"IK HEB ER EEN HEERLIJKE ONBEZORGDE JEUGD GEHAD T KLEINE KRANTSJE BIJ HET OUDE MOLENPAD STADSNIEUWS VAN VROEGER Na een aantal moeilijke opgaven met als gevolg betrekkelijk weinig inzendingen nu weer eens een bekender beeld in onze rubriek 'Leewadders, waar is dit'—het hoekje van de stad, waarvan wij de voorlaatste maal een foto afdrukten, werd door heel velen herkend en de stroom goede oplossingen hield dan ook niet op. Wel gaven verschillende inzenders toe eerst aan andere punten te hebben gedacht voor zij tot de enig juiste eindconclusie kwamen, maar veruit de meeste deelnemers zagen het op slag en stoot: dit was het Molenpad met het gezicht op de Oosterkade aan de overkant van de gracht. Slechts twee abonnees gokten helemaal verkeerd, een uit Breukelen, die ons schreef "dit is de Blokhuissteeg met het café van Schele Willem op de Weaze aan de overkant" en een uit Leeuwarden, die meende op de afgedrukte foto een stukje van het Droevendal te zien. Voor veel inzenders was het beantwoorden van onze traditio nele vraag niet moeilijk, omdat zij in deze omgeving hadden gewoond - enkelen van hen laten wij hierbij graag even aan het woord. De heer B. G. Knip te Franeker: "Dit moet het Molenpad zijn, waar ik als jongetje heel wat plezier heb gehad. Ik herken nog de woning op de hoek van de Oostergrachtswal, waar destijds de familie Dwinger woonde, o.a. bekend als schoolfotograaf. Ach ter dit pand staat daar nog het houten atelier, waar ik op circa achtjarige leeftijd met mijn vader op de foto ben gekomen. Ter hoogte van de lantaarnpaal zat de heer Van der Woude altijd achter het raam van zijn werk plaats schoenen te repareren met de leest voor of tussen zijn knieën. Naast de Vrije Evangeli sche kerk en tussen de kerk en het huis van Dwinger was, enigs zins teruggebouwd, de woning van Damsma. Daar tegenover was een lange blinde muur, waar wij als jongens vaak overheen klommen om te gaan 'hofke zin gen'. Ook was het daar voor ons een prachtig plaatsje om te voet ballen: de goalpaal was het hek van de kerk en menigmaal kre gen we met de koster of de politie te maken, want zulks mocht in die tijd nooit, maar wij vonden altijd wel weer een ander stukje. Mevrouw J. Kamphof- Stellingwerf te Pesse: "Nimmer werd er door mij gereageerd op 'Leewadders, waar is dit?' Nu wil ik toch eens meedoen, want dit is het Molenpad en voor mijn trou wen, zo'n dertig jaar geleden, woonden wij in de Van Cronen- burghstraat, dus het kan niet missen". ETTELIJKE MALEN De heer Chr. Doorenbos te Leeu warden: "Wonend in de Bis schopstraat ben ik hier ettelijke malen doorgekomen. Links op de hoek een sigarenmaker, dan schoenmaker Van der Woude in z'n kleine huisje, annex werk plaats, die had een nogal lange dochter met een bril op, hij trou wens ook, en dan Van der Noord, zand- en grinthandel met de op slag. De huizen, die er nu staan waren er toen nog niet. Aan de rechterkant op de hoek fotograaf Dwinger met daarachter zijn ate lier. Vervolgens, een ietsje van het pad af, kuiperij Damsma - later sierkuiperij op het Zwitsers- wal tje - dan de kerk, drukkerij Westerbaan, de paardenstalling van de factorij Huisinga met op de bovenwoning de familie Fran- kena en verder de pakhuizen. Molenpad, wat ben je toch veran derd!" Mej. G. Drijver te Leeuwarden: "Zelf heb ik van 1950 tot 1965 aan het Molenpad gewoond. Die huizen, een rijtje van drie tussen de P. de Swartstraat en van Van der Kooijstraat zijn jammer ge noeg kortgeleden