LEEWADDERS, WAAR IS DIT BOUMA, DE VISBOER Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. Der is inbroken bij Hoekstra, de bekende Spanjeganger. Dat die had heel wat te fertellen. De stipthiedsakties en de geldsorgen fan de gemeente wurre oek an- roerd. Fokke fertelt wat persoan- luks en Marten ken dat weer ferstaan. Ja, en dan nog even Sinterklaas en dat maakt Tabe Ruutsje, die wat later was, oek nog met. De anderen waren der al: Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager en Fokke Vutman. Minne Mager: Der wurdt weer behoorluk anbealigd. Mar je den- ke dan Wel es, al die walmuren make en se onderhouwe (nou dizze hier bij de Kaai), dat kost een kaptaal. En son gemeente swemt oek niet in 't geld. Sjouke Sukerslak: Mar sommige lui soms wel. As je die ferhalen leze over die oplichters en die swendel met huzen, dan rolt de ene ton over de andere. En daar sitte oek wel banken bij. Wiebe Poatsje: Froeger rolden de tonnen oek nog wel es deur de gang of bij de trap del. Drukwerk over de floer. De tied fan de tonneman. Daar had ik ut nog over met een ouwe maat, die ik troffen had op ut skoalfeest, en die nog een week of wat bleven is. Fokke Vutman: Daar hew ik die wel lopen sien. Son skrale man dunkt mie. Kwam mie niet onbe kend foor. Hoe seistou? Topma. Sien moeke was broekebienster op 'e bewaarskoal an 't Vliet. Nee, ik hew der wel an. Mar hier is Minne: Och heden ja, daar is Hoekstra weer es. Nog niet naar Spanje, ouwe kappitalist? Dat doen jim anders wel elk jaar niet? Of binne de centen op? Hoekstra: Jonges, de hassus staat mie niet naar grappen. Ik kom krekt fan 't pliesjebero. Der is fannacht bij mie inbroken. Ja, stervendewaar!! Wiebe: En wil de pliesje der wel wat an doen? Nou ja, se binne met fan die aksies bezig. Of se stippe, of se stake, of se doen niks. Hoekstra: Se binne weest te kie ken. En ik moest nog es langs komme om wat te fertellen. Mar ik had niks hoord, en mien huus- houwster oek niet. Wij slape altied as ossen. Fokke: En jim slape appart. Nee, stil mar, ik bedoel daar niks raars met. Wij leve in 'e moderne tied. Hoe binne se der inkomen? Ruutsje stuk, achterdeur open. Ja, ja, ja SjoukeHewwe se nog wat met- nomen? Een kleine radio, en een beurske met wat klein geld, en een mooie antieke koffiemoalen. Must ophouwe! Hoekstra: 't Is meer de skrik. Komst uut bed. Mooi. Sast de radio an doen. Fut. Mooi. Nou nee, niet mooi. Siest de kast open staan. Niet één fan beiden hèt ut deen. Mooi. O nee. Sij overstuur en bang. Ik ut hele huus deur, of se der nog waren. Nee fanself. Ik sal mar weer naar huus om 't ouwe wiefke. Gouje. Fokke: Die Hoekstra niet. Die gaat niet naar Spanje fan 't jaar. Die wil goed op sien huuske passé. En kiek, geld mutte jou nooit in 'e huus hewwe. Oek niet tussen ut linnenguud. O, daar komt Marten. Met watsjes in 'e oaren. Is ie seker al bij dokter weest. Lange Marten: Morren mannen. Ja, ik hew wat in 'e oren. Drie dagen leden binne se uutspoaten. Ik moest mar even in 'e huus blieve, mar nou mocht ik weer buten. En 't hèt wel holpen. Minne: Kenst die mesine daar hore? En as ik nou roep: Bal in, pliesje, dan hoorstou dat? En dou bliefst aansen oek niet meer al leen op Cambuur staan, omdast ut laaste fluitsje fan de skeids- rechter niet hoord hest. Klein grapke. Hest Hoekstra nog trof fen? Was bij de pliesje weest. Wiebe: Nee, niet toen ie nog in 't werk ston. Se hadden bij hun inbroken. Hij was docht ik froe ger bij de gasfebriek. Wat sit daar