WTj VLuJIf IgiMwi kaarsen voor smaakvol huishouden Fa. 0. v.d. Veen en Zn. kaarsen kaarsen Bart Vossenberc GRAMMOFOON PLATEN Wij wensen iedereen prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1984 SINDS 1857 Nieuwestad 28, Leeuwarden Tel. 058-123075 VOOR EEN GOED VERZORGD INTERIEUR Woninginrichting SINDS 1892 Bagijnestraat 62 Leeuwarden Tel. 058-124216 Voor televisie, radio en elektrische huishoudelijke artikelen uw adres Voorstreek 84 - Tel. 128174 Wij wensen U prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar kaarsen kaarsen UW ADRES Nieuwestad 105, Leeuwarden Tel. 124318 GROTERE KEUS VINDT U NERGENS! NIEUWESTAD 39 TELEFOON 126337 LEEUWARDEN Wonend in hartje Huizum kwam je natuurlijk ook wel buiten het dorp. Met beide ouders, of met een van beiden en dat was dan meestal mijn moeder, omdat va der zich, althans overdag, moei lijk van zijn werk kon vrijmaken. Daarom ook kwam het woord 'vakantie' niet in het woorden boek van mijn ouders voor. Het uitgaan beperkte zich tot één dag, maar dan moest er 's mor gens eerst nog wel gemolken worden en voor de middag moest er een melker worden gevonden. Meestal werd dat Sjoerd Lantin- ga, die in een straat achter dokter Damsté woonde. Hij was ook een prima hooier. In z'n vrije tijd kaatste hij graag en hij stond ook bekend als een erg goeie vinder van kievitseieren. Hij zocht dus niet, zoals wij als jongens dat deden, het hele land af, maar liep, na het observeren van de vogels vaak recht op het nest af. En dan wist hij ook nog hoeveel eieren de vogels hadden. LYTSE VISSER Eens bracht ik met mijn ouders een bezoek aan de boerderij van 'lytse' Visser. Deze bevond zich ter hoogte van het Barrahüs (met het soldaatje in de tuin) aan een weggetje aan de overkant van de straatweg en te bereiken na een, op zo'n honderd meter verder gelegen onbewaakte overweg te zijn gepaseerd. Het gezin bestond uit boer Vis ser, diens vrouw en hun enige dochter Klaasje. Als hulp in vele opzichten en vierentwintig uur per dag beschikbaar, was er nog de knecht, wiens naam ik ben vergeten. Onze heenreis werd te voet gemaakt, voor het grootste deel langs de Overijsselsestraat weg. Bij aankomst gingen we naar de 'mooie' kamer. Mijn ouders en boer en vrouw Visser raakten in gesprek en wij kinderen, moesten ons na een tractatie maar zien te vermaken. Dat hield aanvankelijk in, dat ik het speelgoed van Klaasje mocht bekijken, voornamelijk bestaan de uit bij na-echte miniatuur thee- en eetserviesjes en andere huis houdelijke zaken. Maar toen kwam er iets wat ik niet kon vatten. Het gold een verzameling figuren van chocola, die Klaasje zo'n maand eerder in de Sinterklaastijd had gekregen. Ik weet nog, dat ik stomverbaasd was, dat er niet een enkel deeltje van was opgegeten. De dag brachten we verder door met schommelen en dergelijke attracties, maar op een gegeven moment waren we uitgespeeld en gingen we richting spoorbaan. We luisterden daar met een oor op de rails of er ook een trein aankwam. Inmiddels hadden we een cent op de rails gelegd. Toen er met donderend geweld een trein langssnelde gingen we op zoek naar de cent en ja hoor, ze was mooi platgewalst tot de grootte van een 'botsen', een halve stuiverstuk. In onze fanta sie waren we plotseling anderhal ve cent rijker geworden. MET DE TILBURY De dag liep ten einde. Na het avondeten werd er nog even nagepraat en toen was het mo ment van vertrek gekomen. We werden met een tilbury thuisge bracht, maar van die terugreis herinnerde ik me later alleen het afscheid en vaag het geluid van de kletterende paardehoeven op de klinkers én de thuiskomst, toen ik wakker werd gemaakt. Want ik was in slaap gevallen, wat niet zo verwonderlijk was, want ik zal toen nog maar een jaar of zes, zeven zijn geweest. Enkele jaren later ging ik met mijn ouders af en toe op zondag avond mee naar de Torenstraat in Huizum. Op bezoek in een huis, waar vrouw Visser, na het plotselinge overlijden