OP NOTARISKANTOOR KON JE VAN ALLES BELEVEN VOORAL IN OORLOGSJAREN Onlangs heeft er een foto in 't Kleine Krantsje gestaan van het pand Willemskade nummer 4, dat vroeger bewoond werd door de notaris Sikke Molenaar. Hij had, met een ingang in de Zuiderstraat, in dat pand ook zijn kantoor, terwijl hij het bij het huis behorende pakhuis' verhuurde aan de heer Waling Dijkstra, die er een verfhandel had. Op dat kantoor ben ik, nu al meer dan vijftig jaar geleden, begonnen mijn theoretische kennis als kandidaat-notaris in de praktijk te gebruiken. Een overvloed van herinne ringen heb ik aan die tijd, waarvan die tijdens de oorlog meer in het menselijke en persoonlijke vlak liggen. EEN BOEK Ter gelegenheid van uw publika- tie van de ruïnes van het Old Burger Weeshuis heb ik al eens verteld dat we van de Grüne Polizei of S.S. de opdracht kre gen niet naar buiten te gaan en niet naar buiten te kijken. Later bleek dat een arrestant in doods nood door een raam van het Weeshuis was gesprongen en op onze binnenplaats was terecht gekomen. U hebt daafover nader gepubliceerd in uw uitgave van 24 oktober 1981. OP EEN EILAND Tijdens de oorlog zaten we daar als op een eiland temidden van de Duitsers. Aan de zijkant het weeshuis met Grüne Polizei en S.S.; tegenover ons de Ortskom- mandant in het mooie herenhuis. (Na de oorlog een paar dagen het huis van de Town Major en daar na de kantoren van de P.O.D. - De Politieke Opsporings Dienst). In de loop van het jaar 1944 zaten op de andere hoek van de Zuiderstraat in de Spaarbank Belgische nationaal socialisten - aanhangers van Degrelle? Kort vóór een inboedelveiling kregen we eens het bevel om direkt "Dik Trom" en "Hollands Glorie" tussen de te verkopen boeken te verwijderen anders zou alles in beslag genomen wor den. Ze bemoeiden zich met al les: van nationaal socialistische zijde kregen we een reprimande dat we in een akte hadden ver meld dat een erflater was geëxe cuteerd op de Leusderheide, daar we ons hadden behoren te hou den aan het overlijdensbewijs waarin stond dat die persoon was "overleden" in Amersfoort. Presse- en Kulturdienst van de Duitsers hadden een hinderlijke belangstelling voor het testament van iemand, die bepaald had dat de begrafenis op oud Friese wijze moest plaats vinden. Op een gegeven moment werd het hele huis gevorderd (ik meen voor de Feldgendarmerie) en moesten we hals over kop ver huizen naar het grote huis aan de Nieuwestad van de freules van Eysinga met de grote tuin aan het Ruiterskwartier. In het vooijaar 1944 kwamen ze tot het vermoeden dat de inlich tingendienst van de ondergrond se de concentratie van Duitse instanties in de Zuiderstraat had doorgegeven, zodat we toen plotseling weer uit het huis aan de Nieuwestad werden gezet en weer naar de Zuiderstraat terug moesten. Ik was toen al een tijd ondergedoken, maar ben toen toch weer een dagje boven water gekomen om mee te helpen sjou wen, zodat akten en dossiers niet in verkeerde handen konden ko men. GEVAAR Daar notaris Molenaar ook getipt was door de ondergrondse dat hij bij een eventueel bombardement op al die Duitse instanties, ook gevaar liep, hebben hij, zijn echt genote en schoonzuster, ook geregeld 's nachts elders gesla pen. In de bevrijdingsnacht meenden we vanaf de rand van Leeuwarden, dat het pand tege lijk met het Weeshuis in vlam men op ging. Achteraf bezien is het misschien provocerend geweest, dat we tij dens de grote staking het kantoor ook drie dagen hebben gesloten en dat pal tegenover de Ortskom- mandant. Nog een paar praktijkherinnerin gen, die niets met de oorlog hebben te maken: Op het kantoor waren enige hon derden hypotheken in admini stratie van particuliere geldge vers. Rente en aflossing moesten worden betaald op 12 mei en 12 november, evenals de pacht van land,destijds nog huur genoemd. IN DE RIJ Men stond dan in een rij te wachten. Er waren