'T KLEINE KRANTSJE DOUWE DUVEL WAS BIJZONDER DORPSTYPE ONZE F O TOPRIJSVRAA G fa. a. zwager „de gazonmaaier' ONBEKENDE HOEKJES IN DE OUDE BINNENSTAD De bekendheid met de oude bin- bij veel stadgenoten minder nenstad van Leeuwarden blijkt groot te zijn, dan wij wel eens In het eerste novembernummer van 't Kleine Krantsje hebben wij geschreven over een zekere me neer Douwe Laverman, een schilderachtige figuur, die in zijn geboortedorp Imsum onder de aanduiding "Douwe Duvel" een grote bekendheid heeft gehad. Een van onze abonnees, de bijna honderd jaar oude mevrouw H. Wiersma te Leeuwarden, blijkt deze Douwe Duvel heel goed te hebben gekend en zij haastte zich ons zowel telefonisch als schrifte lijk over dit bijzondere dorpsty pe te berichten. MELKVAARDER De vader van mevrouw Wiers ma, Gabe Hofstra, had een boer derij op Abbingewier onder Im sum en Douwe kwam daar als melkvaarder geregeld in het büthüs over de vloer. Met een ijzeren schouw bracht hij iedere dag de melk van boer Hofstra naar de fabriek in Imsum. Hij moest dan eerst een eindje trek ken en roeide vervolgens langs de Wetering, het Rak van Onge mak en de Boom naar het dorp. "Douwe Duvel" herinnert me vrouw Wiersma zich, "was een goeie kerel, maar wel een heel vreemd type. Hij droeg een grote ruige rode baard en er werden altijd "healwize" verhaaltjes over hem verteld. Ln 1908, het jaar, waarin ik trouwde, zei hij tegen mij: giest do mei Jan trou wen? Moatst wol witte watsto dochst hear. Jan is in poerbêste jonge en sa earlik as goud, mar ja... hij is gjin boer he, dus eh... nou ja, moatst wol witte, wasto dochst!" Daarna produceerde Douwe Du vel een lange schaterlach en hield hij, zoals hij altijd na zijn wijze opmerkingen deed, een van zijn armen voor zijn hoofd. Douwe Duvel woonde samen, zoals wij al eerder schreven, met een neef, een Anne Laverman, die door zijn omgeving Anne Knol werd genoemd. Bij deze Anne Knol heeft mevrouw Wiersma op de lagere school in de klas gezeten bij meester Blauw, die de gewoonte had on deugende leerlingen lelijk in de arm te knijpen. LUMINEUS IDEE Anne Knol, die al eens op die manier min of meer mishandeld was, kwam daarna op het lumi neuze denkbeeld een open speld te bevestigen in de mouw van zijn jas. Toen Meester Blauw prompt weer in woede ontstak en de arm van Knolsje krachtig om vatte, sloeg hij met de hand in de denken: het is toch wel degelijk mogelijk in deze rubriek foto's af te drukken, die door niemand of vrijwel niemand worden her kend. Zes weken geleden hebben we de kleine sensatie beleefd, dat er geen enkele, letterlijk geen enke le oplossing bij ons binnenkwam, nadat wij een foto hadden afge drukt van de Ipe Brouwërsteeg, gezien in de richting van de Nieuwestad. Wij kunnen ons niet herinneren, dat het ooit eerder was gebeurd, dat er niets bij ons binnenkwam en daar konden we de stakende P. T. T. ambtenaren niet eens de volle schuld van geven, want alle in Friesland wonende abonnees waren toen nog wel in staat hun oplossing op de juiste plaats te krijgen. Ook de foto van vier weken terug heeft veel trouwe inzenders grijze haren bezorgd al was het ditmaal niet zo gek, dat onze brievenbus wederom ver schoond bleef van inzendingen. Maar groot was de oogst aan binnengekomen brieven niet: de rij, vrij hoog lijkende huizen, met een heel smal stukje trottoit er voor bleef bij velen onbekend. 'Dit is de Bagijnestraat' schreef ons mevrouw C. de Ruiter- open speld - eigen schuld, dikke bult Dank zij mevrouw Wiersma kwamen wij nu in het bezit van de hierbijgaande foto, waarop we Douwe Duvel op oudere leef tijd kunnen zien, zittend op de Reitsma te Leeuwarden en daar mee sloeg zij de spijker precies op de kop. 'In het eerste huis woonde zo'n zestig jaar geleden' aldus mevrouw De Ruiter, de timmerman Geert Postma met naast hem de meester-schilder Ferwerda en daarboven mej. Geesje Faber (met een vraagte ken) en daar weer naast woonde de familie Runia'. Ook de heer L. Noordbruis te Arnhem zat goed met zijn veron derstelling, dat het de Bagijne straat was, maar de heer Sake Zittema te Leeuwarden heeft zich welicht met de straatnaam vergist. 'De oplossing is Bolle- mansteeg' schreef hij ons 'en de familie Elzinga woonde in dit huis. Voor de heer J. Barendsma te Drachten was het beantwoorden van de vraag ook niet moeilijk", want, berichtte hij ons, vlak te genover het afgebeelde pand zat mijn grootvader van de Eerste Leeuwarder Dienstverrichting en daar ben ik zo vaak geweest, dat de gefotografeerde huizen goed in mijn geheugen staan ge grift. De heer Rinze van der Heide te Leeuwarden zat eerst met zijn gedachten helemaal goed ('Bagij- Vervolg op pag. 7 stoep. Hij had zijn baard nog, maar die was toen niet meer rossig, maar wit. Douwe Duvel is tenslotte in een bejaardenhuis in Grouw terechtgekomen, waar deze bijzondere dorpsfiguur, al weer heel wat jaren geleden, ook overleed. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1.75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar j per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie net abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. if wenst ieder een voorspoedig 1984 Leeuwarden Tel. 058-882455 8900 AA Postbus 41 8938 AE Jupiterweg 36

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 3