JELLE FOPPEMA NAM AFSCHEID ALS FOTOGRAAF VAN 'TPEB 'T KLEIHE KRANTSJE <D KRAAN VAN EEN KRAAN WAGEN Met een buitengewoon druk bezochte receptie heeft onze stadgenoot de heer Jelle Foppema de vorige maand afscheid genomen van het Provinciaal Electriciteits Bedrijf, waar hij vier en veertig jaar heeft gewerkt. De laatste kwart eeuw vervulde hij er de functie van bedrijfsfilmer en -fotograaf, nadat hij eerst administratief voor het P.E.B. werkzaam was geweest. De heer Foppema heeft zich in al die jaren met de camera bijzonder bekend gemaakt, want er hoefde maar iets te gebeuren, waar het P.E.B. mee te maken had, of hij was er bij om de zaken fotografisch of filmisch vast te leggen. In totaal vervaardigde hij twintig bedrijfsfilms en het aantal gemaakte foto's liep in de tienduizenden. Ook voor de lezers van 't Kleine Krantsje kreeg de naam Jelle Foppema een vertrouwde klank - dikwijls immers verraste deze trouwe abonnee onze redactie met treffende foto's, die hij in Leeuwarden had gemaakt. Ook de prachtige sfeerfoto van het Dorp Huizum, die wij op deze pagina afdrukken, werd door de heer Foppema gemaakt. de avond liep Wim, weer als een normale burger gekleed, met zijn meisje te wandelen in de buurt van het station, toen hij plotse ling werd herkend door een van de trein komende vreemdeling, die zich bij deze herkenning een hoedje schrok en het nodig vond onmiddellijk een agent van poli tie te waarschuwen. In het begin van de dertiger jaren besloot het Garagebedrijf Hui- zenga aan de Tweebaksmarkt in eigen werkplaats een kraanwa gen te construeren. Het toestel zou goede diensten kunnen be wijzen bij het toenemende au toverkeer en de daarmee ge- paard gaande, onvermijdelijke ongevallen. Het apparaat, met een hefvermo gen van vijf ton, was amper kant en klaar, toen er een telefoontje kwam, dat er een personenauto in het water van de Nieuwestad lag. Een zekere meneer Lettinga, die zijn wagen had laten repareren in de garage van Minks in de Bur- maniastraat, vergat de auto op de handrem te zetten. Toen hij de wagen nog even verliet begon het voertuig te rollen en reed, keurig in een rechte lijn, zo de Nieuwestad in. Onder grote publieke belangstel ling klaarde de fonkelnieuwe Tien tellen later werd Wim, ge boeid en wel, richting politiebu reau afgevoerd en toen was al gauw iedereen op de hoogte van het opzienbarende nieuws: Wim had zijn rol in de revue zo voor treffelijk kunnen spelen, omdat hij een "echte N.S.B.-er" was geweest en dat niet alleen: hij had in de donkere dagen van de oorlog kans gezien zich de ere naam te verwerven van "de Beul van Hilversum" Het moet in 1946 zijn geweest, dat er een revue zou worden opgevoerd voor het personeel van een van de grootste indus triële bedrijven in Leeuwarden. Nog maar zo kort na de bevrij ding vond men het passend in deze revue enkele figuren naar voren te brengen, die in de don kere oorlogsjaren een belangrij ke rol hadden gespeeld. Zo viel het besluit de welbeken de heer A. Hitier nog eens ten tonele te voeren en ook aan het op de planken zetten van een onvervalste N.S.B.-er werd ge dacht- Deze laatste figuur zou een echt uniform van de W.A. moeten dragen, maar waar haal de men zo gauw zo'n vervloekte zwarte uitmonstering vandaan? Niemand, die het wist, behalve een zekere Wim - hij was nog niet zo lang bij het bedrijf in dienst, maar hij voelde alles voor het uithalen van een aardig gein tje in die revue. Hij zou waarach tig wel zo'n W.A.-costuum kun nen achterhalen en hij wou de rol van N.S.B.-er nog wel spelen ook. Aldus geschiedde: Wim kwam inderdaad binnen de kortste ke ren op de proppen met een zwart hemd en bijbehorende zwarte broek om daarna op de avond van de uitvoering te schitteren in de zelf gekozen rol. Het costuum zat hem als gegoten en zijn spel was zo overtuigend, dat het niet te onderscheiden viel van echt: het was net een heuse N.S.B.-er, die hier liep te brallen op het toneel. Een paar dagen na de welgeslaag- kraanwagen van Huizenga dit eerste karwei: binnen de tijd van een uur werd de auto van de heer Lettinga ongeschonden op het droge gebracht. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1.75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich met telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie net abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. -fc

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3