afgebroken. Hele keurige woningen, ook nog voor de afbraak. Het pand rechts op de foto werd vroeger be woond door de banketbakker Faber, nu woont hier de familie Kalsbeek, koeltechnische instal laties. In het pand links woont de 'sigarenman', de heer Wijnsma". De heer Jac. M. Quée te Hooge- veen: "Ruim zestig jaar geleden maakte ik via het Molenpad mijn dagelijkse schoolgang op weg naar School 4 aan de Wisses- dwinger. Weliswaar woon ik al meer dan vijftig jaar in Hooge- veen, maar Leeuwarden was voor mij de fijnste stad, die ik ooit heb gekend, al moet ik zeg gen, dat er de laatste jaren veel moois is verdwenen. Aan het eind van het Molenpad was vroe ger de opslagplaats van Van der Noord. Zij deden in zand en grint, dat werd gelost uit de schepen, die een ligplaats vonden aan de Grachtswal. Er bleef nogal wat van de lading liggen op straat en als ik daar wat grintstenen aantrof, dan was een flinke trap er tegenaan wel te verwachten. Dat ging altijd goed tot ik een steen de verkeerde richting zag uitvliegen en glasgerinkel mij waarschuwde, dat er ergens een ruit aan diggelen was gegaan. Toen de gedupeerde niet direct verscheen, vervolgde ik via de Grachtswal mijn weg naar school en daarmee was de zaak voor mij afgedaan, behalve dan dat ik mijzelf beloofde geen stenen meer weg te schoppen. Toch bevredigde mij dit niet - ik maak te mezelf uit voor schietert en schietbroek en toen ik op de Nieuweburen liep kwam ik een jongen tegen met een klein meis je aan de hand. Het meisje spar telde nogal tegen en plotseling gaf de jongen haar een gemene trap tegen de benen, waarop het heel erg begon te huilen. Hoewel de jongen een halve kop groter was dan ik, vloog ik hem aan en gaf hem een 'neuske'. Het bloed liep over zijn gezicht, maar tot -mijn verbazing deed hij niets terug, hij jankte. Ik ging toen maar verder schoolwaarts, roe pende 'Wie is er nou een schiet broek'. Het laatste stuk naar school ging ik fluitend verder". STUKJE LOPEN Mevrouw Annie Nederkoom-de Jong te Oss: "Hier moet ik dui zenden keren langs zijn geko men, want wij hebben jaren in de Bisschopstraat gewoond. Je moest altijd dat stukje lopen en dan vlug met één been steppend fietsen. Toen was er nog steeds een agent op de hoek en die kon je zien en dat kostte geld". De heer R. Poelstra te Leeuwar den: "Dit was vroeger een gou den hoekje voor de Leeuwarder politie, toen er nog genoeg agen ten waren en ze nog zowel loop als fietsdiensten hadden. Even voor de nog aan de rechterkant afgebeelde kerk was een bordje met 'Wielrijders verboden' of (Vervolg op pag. 11) KRANIG Hedenochtend ruim 8 uur reed langs den Zuidergrachtswal een paard en wagen in de richting van de Beurs- brug. Voor het gebouw van de V. P. N. stond een auto op den wal, waarmee de wagen in botsing kwam. Tengevolge hiervan schrok het paard en sloeg op hol, den voerman aan de teugels meesleepende. De agent Wedzinga, die op het Zui derplein het verkeer regelde, zag het hollende dier naderen, snelde op het paard toe, greep het bij de teugels en bracht het tot staan. Naar ooggetuigen ons verzekerden is hierdoor veel onheil voorkomen. Het was daar n.l. op dat oogenblik in verband met de aankomst der treinen een druk verkeer. (1926) voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1.75 per stuk Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie net abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. if

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3