Friesland Bank Uw eigen bank Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. bekende, Door Weidijk, Sietske Leekstra, Henny Weidijk, Jopie Weidijk, Riny Terpstra, Pietje Schaafsma, Geertje Dijkstra, Hommo ten Have, Yme Bosma, Jannes van Slooten, Tjitte Hiem- stra. Leeuwarden H. T. ten Have JUF KAASTRA In een vorig nummer las ik het. schrijven van de heer Ten Have over Juf Kaastra. Wel, wat hij schreef kan ik mij precies van haar indenken, want ik heb op vijfjarige leeftijd ook van haar de eerste lessen in de zandbak en matsjevlechten gehad. Dat was op de bewaarschool te Wirdum in 1912. Hierna kregen wij in de eerste klasse van de toen Openbare Lagere School, ook in Wirdum, les van Juf De Jong, haar vrien din. De dames zijn nadien naar Leeuwarden gegaan, in dezelfde positie, wat blijkt uit het schrij ven van Ten Have. De dames zullen nog wel bij vele ouderen in Wirdum en Leeuwarden in herin nering zijn. Drachten S. Pasma JANTJE IN MODDERSTAD Zoals gewoonlijk las ik ook nu weer met veel interesse het arti kel over Huizum van de hand van de heer Z. Hij beschrijft hierin o.a. zijn be zoek aan de Harmonie, waar de operette "Jantje in Modderstad" werd opgevoerd door een zangklas van "Juf Bender". Indertijd, zo'n 11 jaar oud, zong ik de titelrol. De woorden van mijn "openingslied" herinner ik me nog woordelijk: Dag kind'ren, ik ben kleine Jan En ik kom zo pas hier aan. Ik wenst'als vriendjes met jelui Heel prettig om te gaan. Maar, nu 'k je goed en wel bezie Beval je me niet best. Eerst zag 'k die kleine vuilpoes daar (Annie Ter Horst) En net zo is de rest. Jantje kwam als een schoonge wassen ventje, gestoken in een vlekkeloos wit pakje met rode pompoenen, terecht tussen een troep "vieze Modderstad- kinderen": Toneelkapper Kin dermans had ze allemaal een kwatta-reep gegeven waarmee ze, al sabbelend en genietend, af en toe hun gezicht moesten be werken. Hoefde hij niet te schminken en waren zij na afloop gauw weer schoon. Jantje probeerde met hulp van o.a. een sponzevrouw en een kammeman (Juf Gramsma en de heer K. v. Oostrum) de kinderen in Modderstad hygiëne bij te brengen: "Sponzevrouw, kom eens gauw, Kammeman, vlug een kam." Dit karweitje was binnen ander half uur opgeknapt, waarna Jan tje op de schouders van de bewo ners van Modderstad werd rond gedragen en daarbij zijn blonde pruik verloor: die bleef hangen aan één van de waslijnen, die over het toneel waren gespan nen! Van de meespelende kinderen herinner ik mijAnnie Anthoni- des, Teunke v. Oostrum, meisje Peereboom, Toos Paardekoper, Janny v.d. Veen, Henny Rosier, Jan Vonk, Jaap Vriezenberg, Henk v. Dorsen en Siep Lerk. Drachten Gerrit Visser UIT CORRESPONDENTIE OPGEPIKT "Als ik 't Kleine Krantsje over de post aantref is mijn dag weer goed; mijn vrouw en ik verblij ven dan weer enkele kostelijke uren in Oud Leeuwarden. Voor dit alles heel hartelijk dank. (De heer Jac. M. Quée te Hooge- veen). "Uw blad is voor velen 'het contact' met onze geboortestad. Hopende, dat het u gegeven is zo door te gaan. (Mevr. T. de Jong-Bosklopper te Delft). "Wij hebben ook het vorige jaar weer genoten van 't Kleine Krantsje en wij wensen u een gelukkig 1984." (Mevr. F. J. Haarsma-Sterenberg te Drachten). DAAD-T-I-.CTA ca ¥i tc Onvergetelijk: met de "Minister Kraus" naar Vlieland. öAAKl Ub LA rAlLLb Enige tijd geleden schreef de heer Enne Rozema in 't Kleine Krants je over zijn herinnering aan freu le Baart de la Faille, die zo veel voor de Leeuwarder bleekneus jes heeft gedaan. Met belangstel ling heb ik zijn verhaal gelezen, want ook ik heb lieve herinnerin gen aan de freule. Juli 1926 ging er een groep kin deren via Harlingen met de 'Mi nister Kraus' naar Vlieland - ik was in die groep, nog geen zeven jaar oud, een van de kleinsten. Levendig herinner ik me nog de vier weken, die we daar door brachten. Er werd uitstekend voor ons gezorgd door tante Stien en tante Marie en de dienst meisjes Jelly en Beppy. Voorts waren er de lieve dames Feltz en Gratama, die iedere dag met ons optrokken. Nog zie ik mevrouw Feltz voor me, een chique dame met haar zilvergrijze haar en dito kousen. Mevrouw Gratama had een bruine strohoed, die zij con stant droeg. Ik heb nog altijd de foto van ons groepje, gemaakt voor het 'koloniehuis'. Nog zie ik de welvoorziene lange tafels, gedekt met rood of blauw Brabants bont, de tinnen beker tjes met de heerlijke boerenmelk, waar de kluitjes boter op dreven, 's Avonds werd er gezongen. Dat was altijd