GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT OPSPORING VERZOCHT Ut is in dizze jannewariemaand lang niet alle dagen 'brugge- weer'. As't niet koud is, is't wel damp en nat. De hekken fan de brug, oek de nije road-witte, foele klam an. Daarom binne hartferwarmende brieven fan ouwe Liwwadders uut de ferte seer harteluk welkom. Met wat andere saken levere se genoeg stof om es even lekker te klasje- néren en soa biete se de kop fan 1984 af: Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager enO, nee, Fokke is fut Lange Marten: Daar komt Tabe met groate stappen anbearzen. Hij hèt pepieren in 'e han, soa te sien. Mar hij hèt em seker wel femuverd want hij kiekt soa fleu rig as een bij Tabe Ruutsje: Morren mannen. Ik speul foor postloper. Twee luchtpostbrieven uut ut Ferre Westen. Eén brocht Hein sien frouw, die is fan Rintsje de Ruter. En dizze is fan een Piet Meijer, en die hadde fan Rintsje over ons hoord, en skrieft fut en daluks drie feltsjes folü Minne Mager: En ik hew hier een nijjaarskaart fan Bonne Séra uut Australië. Die hèt Fokke mie een paar dagen leden brocht, foor ie op 'e wintersport gong. Die seept in Tirol Sientje alle dagen in. Klein grapke. Wiebe PoatsjeWat skrieft Rints je? Gien last had fan die erge koude. Mooi. En de beste wen sen. Nou ja. En die Piet Meijer had erreges in de Vegelinsstraa- ten woand? En hij docht as dat ie Sjouke wel kon. Soa uut 'e ferha- len op te maken temeensen. Sjouke Sukerslak: Piet Meijer. As ut de selde is, die ik mie nou Als behanger heb ik heel moeilij ke jaren gehad. Wat ik ook behing, altijd liet het behang weer los. Ik kon er maar niet achter komen wat daar de oor zaak van was. Tot ik plotseling besefte, dat 't Kleine Krantsje er te goed voor was om op het linnen te fungeren als onderlaag. Sindsdien gebruik ik gewone dagbladen als eerste laag, voor ik het behang opplak. Nu laat het nooit meer los, hoe weinig lijm ik ook gebruik. Bovendien kan ik nu ook later mijn Kleine Krants je nog eens lezen - een mogelijk heid, waaraan ik in mijn moeilij ke tijden nooit had gedacht. (Q. Q. te Q.) foor de geest hale ken, ja, dan hew ik em skoan kannen. Ik denk dat ie op ut pepierfebriek werkt hèt. Ken dat, Tabe? Tabe: Sekuur. Sjouke sien broer werkte met em bij Landstra en Deibel. Bij de trees of soa, de eierrekjes, skrieft Piet. En met die broer gong Sjouke dan wel met Piet met naar Molle de Jong, en naar 't foetballen. Sjouke: Och heden ja. We troffen mekaar dan, sêg mar op 'e Grachswal, bij de Elektriese brug, of de Eerste Kenaalsbrug. Dat had dan laassen een skoftsje niet kannen, mar hij leit er nou weer knap in. Wat een karwei niet? Piet Meijer. Dus oek al in Ammérika. Minne: Nou Bonne even. Oek alles best en een warrem weer. Hier en daar soms feertig graden. Hij hadde daar erreges een jong kerel troffen, die sien fader op 'e Weaze woand had. Wat is de wereld dan klein hé? Wiebe: En hij ferandert oek. Nim nou ut begin fan 'e Skraans. De hele hoeke fan 'e Hollanderdiek fut. Gien hokje meer bij de over weg. Alleen mar lichten en fan die halvamel-bomen. En aansen muskien ut kantoor fan de Reini ging oek nog fut. Tabe: Op die hoogte, nee, ut waar meer op naar 't Suderplein, daar trof ik guster de Tureluur. Ik sêg: hoe is ut aflopen met die twee kerels en die frouw, die na de Kestdagen met ut water foor de heren moest, met wie se nou eh, jimme wete wel. Sjouke: Das waar oek. Die twee faders suden op Ouwjaarsavund beskeid hale, wie dat meens kie- ze su. Dat had die gekke Tureluur uutdokterd. Ja, hoe is dat aflopen Tabe? Tabe: Ut spreekwoord fan de twee honnen en het been. Ons beide harde werkers komme daar Ouwjaarsavund an. Alles donker. Anbelle. Niks. Es op 't ruut kloppe. Niks. Wat musten se nou? Minne: Ik hoor ut Loadewiek al Onze abonnee mej. M. de Boer, Dokkumerstraat 35 te Leeuwar den zou heel graag nog eens in contact willen komen met een vroeger buurmeisje, met wie zij altijd speelde namelijk Lies Kos ter. 