BIJ BRAND ACHTER MEBIUS: NOOIT SUKKE VLAMMEN SIEN DROOG GROENTESPUL: DAN WETE JOU ET WEL. Een paar keer bin ik bij't deur bladderen van mien kolleksie Kleine Krantsjes, waar ik erg sunig op bin, op een prentsje stuit vanne "dorpssmederij" van Me- bius inne Schrans. En daar hew we veul nog in ons neus, oren en ogen sittende herinneringen an. Inne eerste plaats, omdat we as jongens deur Mebius onse hoe pels make lieten. Dan nam Me bius of de knecht een stuk dun iezer, mat met sien ogen de grootte vanne klant, hoe groot de hoepel wudde must, keek of't stuk, wat ie in sien hannen had, lang genoeg was en as dat so was, dan begon het eigenlijke werk, het bugen en het smeden. As je d'er nou op terugkieke kanne je het een symphonisch gebeuren viene: het vuur inne smidse, het trekken anne blaas balg, met elke ruk het hoogop- laaiende vuur, waarin heel het vertrek in een rooie gloed set wudde, het loeien van't vuur, het bijstoken met kolen en dan, as de uuteinden vanne hoepe roodgloeiend waren, het geluud vanne moker, dof op het smeed- stuk, mar helder klinkend op het aambeeld. Ik kan't nog voor mie sien. En dat voor een pries van een dertig of vijf en dertig cent, later mogelijk wat meer. KLOMPEN KRAMMEN Een ander karwei voor de smid was't 'krammen" van onse klom pen. Klompen binne lekker anne voeten, mar se binne oek erg kwetsbaar en onse manier van omgaan mette klompen - zeven stuvers een paar - was nou niet bepaald sachtaardig. 't Was wel wét om, as je se kocht hadden, de punten er af te snijen. Het veulsliedige gebruuk vanne klomp omvatte: het sjotten, het mekaar er met te lief gaan (niet op't hoofd!), pompe met knik kers en as drinkgerei brake, at js met polsspringen dust hadden en er een schone sloot te vienen was. En al naar behoefte nog veul meer. 't Een en ander maakte, dat de Mebius inne Schrans. kap er wel es af raakte en dan maakte Mebius dat weer in or der. De klomp wudde mette kap inne bankschroef set en andraaid en dan wudde er een gleuf inne klomp en inne kap saagt. Spie kers en as drinkgerei brake, at je nee. Daardeur een stuk iezer- draad en je konnen de klomp weer andoen. Kosten: een cent. Op disse manier hewwe Mebius vaak en veul begunstigd. En dan het beslaan vanne peer den inne hoefstal. Ik herinner mie, dat het er wel veul, weest hewwe, mar dat hewwe niet so lang metmaakt, omdat, as een gevolg vanne technische voor- uutgang, de tractors en auto's de peerden verdrongen. Mar in mien herinnering ruuk ik nog altied de penetrante brandgeur na't opleggen van een hiet iezer op een peerdehoef. Mebius had oek de verkoop van ne Gazelle. As wij tuus om een fiets en het liefst om een Gazelle vroegen, sei ons moeke steevast: "Je hewwe benen kregen om te lopen en so lang je lope, skimmel je niet. "D'er wudde gien discus siepunt van maakt. Het scherpst inne "Mebius-sfeer' is mie bijbleven de redding van hun inboedel bij't gebeuren, waarvan ik mie inspanne sal er een ooggetugeverslag van te ge ven. Het begon met een potsje kaat sen. Achter de huzen anne weste lijke siede vanne Nieuwe Schrans had je nog een stuk greide, waai je heerlijk kaatse konnen. Mooi vlak, goed en niet te lang gras en de greppels met veul ruumte ei tussen. ENORME VLAMMENZEE We hadden net de peturen in mekaar set, het perk uutleid en de opslag uutmeten. Ik sal net de eerste bal angeve, ik nim mien anloop en volg de bal met mien ogen en ik sien achter't perk plotseling boven de huzen een enorme vlammenzee: een reuze- brand inne boerderij naast Me bius. Disse boerderij was deur de Groentedrogerij van Bontekoe en Tulner afhuurd as pakhuus en achteraf hoor je dan, dat de hele schuur tot anne nok volstouwd was met gedroogde groente. Dat dat spul brande wu sagen je wel: man, man wat een vlammen, ik had nog nooit so wat sien. Gien wonder, dat se al gauw druk bezig waren bij de buren en dus oek bij Mebius de saak te ontru- men en huusraad en gereedskap naar buten te sjouwen en alles wat maar draagbaar was buten neer te leggen. Met nog een paar kornuiten was ik so gelukkig, dat we ons bij de ontrumers anslute konnen. Eerst beneden en toen we dat klaard hadden, of beter seid toen we as metwerkers beneden niet so erg waardeerd wudden, oppe bovenverdieping, waar het kar wei ook wat eenvoudiger was, omdat je niet sover met de spul len hoefden te lopen. De ramen stonnen open en je droegen de tafeltsjes, stoelen, sierstukken as vazen en schilderijen en andere saken, die 't je mar teugenkwa- men naar 't raam en dan lieten je 't maar los inne verwachting, dat er beneden meensen waren, die 't wel opvange suden. Soms gebeurde dat oek wel en so hewwe heel wat meubilair 'red de', kannen, sonder dat we er een flauw idee van hadden, hoe het er vanaf komen is. Seis vonnen we, dat we een heel goed stuk reddingswerk deen hadden. De brand op sich seis was voor ons oek uitermate interessant. Het was alleen al een gebeurtenis om de brandweer werkelijk in actie te sien. Eerder hadden we de brandweer enkel op oefening sien en daar wudde dan een potsje van maakt, waarbij het jonge publiek sich, tot ongenoe gen vanne moeke's thuus, nat- spuite liet. Mar nou sagen we, hoe'n bitsje disse hardswoegende kerels teu gen dit vuur uutrichte kon. En dan hielpen er oek nog een sood meensen met deur met emmers water in 't vuur te gooien, wat natuurlijk oek niks uuthaalde. Intussen was 't overal inne Schrans een bedrijvigheid, soas wij nog nooit metmaakt hadden. De pliesjes Van Wijk en Sibran- die hadden heel wat werk om alles op een afstand te houwen, mar gieneen die sich daar wat van antrok. As se dat wel deden, dan liepen se even vedder ge woon om de agenten heen. Het duurde nog vrij lang voor het hele geval uutbrand was en 't nablussen ging nog een heel end inne nacht deur. Ik meen, dat er oek nog hulp uut de stad bij kwam, maar dat haalde oek al niet veul uut. Met elke brand is het so, dat het vuur sich al sterk in 't licht brandbare spul invreten het, voor het blussingswerk orga- niseerd wudden is. Nou, ik sei het al, dat droge groentespul was brandbaar en bovendien lieten we ons later vertelle, dat het blussen in dit geval nog moeilijker weest was, omdat er bij 't ondersoek naar de brand tussen de resten benzine- blikken vonnen waren, en dat dat voor de versekering anleiding weest was om voorlopig mar even te wachten met de uutbeta- ling van 't versekeringsgeld Eindhoven Joop Hidma De wakkere Huzumer brandweer in actie - mar 't gaf niet veul.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 7