DICKVANDERHEIJDE JRJREKLAME TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN SCHOOL 14 IN DE TJERK HIDDESSTRAAT DIENEN BIJ "MEVROUW" adviesbureau voor refclame en publiciteit jOZ6f isrsëlsstraat 10 Iceuwarden 058—124984 "Wat zou ik nog graag eens een klassefoto willen zien van School 14a uit de jaren 1938-1944" schreef ons onlangs onze abonnee mevrouw H. de Vries-van der Wal uit Delfzijl. Welnu, aan dat verlangen kunnen we voldoen dank zij verschillende abonnees, die spontaan op het verzoek reageerden en ons de hierbij gereprodu ceerde plaat deden toekomen. Het is een foto uit 1944 van de zesde klas met op de achterste rij van links naar rechts: Lieuwe Verhoef, Wim Ringnalda, Tamme Noordraven, Jelle Jepkema, Willie Pot, Herman Kemp, Henkie Grootoonk, Jacob Sixma, Jan van der Burg en Peter Koenen. Op de rij naast meester R. J. Sipkens de meisjes: Rinie Terpstra, Geertje Jonker, Alie de Vos, Grietje Wiersma, Grietje Kindermans, Aaltje de Vos, Eke Ferwerda, Grietje van der Meulen, Pietje Kraay en Greetje Rohn. Op de tweede rij: Jelly Goedemoed, Catharina Boetes, Grietje Smidt, Hilly van der Wal, een meisje Constance, Lena de Bruin en Pietje Spoelstra. Tenslotte vooraan: Sietske Dirksen, Rinnie Pot en Hinke de Jong. Eén van de abonnees, die ons deze foto toezond, mevrouw S. van der Wal-Dirksen te Drachten, schreef, dat ze het 'best leuk' zou vinden om het volgend jaar, veertig jaar nadat deze foto is gemaakt, een soort reünie te organiseren. "Als er mensen zijn, die dit met mij willen organiseren, laten die dan even contact met mij opnemen. Het adres is De Orion 84, 9207 BC Drachten, telefoon 05120 - 12743. Mooi en dan zijn wij benieuwd, wat het wordt! Vervolg van pag. 5 beurden geld en voorlopig was ik uit de brand. Maar ik had zoveel tegelijk no dig. Vader was een kleine boer en zijn kindertal in het voorhuis was groter dan zijn veestapel aan de achterkant. Geen verkeerd woord hierover, zo was het toen nu eenmaal, maar dat hield wel in dat mijn uitzetje niet bepaald vorstelijk was te noemen. Met Froukje was het al niet zoveel beter. Langzaam maar zeker kwamen we er bovenop en na twee jaar hadden we allebei een nieuwe fiets, zaten we goed in de kleren en zo nu en dan een avondje naar de cinema kon er ook nog wel af. Een film bijvoorbeeld met Jea- nette Macdonald en Nelson Eddy was het einde. Om te zwijmelen. En Shirley Temple stond ook hoog genoteerd. In die twee jaar waren we er uiterlijk ook wel wat op vooruit gegaan, vonden we zelf. Tegenwoordig is er geen verschil meer tussen stad en dorp, maar in die tijd beslist nog wel. We vonden het heerlijk om eens met een nieuwe jurk aan of een vlot hoedje op door ons dorp te paraderen en genoten van de jaloerse blikken van de vrouwe lijke en de groeiende belangstel ling van de mannelijke leeftijdge noten. Eerlijkheidshalve: het woordje „kakmadam" viel ook wel eens. "Ijdeltuiten zijn jullie" berispte moeder. Nou en? Rond de twin tig jaar ben je op z'n best en waarom dat niet een beetje uit te buiten? De winter van 1932 naderde en met nog enkele vriendinnen be sloten we op dansles te gaan en zo kwamen we terecht bij de heer Hub Adema, de man, die in de twintig- en dertiger jaren zoveel jonge mensen het dansen heeft geleerd. Er zou les gegeven wor den op zondagmiddag van half vier tot vijf uur voor alle gezind ten en van vijf uur tot half zeven voor uitsluitend katholieken. Qua religie behoorden wij bij de laatste groep, maar helaas dan konden we pas om zeven uur thuis zijn en, hoe goed onze werkgevers ook waren, de elite van toen peinsde er niet over om zelf voor de koffietafel te zorgen als men daar personeel voor had. Noodgedwongen sloten wij óns aan bij de gemengde club, maar namen ons voor voorlopig maar niets aan mevrouw te zeggen. Dat gaf maar moeilijkheden. Al spoedig waren die danslessen een heerlijke ontspanning voor ons. Zo tegen vijven stond de volgen de club al ongeduldig te wachten en soms stak iemand zijn hoofd om de hoek van de deur om te zien hoe ver we waren. "Daar heb je weer zo'n roomse- kop!" zei mijn danspartner van idat ogenblik. Ik kreeg een bin nenpretje, hij moest eens weten dat hij op dat zelfde moment rondzwierde met nog zo'n "roomsekop". Het woord oecu mene stond wel in het woorden boek, maar hoeveel mensen wis ten wat dat betekende? De tijd was er ook nog niet rijp voor, want over en weer mocht men elkaar graag even tegen de haren instrijken. Kerstmis naderde en dan zou ook ons eerste bal plaats vinden. Nu moesten we wel voor de dag komen met onze escapa des, want het bal duurde zeker tot over twaalven en dat ging zo maar niet. Mevrouw was onaangenaam ver rast toen ze hoorde dat wij al maanden op dansles waren zon der dat zij het wist. En toen ook nog bleek dat we op een gemeng de club waren zei ze boos en bedroefd: "Hoe moet ik dat nu aan jullie ouders verantwoor den? Jullie hebben mij er in laten lopen". Ze had gelijk. Zelf waren we ook niet zo inge nomen met de hele situatie, maar wat hadden we dan moeten doen? Onze jeugd verkniezen? Die paar jaartjes zijn toch al zo gauw voorbij. Met moeite kregen we toestemming. Wat te voorzien was en wat we niet wilden, gebeurde toch. We raakten allebei bevriend met een jongeman van de dansclub en toen het zomer werd kon men het rustig verkering noemen. Ge heimhouden ging ook niet lan ger. Wat waren we begonnen. Wat een trammelant in vier ge zinnen, want in die tijd was men niet zo tolerant op dat gebied. Ik zal u het verdere verloop besparen. Alleen nog dit: die jongemannen werden onze echt genoten en zijn dat nog. Onze clubgenoten van toen schommelen nu tussen de zeven tig en de vijf en zeventig jaar. Weten ze het nog, die zondag middagen in de foyer van de Harmonie in de winter van 1932- '33? Waar blijft de tijd! Apeldoorn S. B. B.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 11