oek weer een fergiftige troep in 'e grond hé. Dat kost de gemeente oek weer kaptalen. Je frage je wel es af: waar bedare wij soa? Marten: Ut is langer een rare wereld. Bommen, en fergif en besunige! En al die aksies. Ja, foor de frede net as laatst in Den Haag, fien ik wel best. Mar fer- der? Een hoop ongemak. En straks ruzie, skoppe en slaan. Ik sien ut wel es donker in. Sjouke: En nou docht ik, nou sal Tabe ons wel es even wat fertelle kanne, want och die hèt een aardig oordeel over alles, mar ons ouwe glassetter skittert deur eh. hij is der niet. Waar sit Tabe? Wiebe: Muskien is ie achter de trend an. De trendfolgers. Wat fiene se wat uut niet? Mien skoanseun hèt ut mie uutleid. Ut is krekt een optocht. Allemaal achter de meziek an. De trendfol gers. Wat nou Marten? Marten: Toen ik nog soa staf was, hoorde ik die fent met dat houten gesicht op ut sjoernaal daar oek telkens over praten. Ja just, Em mer. Mar ik ferston tremfogels. Ut su wat fan 't spoor weze. Tremfogels. We hewwe ons later beskeurd! Sjouke: Tabe en die suden een dag of wat naar Bouke. Die was wat half en hij stipt daar wat alleen om. Dus eh. Nou kiek es an. As je ut over de duvel hewwe Tabe Ruutsje: Nerges op trappe hoor. We hewwe een week in Leiden weest. Bij ons Bouke. En onderweg oek lijden. Een hoop lij en met reizen. Gusteravund laat anspoeld. Hoe is 't hier? Minne: Inbroken bij Hoekstra. Weest wel, de Spanjeman. En Marten is oek weer klaar. Hoor es, sei dove Dorus. Der loopt een muus over de solder. En Fokke Een foto van dik vijftig jaar terug: de auto van Bouma, Bouma van de gebakken visch met sch. Het echtpaar Bouma woonde aan de Achter de Hoven op de hoek van de Kanaalstraat, waar zij een winkel hadden in groente, fruit en vis. De ene dag bakte de heer Bouma de vis, de andere dag ging hij ermee de provincie in. Met een lege wagen, schoon uitverkocht, kwam hij dan 's avonds weër thuis. InT1933 is deze bekende visboer uit Leeuwarden jammerlijk verongelukt, toen hij bij Dronrijp met zijn auto slipte en tegen een boom te pletter sloeg. Zijn weduwe leeft nog altijd; zij is nu vierennegentig en woont, nog goed gezond, in Leeuwarden in het Triotel. liepen de huizen van de Zuidergrachtswal (met een bocht) gewoon door in de rich ting van de Oostergrachtswal. De onderscheidingen Zuider en Oos- ter bestonden toen ook nog niet; men sprak uitsluitend van Grachtswal. De ronde aanslui ting moest verdwijnen voor het graven van het Nieuwe Kanaal, dat in 1895 geopend werd. Wan neer de toen verdwenen huizen nu nog zouden bestaan, lag de Eerste Kanaalsbrug pal voor hun deur. kien een knap pusjoen fan de belastings. Soa komt een arm meens deur de tied. Mar we misse een feesje. Affijn de Kestdagen komme der al weer an en o ja, eerst Sinterklaas. Marten: Mien ene kleinseun had een grapke. Sinterklaas mut wat Swatte Pieten ontslaan, want se hewwe niet soafeul rond te bren gen fan 't jaar. Niet feul geld onder de meensen. Das de skuld fan Lubbers-en-die. En nou wil Sinterklaas bedanke foor ut C- en-A, seLdie kleine jonge. En wij mar gnieze Vlga. trouwt mar niet. Einde fan dizze nieuwsuutsending. Fokke: Dat had ik self oek wel fertelle kannen. Nee, we late ut mar soa 't ut is. Ik hew mien huus knap ferkope kannen. We woane in Sientje hurres. De kienders fonnen ut oek prima. Fan beide kanten. Tabe: Och, dat is oek een saakje van rekene. Aansen alle beide jim eigen A.O.W. En Fokke mus-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9