SCHILDERACHTIG PLAATJE WERD VLOT HERKEND "T KLEIDE KRABTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Al enkele malen eerder hebben wij tot onze verrassing opgemerkt, dat er op onze fotoprijsvraag „Leewadders, waar is dit?" vaak een stroom van oplossingen binnenkwam, wanneer wij dat niet verwachtten en dat er omgekeerd dikwijls slechts weinig inzenders waren, wanneer wij zelf meenden een gemakkelijke opgaaf te hebben gegeven. Met dat eerste verschijnsel hebben we ook nu weer te maken gehad: wij hadden werkelijk verwacht, dat er maar heel weinig lezers in staat zouden zijn het punt te herkennen, waarvan wij vier weken geleden een foto hebben afgedrukt en wat zien we gebeuren? Dat er een lawine van goede oplossingen neerstort op ons bureau. Het winterse beeld van een lange laan met witberijpte bomen en een groot puntig hek werd algemeen herkend als horend bij de vroegere Zuidersingel, die langs de Oude Veemarkt liep. „Ja, dat moet het hek van de oude veemarkt wezen, op een hoek, waarschijnlijk hoek Lange- marktstraat-Sophialaan met het wandelpad tussen plantsoen en veemarkt, maar dat kan ik niet precies zien," aldus de heer B. Porte te Ermelo, wiens mening door meer inzenders werd ge deeld. Maar het was dus niet de hoek van de Langemarktstraat, maar die "bij de Zuidersingel, die nu ook nog altijd bestaat, zij het dan in een minder romantische vorm. WANDELINGEN „Ik meen, dat dit beeld mij vrij duidelijk voorkomt van de wan delingen, die wij vroeger op zon dag met vader door en om de stad maakten", zo scheef ons de heer ir. J. J. Sterkenburg te Rotterdam en voor de heer H. Bos te Leeu warden was het herkennen van het punt al helemaal geen pro bleem: „ik ben een van de weini gen, die hier aan deze Zuidersin gel heeft gewoond en wel vanaf 1928, toen hier het tramstation (nu busstation) was gebouwd en mijn vader de restauratie in de wachtkamer voortzette, na een jaar te hebben gewerkt in een hulpgebouw aan het Stations plein". „De bomenrij links" vervolgde de heer Bos, „was toen al ge rooid, de straat was verbreed met een uitneembaar hek in het mid den, waaraan op donderdagmid dag in het najaar de nuchtere kalveren werden vastgebonden, die toen door veedrijvers van heinde en verre werden aange voerd. Vrijdagsmorgens vroeg werden ze gevoerd en gewassen en dan mochten ze pas de vee markt op". Bekend was het gefotografeerde punt ook voor de heer P. Dompe ling te Leeuwarden, die ons schreef jarenlang koeiedrijver te zijn geweest bij Dikke Martha' ofwel Lydia Bom met haar broer De Lord en de heer G. van Houten, ook uit Leeuwarden, schreef dat hij hier in het verle den ook wel met koeien is ge weest. De heer P. Visser te Leeuwarden schreef, dat de hele markt in vroeger jaren was omgeven door een ijzeren hek en hardstenen palen. „Rechts van en vlak achter het huisje'waren ingangen. Het huisje was bestemd voor de hul pen van de marktmeester om de penningen te innen. Voor ieder dier, dat werd aangevoerd moest worden betaald. Ook stond hier bij een keurmeester of veearts om te controleren of er ook besmet vee werd aangevoerd. De lange kant van de markt, waar de wandelaar loopt, was bestemd voor de paarden, evenals de kor te kant. Deze kant was aan de Sophialaan afgesloten met een plantsoen, waarin een vrij groot prieel was aangebracht". Aardig was, dat de heer Joh. de Jong te Leeuwarden ons atten deerde op iets, waar we eigenlijk nooit bij hebben stilgestaan. „Het begrip 'oude veemarkt' al dus de heer De Jong, „bepaalt zich tot de markt tussen Lange Marktstraat en Zuidersingel. Maar ik herinner me nog best, dat wanneer mijn vader het over de 'oude veemarkt' had, hij de vee markt bedoelde, die gehouden werd tussen het Zaailand en het Ruiterskwartier". TRAMHALTE Als zovelen bracht ook de heer T. W. A. de Jong te Heerenveen de hier bestaande tramhalte ter sprake. „De rails lagen voor het station langs en als je op de fiets niet goed uitkeek kon je een flinke buiteling maken, wanneer je er met de wielen tussenkwam. Het 'grote' tramstation was bij de Vrouwenpoortsbrug voor de richtingen Marssum en het Bildt. Lagen er ook geen rails in de Verlaatsbrug? Er staat me zo voor, dat je dan ergens bij de Elisabethstraat langs reed. De rails op het Stationsplein zijn er nog lang blijven liggen, maar dan wel 'opgevuld'. Ik meen dat het lijntje in de tweede wereldoorlog nog gebruikt werd, alleen vanaf het Spoorstation, maar dat laat ste weet ik niet zeker". Interessant is het, wat de heer Th. Weda te Leeuwarden ons schreef: „Ging je hier donder dagsavonds langs, dan zag je daar al koeien vastgebonden aan het hek, terwijl de bewakers er soms bij sliepen. Al vroeg op de vrij dagmorgen zag je de melkers en melksters aan het werk. Of ze de melk mochten houden weet ik niet. Bij de drijvers zag je vaak een stroefkij kende struise don kerharige vrouw, de enige trou wens bij al die mannen. Onder veel stadgenoten was ze bekend onder de naam Lydia Bom. Ver- het je na een bezoek de markt, dan waren er vrouwen met bij zich een grote teil met water voor een klein bedrag reinigden zij de schoenen en klompen van de marktbezoekers. Lopend langs de Langemarktstraat zag je de boeren en handelaren achter het raam zitten van de café's onder het gebruik van een con sumptie. Nu is er niets meer over van die zaken van De Jong, Prins, Goes, Van der Weide, Boe- kema, Van Dellen en anderen. Alleen de herinnering blijft". En ook zo'n speciale herinnering had de heer R. H. Simonides te Leeuwarden, die nog wist te mel den, dat er eens een brede sloot langs deze Zuidersingel liep. „Dit water is gedempt, naar ik meen in het jaar 1925 en ik herinner mij goed, dat er bij dat dempen heel wat dikke palingen gevangen werden". Nu de winnaar van het uitgeloof de prijsje. Het werd de heer H. Mellema, Aldlanstate te Leeu warden. MET OF ZONDER BAARD "Bent u eerlijk?" vroeg de direc teur op de man af. "Zeker" zei de sollicitant, "ik heb tien jaar in een openbaar badhuis gewerkt en er zelf nooit een bad genomen." voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. -k

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3