer al sei: Froeger blaften de honnen en nou doen se alleen nog mar de bek open en dicht. Ut gaat mij tot nog toe goed af, mar ik sal mar gauw afkloppe. Minne: Doene wij oek wat uut op die rouwbrief fan Popelierus. Sal Tabe even mooi namens ons skrieve. Hij leest ut self wel niet, mar sien femielie weet dan dat wij hier ons futsoen wel houwe kenne. Wiebe: 5a, want Tabe ston op ut lijsje fan meensen, die bericht hewwe musten. Daar had Twan belang bij dus. Was dat niet de laatste keer, dat is op 'e feemerk die Rinse Appelstroop trof? Nee Marten, niet Appeldoorn, mar Appelstroop! Marten: Siest nou wel, dat hew ik wel gauw es de laaste tied. Mien swager sei, dat ik naar een dokter must, om mien oren uutspuite te laten. En as ut dat niet is, muskien een apperaatsje. Tabe: Een apperaatsje. Daar wurdt heel ferskillend over pra ten. Bij ons in 'e straat is één, die hèt een tiedsje son ding had, mar hij hèt ut wegsmeten. Of te sacht, sei-d-ie, of soa hard, dat ie docht dat er wel tien straaljagers over sien huus skoren! Sjouke: Ik hew een antrouwde nicht, die foldoet ut skoan. Se hèt weer wat an 'e radio en an 'e tillefizie. Se gaat oek weer es naar de kerk. Een enkelde keer singt se ut ferkeerde fersje, mar dan krijt se wel een duust. Fokke: Froeger hadden je fan die groate sleven, die hielden se dan foor 't oor. Ik hew der op kantoor nog wel in staan te praten. Lang- saam en dudeluk. Mar dan had den je altied maten, die musten jou an 't lachen make. Minne: Ja, met fan die flauwe grappen. Must wat droger prate, anders klotst ut soa in sien oor. Of fraag em es of ie der tuus oek soep met eet of supenbrij. En son pursoan had dat wel in 'e gaten. Wiebe: Reken mar. Mar je kenne der an oppereerd wurre. Hier oek wel in Triocotel loof ik. Aansen mar op huus an niet? Der kon wel es een beste bui ankom- me. Der is oek regen foorspeld. Marien: Ja, die hèt nou oek son Minne: Muskien in beide gefallen sure regen. Klein grapke. Mar die nije baas in Moskou, Antonplof of Albatros, weet ik feul, mar die knaap liekt mie oek één, die faker as één keer un eerste pries met eekpiesen wonnen hèt!!! Vlga Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9