DRAGEN VAN KLOMPEN NOG NIET UIT DE TIJD SPREKEN ZONDER VLOEKEN BIJ ALLES WAT VERDWEEN HUIZUMER HERINNE RINGEN klompjes; anders gezegd: aan mijn jeugdherinneringen, die mij zo dierbaar zijn, is de klomp onlosmakelijk verbonden. Daar om ook geniet ik als ik zo nu en dan nog weer eens klompen zie dragen, en in 't Kleine Krantsje oude foto's zie, waarop jonge en oudere mensen met klompen aan staat afgebeeld. Heiloo P. H. Zwerver Een jongen, die voor zijn leeftijd zeer klein was, diende in een winkel als loopjongen. Op zekeren morgen maakte zijn patroon zich erg vroolijk over zijn kleine gestalte, en zei: „Uit jou zal toch nooit iets flinks worden, je bent te klein om veel te doen. „Best mogelijk," hernam de jon gen, „maar ik kan toch iets, wat gij niet kunt." „Wat is dat dan?" hernam de patroon. „Ik weet niet of ik het zeggen mag," sprak de jongen. De patroon antwoordde en zei- de: „Zeg het maar, ik zal er niet boos om worden." Toen antwoordde de jongen: „Ik kan spreken zonder vloeken." De patroon voelde dat dit op hem gemunt was, en hield niet alleen zijn woord, maar trachtte van dien tijd af het vloeken af te leeren en behandelde den jongen met meer achting. (Uit het Geïllustreerd Vijf Cents blad, 1913) (Vervolg van pag. 5) nen. En rovers rookten, dus ook dat moesten we doen. Er werd daarvoor een bepaalde plant met een dikke wortelstok uit de sloot getrokken, schoonge maakt, afgeschild en uitgehold. Dan werd er onder in een gaatje gemaakt, waarin een stuk riet stengel werd geduwd en de pijp was klaar. Nu nog tabak en luci fers en de ceremonie kon begin nen. Zelf wist ik de weg naar de tabak wel te vinden. Het zat in een grote blauwe zak van het merk Osinga van Drachten en het lag op een balk in de stal, waar mijn vader het zo bij de hand had. Er werd een bovenlaagje uitge haald, het restant werd wat om hooggetrokken en zo op het oog was er niets van de diefstal te zien. Dan weer terug naar het hol, waar de andere rovers al met spanning wachtten. Soms hadden we een verteller in het hol in de persoon van Klaas Faber, zoon van Ynkje en Louw Faber en een broer van Dirkje. Klaas bedacht zijn verhalen zelf, naar het scheen - hij kon in elk geval spannend vertellen. Wanneer ik nu ook nog het vis sen noem, het kruitdraaied, het uitroeien van wespennesten bij school en het kaatsen, dan is wel zo'n beetje de vrijetijdsbesteding uit mijn jonge jaren opgesomd. We hadden het er maar druk mee en de dagen leken vaak te kort. Wij als kinderen hadden dan ook, in tegenstelling tot veel boeren, helemaal geen bezwaar tegen de destijds ingevo zomertijd. Integendeel, want de ouders lie ten ons wat langer opblijven, omdat je nu eenmaal moeilijk bij vol daglicht naar bed kon worden gestuurd. Drachten /f_ Bij alles wat er verdwenen of veranderd is in de loop der tijd in onze samenleving, zijn er toch nog dingen die min of meer gebleven zijn. Er is, wat gebrui ken en kleding betreft, gelukkig nog wel wat blijven voortbe staan, zoals om maar wat te noemen het dragen van klom pen. Weliswaar bleef de klomp als een souvenir in sommige win kels prijken, maar daarnaast zijn er nog de klompenwinkels, waar de dragers van klompen dit echt Hollandse houten "schoeisel" kopen. Vooral op het platteland ziet men nog menigeen klompen dragen. In mijn huidige woonplaats, zie ik nog vaak klompendragende dorpsgenoten. En dat mag ik wel zien, want het doet me terugden ken aan mijn kinderjaren in Friesland, toen we dagelijks en vooral 's winters klompen droe gen. KLEUTERJAREN Al van de kleuterjaren af liep ik op klompen. Ook naar school ging ik op klompen. Zowel in de kleuterschool, als later op de lagere school, waren er klompen vakjes in de gangen en daar zetten we onze klompen in, voor het klaslokaal binnen te