een moeilijk uurtje voor me, dan kwamen de water landers, vooral als de laatste boot het eiland verliet, wat we in het huis konden horen. Jammer, dat ik er zo onwennig was; bij nader inzien was het er een heerlijke tijd. Wat een fijn speelgoed in de speelzaal. Nog zie ik de keuken en de mooie poppen, waarmee we mochten spelen, 's Avonds, als we al in bed lagen, las me vrouw Feltz ons voor uit het boek 'Kruimeltje', het verhaal over een Rotterdamse straatjon gen. Zo zijn er veel lieve herin neringen, ook bijvoorbeeld aan het Koloniehuislied, waarvan ik de tekst nog woord voor woord ken. Later heb ik nog wel eens wat gehoord van sommige kinderen, die bij mij in de groep zaten. Een van de meisjes, Nini Koke, een nichtje van mijn vriendin me vrouw Looyenga-Koke uit Leeu warden, is naar Amerika gegaan. Leuk, dat je dan nog eens iets verneemt van kinderen met wie je toen omging. Mevrouw Baart de la Faille noemde mij 'krullemie'. Op ze kere dag mocht ik haar bedanken voor een reusachtige mand ker sen, die we van haar kregen. Met grote genegenheid gedenk ik de treule met haar warme liefde voor ons kinderen. Ik weet niet waar zij begraven is, jammer, want ik had graag haar graf eens bezocht. Ook het stukje van mevrouw Anneke Brinck over de Vakan tiekolonie op Vlieland heb ik met belangstelling gelezen. Leidschendam Mevr. J. G. Boer-Lemmers HET HONNEWIEFKE Het bericht in 't Kleine Krantsje over het overlijden van "het Honnewiefke". Mevrouw Aaltje Potma -v.d. Spoel, bracht ook mijn gedachten weer even een dertig jaar terug. In die tijd was ik broodbezorger, iemand van het nu uitgestorven ras, die ook aan de Harlingertrekweg kwam bij ene Van Lottum, wonende in een steegje voor de Fortuna en bij Bons en van de Ven. Op zekere dag stond er een zeer sterke storm en mijn bakfiets had ik naar mijn mening goed op de rem en schaar gezet, maar toen ik uit dat steegje bij Van Lottum kwam, dreef mijn vehikel in het kanaal. Langzaam zakte hij naar beneden en daar kwamen de broden er uit, net of ze zichzelf nog wilden redden. In die tijd had je ook van die ronde bussen boven op je kar en die dreven al gauw bij de Verlaatsbrug. Weg koekjes en brood. Gelukkig kwam er een schipper langs varen en deze sloeg een kabel om de kar en bracht hem zo weer naar de wal waar hij met vereende krachten weer op de kant werd getrokken. In het eerste huisje voorbij de Wilhelminabaan woonde boven genoemde mevrouw Van der Spoel en zij kocht ook wel eens een broodje van mij. Als ik dan bij de deur stond bedwelmde ik bijna. Toen ik haar eens vroeg hoe dat kwam zei ze dat dat het eten voor de beesten was en dat zij op het vuur kookte. Later zag ik haar nog vaak bij de kippenmarkt, die tegen de Wil helminabaan aan gehouden werd, en dan zocht ze al de dooie kippen bij elkaar in een klein karretje. Zodoende kwam ze goedkoop aan voedsel voor al die honden en katten. Leeuwarden Jac. Bakker JONG HOLLANt» "Jong Holland snakt naar werk" een toepasselijke leuze in onze tijd, die er echter in 1937 ook al was. Toen werd er aandacht ge vraagd voor de arbeid in de werklozenkampen, een initiatief van particulieren, waardoor on der meer het centrum der Woordbrokers in Kortehemmen met inzet van werklozen werd gebouwd. Bij de viering van het derde lustrum van de Leeuwarder Vrij zinnig Christelijke Jongeren Bond werd het lekespel 'De ar beiders in de wijngaard' opge voerd, dat een eigen antwoord wil geven op de vragen naar zinvolle arbeid en arbeidsvreug de. De regisseur Nico de Boer volgde in zijn opzet het voorbeeld der massaspelen van A.J.C. en V.C.S.B. uit die tijd, waarbij de spreekkoren een voorname rol vervulden. Het was destijds een grote opga ve de rolbezetting rond te krij gen, maar dit gelukte dank zij de assistentie van de V.C. Jeugd Gemeenschap, welke de rollen van de studerende jeugd voor haar rekening nam. Op de generale repetitie in Zalen Schaaf werd bijgaande foto geno men. De namen van de spelers zijn op een paar na nog op te diepen, het zijn van links naar rechts de leden: Riem Dijkstra, Dien van Bergen, Cobi Kingma, Annie Boetes, Ruurdje Boonstra, Hielkje Kuperus, Ma Postma, Annie de Boer, Jan v. d. Witte, Thony Laban, Ynse Wiersma, Carel Klaasen, Lieuwe Wester- baan, Roel Oostra, onbekende, Bertus v. d. Ploeg, Theo Singen- donck, Ietje Hanenburg, centraal Tinu Rodenhuis, Jennie Kuipers, Jopie Wiersma, Tjitske Klaasen, Lottie Kuipers, Liesje Sipma, on-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 4