veel geldle ningen bij van particulieren op arbeiderswoningen van 1600,— 1800,-, 2000,-. De rente was ongeveer 4% (meestal een kwart of een half procent hoger dan de geldgevers bij een spaarbank konden krijgen), terwijl halfjaar lijks 12,50 of 25,- moest worden afgelost. De schuldenaar had dan een voor die tijd be woonbaar huisje voor nog geen 100,- rente per jaar, plus een paar dubbeltjes grondbelasting en wat onderhoud, dat men zelf deed. Met een paar extra aflos singen was de woning na een jaar of tien, vijftien vrij van schuld. Werd men ziek dan kreeg men De Willemskade met op de hoek van de Zuiderstraat het kantoor van notaris Sikke Molenaar. Aan de andere kant van de straat het pand, waarin in de oorlog de "Ortskommandant" zat. Wanneer ik een welversneden pen had, zou ik een boek kunnen schrijven over wat men allemaal in de praktijk kan meemaken, niet alleen tot vermaak van de lezers maar ook als een waar schuwing voor degenen, die niet tijdig orde op zaken stellen. Uit mijn Leeuwarder jaren wil ik er een paar noemen: Het overlijdèn van een vermo gend ongehuwde zonderling. Hij woonde in een huis waar in de laatste jaren nimmer een kachel had gebrand. Hij kookte zijn eten op een petroleumstelletje. Ik wil niet uitweiden hoe we in de ka mer (waar de overledene in een bedstede lag en later op de grond omdat we de bedstede met een hooivork ook moesten uitmes ten, waarin we uiteindelijk een blikken sigarendoos met een groot vermogen aan bankpapier vonden) naar gegevens hebben gezocht. Via de krant hadden we ieder die meende dat hij in aanmerking kwam als erfgenaam (familie) uitgenodigd om na de begrafenis (Vervolg op pag. 17) Het "weeshuis" op de hoek van het Zaailand en de Zuiderstraat waar in de oorlog zo'n dreiging van uitging. vrijstelling of uitstel van aflos sing. Moeilijkheden waren er praktisch niet, behoudens de steeds weer terugkerende tegen zin om het kwitantiezegel te be talen. Eerst vijf, later tien cent. Ook werd bemiddeld met het verstrekken van een geldlening van een paar tientjes voor de aankoop van zomerbrandstof, wekelijks of maandelijks terug te betalen en een paar dubbeltjes rente. En dat geschiedde allemaal in die tijd - evenals het invullen van belastingbiljetten in de slap pe zomermaanden - praktisch als service. Onvoorstelbaar. In de tegenwoordige tijd is haast nog onvoorstelbaarder, dat in die vooroorlogse crisistijd "eigen bouwers" soms pas een huis kon den verkopen, wanneer het ver huurd was. We spraken wel eens van "beroepshuurders". We kre gen soms het vermoeden, dat iemand wel eens werd overge haald om als huurder op te treden en dat diezelfde huurder na een paar maanden in een ander pas gebouwd huis woonde. In het begin toen ik er kwam, werkte men er ook nog met een "kopiëerpers". Van alle uitgaan de stukken werd niet alleen een doorslag in het dossier bewaard, maar ook een kopie gemaakt door middel van een pers in een boek met ragfijn papier met een uitgebreid naamregister, zodat men een tijds- en naamsgewijs overzicht over vele jaren had. O wee, als tegen sluitingstijd de brieven gekopiëerd werden en de bladzijde in het boek te zwaar bevochtigd werd, dan liepen alle blauwe of paarse letters van de brieven uit en moest alles wor den overgetikt of overgeschre ven met kopiëerlint of -inkt. De prijsdaling was in de crisistijd zó groot, dat huizen op erfpacht wel zijn verkocht met "geld toe" of - omdat de lasten hoger waren dan de opbrengst, dat men pro beerde afstand te doen van zijn "onland", zodat de Staat er dan eigenaar van zou worden. De kadasters hadden opdracht van de regering om die afstandaktes niet toe te passen. Ik weet het niet zeker, maar ik meen dat wegens niet gebruik van land maatregelen zijn of moesten worden genomen om het over waaien naar ander land van "shekels" te voorkomen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9