DICKVANDERHEIJDE JRfREKLAME ONZE FOTOPRIJSVRAAG TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN SNAPSHOT ZONDER WOORDEN adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef isr?ëlsstraat 10 leeuwarden 058—124984 Deze foto uit 1931 van de vierde klas van School 5 uit de Schoolstraat, werd ons toegezonden door onze abonnee, mevrouw Siep Wagenveld- Terpstra te Emmen. Op de eerste rij rechts de tweeling Anneke en Hillie Weiland en verder: Grietje de Bruin, Anna Nederhoed, Sjoerdje Eigelaar, Lucie Boonstra, Akke Smit, Antje wiersma en Siep Terpstra, de inzendster van de foto. Op de middelste rij: Cor met een vraagteken, Sjoerd Visser, Jappie Wieling, Klaas Jissink, Geertje Luik, Catrien Steltman, Corrie van der Weide, Griet Jürgens, Jan Blom en Corrie v/d Zee met daarachter Juf Jagerling. Tenslotte de derde rij: Ineke Wierda, Adrie Zwart, Klaske Buising, Anneke Wekhoven, Wietske v.d. Woude en een Petronella. Mevrouw Wagenveldt, die ons schrijft, dat zij en haar man elke keer weer van 't Kleine Krantsje genieten en die hoop uitspreekt, dat het in lengte van dagen mag blijven voortbestaan, zou het plezierig vinden reacties vab haar klasgenoten te vernemenHaar adres is Wekingeslag 126 III. Vervolg van pag. 3 'Afstappen', maar menige ge makzuchtige fietser dacht "dit is niet voor mij bestemd" en het kwam dan ook vaak voor, dat er om het hoekje voor de toenmali ge banketbakkerij een agent stond om de held in zijn boekje te noteren. Doorgaans kwam dat op drie gulden boete of drie dagen hechtenis te staan". Mevr. F. J. Haarsma-Sterenberg te Drachten: "De Vrije Evangeli sche Kerk was eerst een Idein kerkje, maar in de tijd, dat domi nee D. W. Veldkamp predikant in deze gemeente was, is de kerk enige malen vergroot. Op 17 januari van het vorige jaar is dominee Veldkamp op tweeen- tachtigjarige leeftijd overleden". In vrijwel alle ontvangen brieven wordt de naam van de bekende fotograaf Dwinger genoemd, die woonde in het pand op de hoek van het Molenpad en de Ooster- grachtswal en het deed ons veel genoegen ook een brief te mogen ontvangen van een van zijn dochters, nu mevrouw J. Weyel- Dwinger te Amersfoort. Mevrouw Weyel schreef ons het volgende: "Al vele jaren ben ik geabonneerd op 't Kleine Krants je en iedere keer zie ik met spanning naar de nieuwe afleve ring uit. Heel veel bekende ge zichten en plekjes in onze goede stad Leeuwarden roepen herin neringen bij me op. Vaak meende ik duidelijk iets te herkennen, maar doordat ik nu al tweeenvijf- tig jaar uit Leeuwarden vandaan ben, twijfelde ik ook altijd weer. Gelegenheid om er eens een kijk je te nemen om me te overtuigen was wat omslachtig van hieruit. Hoe groot was mijn verrassing nu in de prijsvraag mijn ouderlijk huis 'ten voeten uit' te herken nen. Ik was er even stil van en er ging een groot deel van mijn leven plotseling als een kaleido- scoop aan me voorbij. Ik ben namelijk in dit huis geboren, ik had er temidden van mijn ouders, mijn broer en twee zusters een heerlijke jeugd en ik werd er tweeentwintig jaar later door mijn man als bruid opgehaald. Mijn vader heeft er tweeenveer tig jaar zijn 'Fotozaak Dwinger' gehad en er zijn heel veel - nu al oudere Leeuwarders - bij hem als klant in de zaak geweest. De meesten zullen trouwens de zaak vanaf de voorkant kennen, waar aan de Oostergrachtswal de in gang was. Maar deze foto is vanuit het Molenpad genomen en dat is voor een buitenstaander moeilijker te herkennen. Ik meen eens gehoord te hebben, dat er na een brand aan het huis het een en ander veranderd is, maar op deze foto is het huis nog precies zoals ik het in mijn herinnering heb bewaard". Vervolgens schrijft mevrouw Weyel over het droeve lot, dat de familie Dwinger in de oorlog trof. "Mijn ouders, mijn broer Simon, zijn vrouw en twee kinderen, een tweeling, hebben hun leven in een van de gevreesde concentra tiekampen moeten verhezen. Mijn beide zusters en ik hebben met onze gezinnen ons leven gered door onder te duiken. Dit was enkel mogelijk, doordat wij contact kregen met heel goede vaderlanders, die zich er voor honderd procent bewust van wa ren wat naastenliefde is. Het was voor ons allen geen gemakkelijke tijd en we hebben met elkaar heel wat gevaar, angst en ontberingen moeten doormaken. Maar we hebben het zo blij moedig moge lijk kunnen verwerken in de we tenschap, dat daarvoor het ge vaar voor onze helpers en ons zelf zo gering mogelijk zou zijn, tenminste voor zover dat in onze macht lag. Onze brave Pleegou ders zijn niet meer in leven, maar met hun kinderen, die in die tijd nog alle zes in huis waren (denkt u zich de moed van die ouders eens in) en die inmiddels ook al grootouders zijn, hebben wij al tijd een spontane, eerlijke vriendschap behouden". Tot zover mevrouw Weyel. En dan wordt het nu tijd, dat we de winnaar van het prijsje opvissen uit de grote stapel inzendingen. De fortuinlijke werd de heer G. van Tuinen, Vermeerstraat 42 te Leeuwarden. Hij ontvangt een exemplaar van het boekje 'Leeu warden, ach ja, zo was het met zestien foto's van de stad uit een ver verleden tijd. Joseph Dwinger, de bekende fo tograaf van de Oostergrachts wal, hoek Molenpad.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 11