gaan. We liepen dan op kousevoeten het lokaal in, of eigenlijk op sokken, die over de kousen heen gedragen werden. Wat had je in de koude wintertijd altijd heerlijk warme voeten in de klompen. Je kon er een hele tijd op lopen, voor ze begonnen te slijten en ze kapot gingen. Kwam er eindelijk toch een gat of een scheur in, dan durfde je dat haast niet te zeggen thuis, want Klompenmakers aan het werk en toe. nieuwe klompen kopen beteken de een uitgave van geld. dat vaak voor andere dingen zo nodig was. Maar als het er dan toch van moest komen, wasje dolgelukkig met die nieuwe klompen, prach tig en glanzend zwartgeverfd, met goudkleurige strepen er op, je was er zelfs trots op! Nog zo nieuw en glanzend, wou ik ze ook op zondag aan hebben om er mee naar de kerk te gaan, want 's winters zag je toen veel, vooral bejaarde, kerkgangers, maar ook kinderen, klompen dragen als ze ter kerke gingen. VOORLETTERS Ik herinner mij dat thuis in de nieuwe klompen met een gloeiend hete pook de voorlet ters van naam en achternaam werden gebrand, zodat op school je de klompen niet kon verwar de jeugd kijkt belangstellend ren met die van anderen. Vrijwel alle kinderen hadden dan ook in hun klompen hun initialen staan. We hebben in onze kinderjaren heel wat afgehold op onze klom pen! Ik mag wel zeggen we hiel den van de klompen, en, hoewel het ook fijn was schoenen aan te trekken als het weer zomer was, vonden we het toch altijd heerlijk als het weer "klompentijd" werd. Wat kon je in de sneeuw heerlijk lopen met de klompen OUDE FOTO'S In 't Kleine Krantsje zien we geregeld oude foto's waarop kin deren en ook volwassenen staan afgebeeld met de klompen aan. Hoewel ik nu zelf geen klompen meer draag, vind ik het altijd ontzettend leuk, mensen met klompen te zien. Toen ik een paar jaar geleden een reünie bijwoonde van de school waar ik eens leerling was, waren er oud-leerlingen gekleed in kle ren van toen en dus ook met de klompen aan. Vanzelfsprekend gingen toen de gedachten terug naar de j aren dat we elke dag trouw naar school gingen op klompen. In die tijd zag je trouwens een groot deel der bevolking in onze woon plaats op klompen gaan, zoals de brugwachter, de boordbezorger, de melkventer, de visverkoper en niet te vergeten de landarbei ders en de schippers. Wat er dus in de loop der tijd ook is verdwenen en veranderd, de klompen zijn er nog altijd en niet alleen als souvenir, maar ook in het gebruik, al is het dan niet meer zoals weleer. Ik kom nog wel eens in mijn vroegere woonplaats in Friesland en loop dan langs het klompen winkeltje, dat nog altijd op de zelfde plaats is gevestigd, als indertijd, toen ik daar als kleine jongen klompjes moest passen en dolgelukkig met de nieuwe aan winst weer de winkel verliet, aan moeskes hand! VOORZICHTIG Er werd thuis ook altijd gezegd er vooral voorzichtig mee te zijn, zodat ze niet voortijdig stuk zou den gaan, want net als bijvoor beeld een nieuw gaskousje voor de gaslamp, betekende een paar nieuwe klompen een extra huis houdelijke uitgave, wel noodza kelijk, maar eigenlijk een onwel kome aanval op de krappe huis houdbeurs. Ik kan mij echter mijn kinderja ren niet indenken zonder die Toen iedereen nog klompen droeg. Op deze kostelijke foto van een echte ouderwetse "dorpssociëteit" is er niet een, die geen klompen draagt! De klomp was in vroeger jaren, zeker op het platteland, bijzonder populair. De foto is in 1930 gemaakt en de heren zitten op de bank voor de Nederlands Hervormde Kerk in Sint Jacobi Parochie. Er zal, vrezen wij, van alle sociëteitsleden wel niemand meer in leven zijn. Maar de pottenkijkers op de achtergrond herinneren zich het moment, dat de foto werd gemaakt misschien nog wel goed.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 6