van haar man, met Klaasje was komen te wonen. De herinnering aan die bezoeken is altijd vervuld van een soort^ triestheid, in grote te^ genstelling met de vrolijkheid^ van het bezoek daarvoor. Een ander itje met mijn rs was naar Prinsentuin. Soms om er vuurwerk te bekijken, dat in het najaar werd afgestoken op het Onafhankelijkheidsfeest. Dat had te maken met de Slag bij Waterloo in 1813, die door Na poleon Bonaparte werd verlo ren. Daardoor werd ook Neder land vrij van de Franse overheer sing. Als ik het me goed herinner was er bij de viering ook een soort kermis, in ieder geval iets van stalletjes op de Nieuwestad. Het was altijd een feestelijke dag met allerlei vrolijke mensen in hun beste kledij VUURWERK Ander vuurwerk vond plaats op het Wilheminaplein ter hoogte van het Old Burger Weeshuis. Dit werd o.a. op Koninginnedag afgestoken. Als kleine jongen werd je, als het grote ogenblik daar was en na soms meer dan een uur wachten, op de schouder van je vader gehesen. Vergele ken met tegenwoordig was het veel minder lawaaiig, maar niet minder leuk. Het eindigde altijd met een bepaalde tekst, waarom heen cirkels van vuurwerk draai den. Op zo'n dag waren er ook alle maal feestelijke activiteiten, op tochten en volksspelen, zoals mastklimmen, ringsteken, vaatjes kruien enzovoort. Mijn ouders brachten ook een bezoek aan de Prinsentuin, wan neer daar een zangconcours was. Zij waren liefhebbers van zang en muziek en het bezit van een grammofoon met de meest uit eenlopende platen wees ook in die richting. Mijn vader en moe der konden het in de Prinsentuin best een hele dag volhouden, gezeten op een ijzeren stoeltje bij een tafeltje, recht tegenover de koepel aan de overkant van de vijver. Mijn ouders konden het best de hele dag volhouden op de ijzeren stoeltjes in de Prinsentuin. Verschillende zangkoren wissel den elkaar dan af, maar zelf vond ik het eerlijk gezegd op de duur een wat saaie vertoning. Maar de meegebrachte 'broodsjes' met beleg en een kogelflesje limona de vergoedden veel. Naar een voorstelling gaan in de Harmonie was voor een kind iets heel bijzonders en dat gebeurde niet vaak, ook al omdat er weinig programma's voor kinderen wer den gegeven. Wel herinner ik me een voorstelling, waar ik met mijn moeder naar toe ben ge weest. Het was wat men tegen woordig een zangspel of musical zou noemen, aldus met gespro ken en gezongen tekst. De titel luidde 'Jantje in Modder- stad' en het ging over een jon getje, dat zich nooit wou wassen en er dus altijd smerig bijliep. Maar dat na allerlei kunstgrepen, boetepredicaties en goedbedoel de raadgevingen tenslotte, na anderhalf uur voorstelling, als een keurig ventje z'n verdere leven inging. Zoals ik het nu beschrijf dacht ik natuurlijk destijds niet. Integen deel; de moraal van het stuk ging er op het moment van de voor stelling in als zoete koek. Ook al, denk ik, door de suggestieve werking, die er, vooral voor kin deren, uitgaat van hetgeen er op een toneel gaande is. Een ander stuk heette 'Tien klei ne negertjes'; daarvan is me al leen deze titel bijgebleven. Op een gegèven moment werden er op zondagavond in de Harmo nie ook films vertoond. Omdat het kwam omdat de films te zien waren in een ander gebouw dan een bioscoop weet ik niet, maar mijn ouders gingen er heen en ik mocht die eerste keer mee en dat nog wel op een avond. Ik herinner me nog, dat het ging over goudzoekers, die na een startschot te voet, te paard, in wagens of hoe dan ook probeer den zo snel mogelijk bij het vermeende goudveld te komen om er een stuk grond te 'claimen' en er naar goud te zoeken. Het ging allemaal nogal ruig, er wa ren vechtpartijen van jewelste, maar er werden ook nobele da den verricht. De volgende 'tochten' deed ik alleen met mijn moeder. Als jon getje van een jaar of vijf naar moeder's moeder, dus mijn grootmoeder. Die bewoonde, (Vervolg van pag. 16)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 11