'Van 1912 tot 1923' schrijft ons mej. De Boer, 'woonden wij op de hoek van de Grote Kerk straat en de Doelestraat, het is wel lang geleden, maar ik denk er nog dikwijls aan terug.' Oproepen voor dezje rubriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk ingediend wor den bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje. sêggen. Mar es even bij de buren frage, tureluurluk. En daar sal altied wel één weze, die ut weet. Bin ik fer mis, Tabe? Nee, ture luurluk! Tabe: Soa mager as't bist, mar nou bist fet. Ouwe burfrouw wist ut. Se is fertrokken. Flak na de Kest. Een frachtauto foor, een donkere kerel met een snor, en een lange fent met een kale kop de boel inlade, Dorrus Dee der in, en weg weze!!! Marten: Hiette sij fan Dora Drees? Nog femilie fan. O, hew ik ut niet goed ferstaan. Soa mar een segje fan de Tureluur. Dorrus Dee is een filmster. Ut had oek Sofie Lorum weze kan nen. Mar swaluw, waar heen is uw flucht? Tabe: Die bufrouw docht naar Amsterdam. Se su nog wel een berichje sture. Love jou dat? Dat ons beide maten mooi kwaad, en hun leed onderweg fersupe, tot se om twalef uur der erreges uut set binne. Salig uuteinde, sei de uutsmieter! Sjouke: En met feul onheil en jenever naar huus dus. Ik staan nog es over die Piet Meijer na te prakkedenken. Wat doet ie daar foor werk? Had ie em hier niet omskoale laten tot. Just las- Tabe: Hij had daar een aardig saakje. Sien skoanseun hèt ut overnomen. En Piet kaartspeult wel met Rintsje. Soadoende. En de Sukerslakken ken ie uut 'e pen. Ja, soa skrieft ie dat Sjouke. Komt nog fan jim groatfader hé? Minne: Mien ouwelui hadden ut wel over de neuzekoaning. Een winkelman, die self niet achteran stormen had, toen de neuzen uutdeeld wurden. En sien kien- ders urven die neus oek. En niet raar bedoeld hor. Marten: Soa gaat dat met bijna men. Onskuldig op em self. Lan ge en Dikke gaat oek nog. Skele of Kroeme wurdt al weer minder. Mar bij sonnen as Gekke Gerriet docht niet één an gekte of soa. Wiebe: Nee, dat sat em meer in sien doen en laten. Nuvere kluch ten had ie bij tieden. Wat su ik nog meer sêgge? Ja, o ja, stil even Tabe. Die winkel fan die man met die groate neus, is dat die winkel die dik fijf-en-seventig jaar be staan hèt, en nou slute sal? Tabe: Kon best es. Nou, en in son winkel Wiebe, temeensen een klerewinkel, is die Piet Meijer es met Gekke Gerriet weest. Hij skrieft soa: Gekke Gerrit zeide: ga met mij mee naar die zaak. Daar is een pak kleren in de uitverkoop, en daar. Minne: Nou, nou die Amméri- kaanse Meijer skrieft ut Neder- laans nog knap. Alle hulde. O, ja, Tabe, nou fal ik jou in 'e reet! Tabe: (brief lezend): Een pak kleren ehdaar staat op: Voor een appel en een ei. En G.G. zeide tegen die meneer: Ik dat pakje en hier is een appel en in dit papier zit een bakt ei, want an ders kon het eens breken onder de weg. (mut onderweg weze). Sjouke: En hij must ut geve. Daar binne wel rechtsaken over weest. Dat is faker gebeurd. Hét ie ut oek deen? Tabe: Seker wete. Maar die man erg boos, skrieft Piet. Hij riep ons na: U kunt uw ei wel houden. Maar G. G. sprak: Ik lust ze alleen maar gekookt. Zijt ge groet! Vlga. BEI MIR... Onlangs werd er in 't Kleine Krantsje gevraagd naar de woor den van een bepaald liedje. Wel nu, sla op het boek: "Dat kan ons niet gebeuren" en zoek bladzijde 16. Daar staat: Bei mir bist du schön, We leven van de steun We leven van het Crisis-comité, We eten vlees uit blik Van een bedorven sik We eten groentesoep Zo dun als koeiepoep! en dan volgen de eerste regels weer als een soort refrein. Er zullen vast wel varianten op bestaan. Grouw A. van Hespen Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag ever vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9