OPSPORING VERZOCHT OUD GEBRUIK IN DONKERE DAGEN VOOR DE KERST DOBBELEN OM WILD X even was komen binnenwippen om van die huldiging getuige te zijn, werd overgehaald "ook eens" mee te doen, won hij op slag en sprong een kolossale en nauwelijks te tillen rollade. En een uur later, bij het verlaten van de zaak, bevond hij zich in het gelukkige bezit van nóg eens zo'n rollade en een vette kip.Al zo: drie prijzen, de vreugde kon niet op. Precies zeventig jaar geleden zou dat, in het café restaurant Bergman aan de Wir- dumerdijk niet zijn gebeurd, want wat lazen we in een adver tentie, die in 1913 in de krant heeft gestaan? Wel, dit: "Indien één en dezelfde persoon twee prijzen heeft gewonnen, wordt hij ten bate van andere spelers wegens meerdere bekwaamheid buitengesloten". Meerdere bekwaamheid in het dobbelen dus Het moet in vroeger jaren in tal van Leeuwarder café's gegonst hebben van de gezelligheid in de tijd rond Sinterklaas en Kerst. De ene kastelein organiseerde bil jartwedstrijden, de andere bracht dames en heren voor het kaart spel bijeen, een derde schreef speciale krachtmetingen voor de edele kunst van het sjoelen uit. Vrijwel altijd ging het dan "om wild", om hazen, eenden en fa zanten, maar ook werd er wel gespeeld om tabakswaren of ge bak en zelfs wel gewoon om geld. TRADITIE BEWAARD In één van de "bruinste" café's in de stad, het etablissement De Ossekop" van Willem Eygelaar aan de Uniabuurt bleef de tradi tie van het spelen om wild in de decembermaand tot de dag van vandaag bewaard: nog ieder jaar komen daar tientallen meer of minder vaste stamgasten op een bepaalde avond bijeen om er in ouderwetse trant te dobbelen om de begeerde prijzen, die er dan op de biljarttafel hoog liggen opgetast. Ditmaal kreeg deze traditionele dobbelavond in de donkere da gen voor Kerst een heel bijzon dere betekenis, omdat er een man gehuldigd werd, die nu al veertig jaar lang een groot aan deel in de organisatie heeft ge had, de zesenzeventig jarige heer M. Hoekstra, bij velen in de stad als 'Tines' welbekend. Zelf komt hij niet eens aan spelen toe, omdat hij letterlijk de han den vol heeft zo lang de avond duurt: hij "bevoorraadt" de drie grote tafels, waaraan wordt ge speeld en waarvan de leiders voortdurend op luide toon te kennen geven, wat er \vordt ver langd: "Tines, een haas!", "Tines een fazant!", "Tines, een kiep!". Tot zijn eigen verrassing werd Tines plotseling uit deze bezighe den weggerukt door de heer Wim Röben, die hem namens alle aan wezigen in een gloedvol betoog kwam huldigen voor die veertig jaar en die hem (als eerste in de lange geschiedenis van Eyge- laar's caféjbenoemde tot "ridder in de Orde van de Ossekop". Hij kreeg een daarbij behorende, zeer fraai door Johan Meyer gecalligrafeerde oorkonde uitge reikt en werd verder vereerd met een zwaargewicht-medaille met op de ene kant een ossekop en op de andere de tekst, die zijn be noeming bekrachtigde. Ook was er nog het één en ander voor hem en zijn vrouw ten behoeve van het versterken van de inwendige mens. Het dankwoord van Tines Hoek stra die door de heer Röben een zeer markante figuur werd ge noemd, was geheel conform zijn eigen stijl: "do kanst het even goed mooi segge", aldus de jonge ridder. De spelletjes, die daarna weer losbarstten, waren van een ont roerende eenvoud; het ging er bijvoorbeeld om om in één worp van zes dobbelstenen de meeste of de minste zessen of enen te gooien vier zessen of enen waren vaak al voldoende voor een vette prijs. Toen uw verslaggever, die alleen Dank zij 't Kleine Krantsje is onze abonnee, mevrouw M. Damhaar-Hollander, Bunnikpad 18, 3815 NS te Amersfoort, na jaren weer in contact gekomen met een vriendin van Vroeger, Hillie van der Wal. "Dat vind ik ontzettend fijn" schreef zij ons, "maar het zou nog leuker wor den, wanneer ons trio weer bij een zou zijn, want we waren als vriendinnen altijd met z'n drieën". De derde vriendin, die me vrouw Damhaar nu graag wil opsporen, was BAUKJE AM MAN en zij woonde, zoals de aanvraagster schrijft, "achter het witte hek" en dat moet, wanneer we ons niet vergissen in de buurt van de Groeneweg zijn geweest. "Haar vader", schreef mevrouw Damhaar, "was accordeonist en hij speelde in een café aan het Zaailand. Ik hoop, dat Boukje zal reageren of dat iemand, die haar kent, dat wil doen". M In een vorig Klein Krantsje vroeg onze abonnee, de heer K. Faber te Haarlem opsporing van het boek Aid Faers Groun van J. O. Wiersma ten behoeve van geïllu streerde voordrachten die hij houdt over het leven en werk van de illustrator Cor Jetses. Jetses tekende ook voor dit boek Aid Faers Groun. De heer Faber heeft ons nu be richt, dat de oproep in 't Kleine Krantsje tot een zeer snelle reac tie heeft geleid. "Ik ben via uw krant al in het bezit gekomen van het voor mij onmisbare boek en ik hoop te zijner tijd ook nog eens in Leeuwarden te komen met het Jetsesprogramma. Mijn hartelij- Jce dank voor uw medewerking", aldus deze dankbare abonnee. UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM Zo werd de Gemeenteschool nummer 1 aan de Druifstreek even na de eeuwwisseling gefotografeerd en zo staat de school er nog steeds. Voor alle kinderen, die eens deze "Geertse school" bezochten, moet deze door Dijkstra's Boekhandel te Leeuwarden uitgegeven kaart een bijzondere herinnering zijn geweest. De kaart is in 1905 door "H. en T.verstuurd naar Mejuffrouw L. 't Sas, Brugstraat 10 in Breda, maar ze keerde later rmar hier terug.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9